آمریکا، روسیه را به آزمایش سلاح‌های ضدماهواره متهم کرد

تهران- ایرنا- ارتش آمریکا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای، روسیه را به انجام آزمایش سلاح‌های ضدماهواره در فضا متهم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای هیل، «فرماندهی فضایی آمریکا» اعلام کرد که یک ماهواره روسی به نام Cosmos ۲۵۴۳ در ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) یک شیء جدید را در فضا رها کرد.
ارتش آمریکا این اقدام را «آزمایش غیرسازنده یک سلاح فضایی ضدماهواره» توصیف کرد.
فرماندهی فضایی آمریکا در ماه فوریه اعلام کرده بود که یک ماهواره روسی به طرز «آزاردهنده‌ای» به یک ماهواره آمریکایی نزدیک شده است.
«جان ریموند» رییس فرماندهی فضایی آمریکا در بیانیه روز پنجشنبه خود، گفت: سیستم ماهواره‌ای استفاده شده در آزمایش سلاح‌های ضدماهواره‌ای همان سیستمی است که اوایل سال جاری موجب ایجاد نگرانی‌هایی شد؛ یعنی همان اقدامی که روسیه در نزدیکی ماهواره دولتی آمریکا انجام داد.
وی افزود: این اقدام، سند دیگری است مبنی بر اینکه روسیه در راستای دکترین نظامی کرملین تلاش می‌کند تا سیستم‌های فضایی را توسعه داده و آزمایش کند. این موضوع، تجهیزات فضایی آمریکا و متحدانش را در فضا در خطر قرار می‌دهد.
فرماندهی فضایی آمریکا در دسامبر سال گذشته به عنوان ششمین شاخه ارتش آمریکا تأسیس شد و یکی از مأموریت‌های آن، حفاظت از ماهواره‌ها و سایر تجهیزات نظامی این کشور در مقابل روسیه و چین است.
مقام‌های این فرماندهی بارها روسیه و چین را به انجام رفتارهای تهدیدآمیز متهم کرده‌اند اما مسکو و پکن همواره این ادعاها را رد کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =