رایزنی بورل و چاووش‌اغلو درباره کاهش تنش‌ها در شرق مدیترانه

لندن- ایرنا- «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه در تماس تلفنی درباره ضرورت کاهش تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه توافق کردند.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه با انتشار پیامی در توئیتر افزود؛ ۲ طرف همچنین درباره همکاری با یکدیگر در خصوص برقراری آتش‌بس در لیبی در چارچوب روند صلح برلین رایزنی کردند.

اعتراض‌ها در اروپا به آنچه اقدامات تحریک‌آمیز ترکیه در خصوص حفاری در شرق دریای مدیترانه خوانده می‌شود، بالا گرفته است.  

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه امروز هشدار داد که اگر اتحادیه اروپا به این تحولات پاسخ ندهد، اشتباه بزرگی را مرتکب شده است.  

وی در نشست خبری مشترک با همتای قبرسی خود افزود؛ این بخش از دریای مدیترانه برای ۲ کشور ما به لحاظ امنیتی و انرژی حائز اهمیت است. اگر امنیت‌مان در دریای مدیترانه را در دست بازیگران دیگر رها کنیمِ اشتباه مهلکی را مرتکب شده‌ایم.

مکرون دامه داد: این تحرکات به نفع اروپا نیست و فرانسه اجازه چنین اقداماتی را نمی‌دهد.

وزیر خارجه آلمان نیز به ترکیه هشدار داده که از اقدامات تحریک‌آمیز خود در منطقه دست بردارد.

هایکو ماس در اظهار نظری تصریح کرد؛ ترکیه در صورتی‌ که می‌خواهد روابط کشورش با اتحادیه اروپا رو به پیشرفت باشد، باید از عملیات حفاری در منابع طبیعی در آب‌های مدیترانه شرقی دست بردارد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می‌گوید: فعالیت کشتی‌های لرزه‌نگاری و حفاری کشورمان (در مدیترانه شرقی) به مجوز دیگران نیازی ندارد. تاکنون در چارچوب قوانین بین‌المللی دریایی و حقوق خود در دریای مدیترانه عمل کرده و ادامه خواهیم داد.

او پیش‌تر در کنفرانسی رسانه‌ای اعلام کرده بود که آنکارا همراه با دولت لیبی در صدد اکتشاف و توسعه نفت و گاز در میادین مدیترانه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =