۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۴۱
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83882519
۰ نفر

برچسب‌ها

 پوتین و ترامپ درباره ایران مذاکره کردند

مسکو - ایرنا - روسای جمهوری روسیه و آمریکا در گفت وگوی تلفنی درخصوص وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران مذاکره کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ به طور مشروح درباره مساله ثبات راهبردی و کنترل تسلیحات باتوجه به مسئولیت ویژه روسیه و آمریکا دربرابر حفظ صلح و امنیت بین المللی گفت وگو کردند.

«در این پیوند بر اهمیت رایزنی های دوجانبه در این مسائل ازجمله موضوع پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-2) تاکید شد.» 

گفتنی است آمریکا و روسیه در مساله کنترل تسلیحاتی اختلافات عمیقی دارند که بر روابط دو کشور سایه انداخته است.

دو کشور درباره پیمان استارت-۲ که دوره اعتبار آن فوریه سال آینده به پایان می رسد در حال رایزنی هستند و مذاکرات دو کشور تاکنون برای تمدید این توافقنامه دوجانبه برای کنترل تسلیحات تهاجمی بی ثمر بوده و گویا واشنگتن قصد تمدید آن را ندارد. 

 در گزارش کاخ کرملین آمده است: در گفت وگوی تلفنی پوتین و ترامپ بر اهمیت فراوان پیشنهاد طرف روسی برای برگزاری اجلاس سران پنج عضو دائمی شورای امنیت برای بررسی و مذاکره درخصوص طیف وسیعی از مسائل امنیت بین المللی تاکید شد.

«دو طرف درخصوص اوضاع پیرامون برنامه هسته ای ایران گفت و گو کردند و طرفین بر لزوم تلاش های جمعی برای حفظ ثبات منطقه ای و نظام جهانی منع انتشار هسته ای تاکید کردند.» 

 گفتنی است روسیه و آمریکا در خصوص راهکار حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای و برجام اختلاف نظر دارند و در حالی که واشنگتن بیش از دو سال است به بهانه واهی از این توافق خارج شده مسکو بر لزوم اجرای کامل ان و قطعنامه 2231 شورای امنیت و پرهیز از تحریم ایران تاکید می کند.

پوتین و ترامپ در ادامه مذاکره تلفنی بر عزم متقابل برای توسعه همکاریهای اقتصادی و بازرگانی روسیه و آمریکا تاکید کردند.

دو طرف همکاری مسکو و واشنگتن در مبارزه با ویروس همه گیر کرونا را مثبت ارزیابی کردند.

 سران روسیه و آمریکا 45مین سالروز پرواز مشترک فضانوردان روس و آمریکایی در چارچوب برنامه آپولو- سایوز در مدار پیرامون کره زمین را به یکدیگر تبریک گفتند.

دو طرف توافق کردند به تماس های دوجانبه در سطوح مختلف ادامه دهند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =