۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۳
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83882388
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش فشارها در اروپا برای تحریم ترکیه

لندن – ایرنا – با افزایش اعتراض‌ها در اروپا به آنچه اقدامات تحریک آمیز ترکیه در خصوص حفاری در شرق دریای مدیترانه خوانده می‌شود، فشارها برای تحریم آنکارا بالا گرفته است.

«منفرد وبر» سیاستمدار آلمانی که ریاست بزرگترین حزب جناح راست پارلمان اروپا را برعهده دارد می‌گوید: وقت آن رسیده که تحریم ها علیه ترکیه در نظر گرفته شود.

وی امروز در جلسه پارلمان اروپا در بروکسل افزود که اتحادیه اروپا باید پیام روشنی را ارسال کند که در کنار یونان و قبرس با شهروندان خود ایستاده است.

این مقام اروپایی با اشاره به تحرکات دریایی ترکیه عنوان کرد که به نظر می رسد آنکارا مشغول آماده سازی برای اکتشاف نفت فراساحلی در شرق جزیره رودز در یونان است.

از سویی مانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز هشدار داده که اگر اتحادیه اروپا به تحرکات شرق دریای مدیترانه پاسخ ندهد، اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. 

وی امروز در نشست خبری مشترک با همتای قبرسی خود گفت؛ این بخش از دریای مدیترانه برای دو کشور ما به لحاظ امنیتی و انرژی حائز اهمیت است. از این روی اگر امنیت‌مان در دریای مدیترانه را در دست بازیگران دیگر رها کنیمِ اشتباه مهلکی را مرتکب شده‌ایم.

مکرون افزود: این تحرکات به نفع اروپا نیست و فرانسه اجازه چنین اقدامات را نمی‌دهد.

دو روز پیش وزیر خارجه آلمان هم به ترکیه هشدار داد که از اقدامات تحریک آمیز خود در منطقه دست بردارد.

هایکو ماس اضافه کرد که ترکیه در صورتیکه می خواهد روابط کشورش با اتحادیه اروپا رو به پیشرفت باشد، باید از عملیات حفاری در منابع طبیعی در آبهای مدیترانه شرقی دست بردارد.

این در حالیست که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می گوید: فعالیت کشتی‌های لرزه‌نگاری و حفاری کشورمان (در مدیترانه شرقی) به مجوز دیگران نیازی ندارد. تاکنون در چارچوب قوانین بین‌المللی دریایی و حقوق خود در دریای مدیترانه عمل کرده و ادامه خواهیم داد.

او پیشتر در کنفرانسی رسانه‌ای اعلام کرده بود که آنکارا همراه با دولت لیبی در صدد اکتشاف و توسعه نفت و گاز در میادین مدیترانه است.

گفتنی است، دلیل اصلی شدت گرفتن تنش ها میان ترکیه و یونان، اقدام ترکیه در انجام اکتشاف و استخراج نفت و گاز از دریای مدیترانه و مناطق نزدیک به جزایر یونان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =