۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۹
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83882419
۰ نفر

برچسب‌ها

شیب نزولی بخت دست یابی به توافق برگزیت

لندن – ایرنا – مذاکره کنندگان انگلیس و اتحادیه اروپا در پایان تازه‌ترین دور مذاکرات دوجانبه، بخت رسیدن به توافق درباره آینده همکاری‌های تجاری میان دو طرف را ضعیف اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، «دیوید فراست» نماینده ارشد دولت انگلیس در امور برگزیت با صدور بیانیه‌ای اختلاف‌های باقی‌مانده میان دو طرف را عمیق و قابل توجه توصیف و تصریح کرد: «کاملا روشن است که ما در ماه ژوئیه  نمی‌توانیم درباره مبانی توافق نهایی به تفاهم برسیم.»

وی بار دیگر طرف اروپایی را به نقض استقلال و حق حاکمیت انگلیس در بندهایی از توافق برگزیت متهم کرد و مدعی شد که این رویکرد، ادامه مذاکرات را دشوار کرده است. فراست افزود: برای ما روشن نیست که چرا درک این مساله برای اروپا دشوار است اما با حسن نیت به مذاکرات ادامه می دهیم. 

از سویی میشل بارنیه، نماینده شورای اروپا در امور برگزیت با ایراد سخنانی در لندن خاطر نشان کرد که هیچ پیشرفتی در مسائل حساس مورد اختلاف دو طرف صورت نگرفته است. او تصریح کرد که طرف انگلیسی در مذاکرات، انگیزه کافی برای تعامل و پیدا کردن راه حل از خود نشان نمی‌دهد.

بارنیه همچنین گریزی به مخالفت سنتی اتحادیه اروپا با خروج انگلیس زد و عنوان کرد که تاکنون هیچ کس نتوانسته حتی ذره‌ای ارزش افزوده برای برگزیت یافت کند.

این دومین دور مذاکرات فشرده انگلیس و اتحادیه اروپا بود که دو طرف برای سرعت بخشیدن به روند رسیدن به توافق تا پایان امسال آغاز کرده‌اند. بر اساس برنامه اعلام شده، مذاکره کنندگان ارشد دو طرف قرار است هفته آینده در لندن دیدار و درباره راه‌های عبور از اختلافات گفت و گو کنند.

میشل بارنیه گفت؛ در این مقطع احتمال رسیدن به توافق بسیار بعید است، مگر اینکه طرف انگلیسی موضع خود را درباره مقررات پسابرگزیت تغییر دهد. وی عنوان کرد که طرف انگلیسی تمایلی برای شکستن بن بست در مذاکرات نشان نداده و این در حالیست که زمان به سرعت در حال سپری شدن است.

وی خاطر نشان کرد که توافق نهایی باید تا ماه اکتبر به نتیجه، تا پیش از پایان امسال در پارلمان‌های اروپا و انگلیس به تائید برسد.

انگلیس ۳۱ ژانویه گذشته (۱۱ بهمن ۹۸) به طور رسمی اتحادیه اروپا را پس از ۴۷ سال عضویت ترک کرد و تا آخر سال جاری میلادی و در چارچوب دوره موسوم به گذار، تابع قوانین اتحادیه اروپاست. پس از آن، همه روابط چهار دهه گذشته میان دو طرف متوقف خواهد شد.

دو طرف مایل هستند تا پیش از پایان دوره گذار درباره آینده همکاری ‌های دو جانبه به توافق برسند. در غیر این‌ صورت روابط انگلیس و اتحادیه اروپا از سال آینده میلادی مطابق با مقررات سازمان تجارت جهانی پیگیری می‌شود که با توجه به چهار دهه روابط دو طرف خسارت‌های مالی هنگفتی را تحمل خواهد کرد. 

به گزارش ایرنا، مذاکرات دو طرف در پنج ماه گذشته پیشرفت محسوسی را تجربه نکرده است. 

رئیس بانک مرکزی انگلیس به بانک‌های این کشور هشدار داده که خود را برای احتمال خروج بدون توافق لندن از اتحادیه اروپا آماده کنند. رئیس شورای اروپا هم پیشنهاد تشکیل صندوق مالی برای گذر از شوک برگزیت را مطرح کرده است.

با وجود محدودیت زمانی و اختلافات عمیق میان دو طرف، انگلیس حاضر به پذیرش پیشنهاد اروپا برای تمدید مهلت مذاکرات نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =