معاون وزیر بهداشت: موثرترین عامل درمان بیماران کرونایی کادر درمان است

مشهد- ایرنا- معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موثرترین عامل درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ کادر درمانی است نه دارو و هر چه کادر درمانی مهارت و تجربه بیشتری داشته باشند احتمال نجات بیمار افزایش می‌یابد.

قاسم جان‌بابایی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از بیمارستان‌های ۲۲ بهمن و حکیم نیشابور در جمع خبرنگاران افزود: یکی از امتیازات ما این است که پرستاران و پزشکان ما طی پنج ماه گذشته به طور مداوم در بخش‌های بیمارستانی حضور داشتند.
وی ادامه داد: این در حالی است که براساس تحقیقات فراوان علت مرگ و میر زیاد در بسیاری از کشورهای اروپایی، تغییر کادر پزشکی بوده است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استان‌های خراسان رضوی، مازندران، تهران و فارس از نظر شیوع کرونا شرایط قرمز به سمت بحرانی دارند و در چند روز اخیر این روند ثابت بوده است ولی هنوز نمی‌شود قضاوت کرد.
وی افزود: کشور ما مورد تحریم‌های ظالمانه‌ای قرار دارد به طوری که در اویل شیوع ویروس کرونا سه میلیون عدد ماسک از انگلیس خریداری و پولش را پرداخت کرده بودیم ولی دولت انگلیس این‌محموله را در فرودگاه نگه داشته بود و نشان دادند با وجود همه ادعاهایشان رفتارشان انسانی نیست.
جان‌بابایی ادامه داد: اما امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که تعداد کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در کشور به قدری افزایش یافته که دیگر نیازی به آنها نداریم و همان کشورهایی که از دادن ماسک به ما امتناع می‌کردند خودشان برای تامین ماسک کارکنان خود دچار محدودیت و مشکل شده‌اند.در تولید دستگاه ونتیلاتور به خودکفایی رسیده‌ایم

وی گفت: در تولید دستگاه‌های کمک تنفسی یکی از افتخارات کشور ما این است که به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیازی به واردات نداریم و برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی اجازه صادرات به آنها داده شود.
معاون وزیر بهداشت افزود: در زمینه تولید واکسن کرونا یک گروه به صورت تخصصی در این زمینه مشغول کار هستند و در حال حاضر بسیاری از داروهای ضدسرطانی و داروهای جدید در داخل کشور تولید می‌شود و با توانمندی‌هایی که در داخل کشور وجود دارد به طور جدی در این زمینه کار می‌کنیم.
وی با بیان اینکه کرونا بیماری کشنده‌ای است ادامه داد: بیمارانی که بر اثر کرونا فوت می‌کنند بیشتر کسانی هستند که دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند یا دیر مراجعه کرده‌اند البته موارد بسیاری هم داشته‌ایم که بیمار کرونایی با شرایط حاد در آی. سی.یو بستری شده ولی با رسیدگی و مراقبت‌های انجام شده از دستگاه جدا شده و بهبود یافته است.
جان‌بابایی گفت: در استان خراسان رضوی شهرهای مشهد، سبزوار، تربت‌حیدریه و نیشابور شرایط حادتری دارند البته سایر شهرها هم بیمار مبتلا به کووید ۱۹ دارند ولی به این تعداد نیست.
وی افزود: بیمارستان۲۲ بهمن نیشابور به طور کامل در اختیار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ قرار گرفته است و طی بررسی‌های انجام شده تامین اکسیژن ساز و توسعه تعداد تخت‌های ویژه در دستور کار قرار دارد تا مشکلی در این خصوص نداشته باشیم و تا فردا ۱۰ تخت ویژه همراه با ونتیلاتور و مجهز به دستگاه کمک تنفسی غیر تهاجمی، مانیتور و تشک مواج در اختیار این مجموعه قرار می‌گیرد و در صورت نیاز باز هم تامین می‌شود.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: کمبودهای بیمارستان حکیم نیشابور در حوزه جراحی مغز و اعصاب و جراحی عمومی نیز به زودی تامین خواهد شد.
وی گفت: هم اکنون مشکلی از نظر مالی برای تامین دستگاه اکسیژن‌ساز نداریم و تنها مشکل در این زمینه ظرفیت شرکت‌های اکسیژن ساز در کشور است که تعداد آنها معدود است به همین خاطر در تحویل این دستگاه‌ها با تاخیر مواجه شده‌ایم و حتی در بسیاری از موارد دانشگاه‌ها پول را پرداخت کرده‌اند و منتظر تحویل از سوی شرکت‌های تولید کننده هستند.
جان‌بابایی افزود: در این حوزه اولویت با استان‌هایی است که بیشتر با کرونا درگیر هستند و به طور مستمر در حال پیگیری هستیم و امیدواریم با افزایش تعداد و ظرفیت شرکت‌های اکسیژن‌ساز این مشکل حل شود و در حال حاضر همه بیمارانی که به دستگاه ونتیلاتور نیاز دارند از دستگاه اکسیژن‌ساز برخوردار هستند.
وی ادامه داد: ۲ شرکت دانش‌بنیان تولید دستگاه‌ ونتیلاتور را انجام می‌دهند و در مرحله اول حدود ۲ هزار دستگاه پیش‌خرید شده و اگر لازم باشد این تعداد را تا چهار هزار دستگاه افزایش می‌دهیم.
معاون وزیر بهداشت گفت: پس از عید فطر حساسیت مردم نسبت به کرونا کاهش یافت و در استان‌هایی که کرونا افزایش پیدا کرد مراسم‌ تجمعی برگزار ‌شد و در کنار آن از ماسک استفاده نشد و فاصله اجتماعی هم رعایت نگردید.

مخزن ۱۰ هزار لیتری اکسیژن مایع به تجهیزات پزشکی نیشابور افزوده شد

فرماندار نیشابور نیز در این مراسم گفت: با پیگیری‌های انجام شده یک‌ مخزن ۱۰ هزار لیتری اکسیژن مایع به ظرفیت تجهیزات پزشکی این شهرستان افزوده شد که از نظر پدافندی بسیار ارزشمند است و تا ۴۸ ساعت جوابگوی نیاز اکسیژن خواهد بود.
علیرضا قامتی افزود: در حال حاضر روند خدمات‌رسانی به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در نیشابور با ۲۵۰ کپسول اکسیژن‌ساز بدون وقفه ادامه دارد.
مرکز شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۸۴ هزار و ۳۴ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۲۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۵ هزار و ۷۴ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون ۲۴۷ هزار و ۲۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =