تفاهمنامه معین اقتصادی شهرستان کوهسرخ منعقد شد

مشهد- ایرنا- در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی خراسان رضوی، تفاهمنامه همکاری با معین اقتصادی شهرستان تازه تاسیس "کوهسرخ" روز پنجشنبه با حضور استاندار خراسان رضوی و مسوولان این شهرستان به امضا رسید.

استاندار خراسان رضوی در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های بسیار معین اقتصادی شهرستان کوهسرخ در سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی گفت: معین اقتصادی این شهرستان یکی از شرکت‌های توانمند صنعتی – معدنی در بورس است.

علیرضا رزم حسینی افزود: برای رسیدن به توسعه مهمتر از سرمایه و پول، توانمندی افراد است زیرا بدون برخورداری از انسانهای توانمند نمی‌توان مسیر توسعه را طی کرد.

وی ادامه داد: دوران پر کردن سپرده‌های بانکی در خراسان رضوی سر آمده است و باید سرمایه‌ها به سوی توانمندسازی مردم در مناطق محروم و بهره گیری از سرمایه اجتماعی هر منطقه برای از بین بردن فقر و ثروت آفرینی از ظرفیتها سوق یابد.

استاندار خراسان رضوی گفت: تنها یک ماه از تبدیل کوهسرخ به شهرستان می‌گذرد و تعداد جمعیت بیکار آن نیز کمتر از هزار نفر است، برای معین اقتصادی این شهرستان که از شرکتهای توانمند بخش خصوصی است، به صفر رساندن این میزان بیکاری کار ساده‌ای است.

وی افزود: سیاست ما برای مدیریت خراسان رضوی تقویت بنگاه‌های اقتصادی بزرگ استان به منظور تقویت بنگاه‌های اقتصادی کوچکتر است، در صورتی که این دو بخش به یکدیگر پیوند داده شوند، کسب و کارهای خرد در مواجهه با بحرانها آسیب نمی بینند و میزان پایداری آنها افزایش می‌یابد.

رزم حسینی با بیان اینکه بیش از پنج ماه از درگیری خراسان رضوی با بیماری کووید ۱۹ می‌گذرد، ادامه داد: دو یا سه ماه اول اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی، صرف توجیه و گفتمان سازی با معین‌های اقتصادی شد و هم اینک ۹۶ درصد از ۲۳۰ معین اقتصادی که برای توانمندسازی مناطق محروم با آنها تفاهمنامه منعقد شده، بنگاه‌ بخش خصوصی هستند.

وی گفت: از آنجا که توقف اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در خراسان رضوی با تغییر مدیریتها محتمل است، نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی توسط اتاق بازرگانی خراسان رضوی شکل گرفت و این نهاد بطور مداوم در حال بررسی وضعیت و عملکرد معین‌های اقتصادی است.

استاندار خراسان رضوی افزود: فعالیت معین‌های اقتصادی در طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی یک حرکت داوطلبانه در راستای استفاده از ظرفیتهای هر منطقه برای توانمندسازی و خوداتکایی مردم است و هیچ وظیفه یا مسوولیت دولتی این مهم را پشتیبانی نمی‌کند.

وی ادامه داد: دفاتر تسهیلگری و ۳۰ راهبر آموزش دیده برای هدایت مردم در هر منطقه به منظور اجرای طرح‌های توانمندسازی ذیل الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در خراسان رضوی ایجاد شده است.

رزم حسینی گفت: نمایندگان همه ارکان حاکمیتی به همراه مسوولان بنگاه‌های اقتصادی ذیل الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی گرد هم آمدند تا برای توسعه هر منطقه همگام و همراه شوند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در زمانی که طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی برای روستای "قلعه گنج" در استان کرمان اجرا شد، فرمودند که "هر زمان که صداقت مسوولان برای مردم محرز و اثبات شود، مردم همراه خواهند شد".

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در تلاش هستیم با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در خراسان رضوی صداقت مسوولان را به مردم نشان دهیم و آنان را برای آبادانی و توسعه استان همراه کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: تاکنون ۲۳۰ شرکت بخش خصوصی یا نهاد عمومی ذیل طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی به همراه نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی مسوولیت توانمندسازی مردم و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در روستاهای خراسان رضوی را برعهده گرفته‌اند.

علی رسولیان افزود: با تفکیک شهرستان کوهسرخ از کاشمر طی مذاکراتی که با استاندار خراسان رضوی انجام گرفت، مقرر شد معین اقتصادی این شهرستان از بین شرکتهای توانمند بخش خصوصی تعیین شود.

وی ادامه داد: شهرستان کوهسرخ ۲۹ هزار نفر جمعیت و ۲۸ روستا دارد و از ظرفیتهای خوبی در حوزه‌های کشاورزی، دامپروری، گردشگری و معادن برخوردار است.

امام جمعه کوهسرخ نیز در این نشست گفت: این شهرستان ۲۰۰ نخبه علمی، ۲۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها و ۲۵۰ شهید دارد و نخستین شهید انقلاب اسلامی نیز مربوط به این شهرستان است.

حجت الاسلام محمود رضایی افزود: شهرستان کوهسرخ چهار معدن فعال و ۹ معدن غیرفعال، ۸۰ نمونه محصول کشاورزی، ۲۲۰ هکتار بادامستان دارد اما به رغم داشتن این ظرفیتها از محرومیت ۴۰ ساله رنج می‌برد.

سرپرست فرمانداری کوهسرخ نیز در این نشست گفت: ۸۰۰ هکتار ذخایر معدنی سنگ آهن در این شهرستان وجود دارد اما تاکنون بهره‌برداری مناسبی در جهت ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی از محل این معادن انجام نشده است.

رضا رمضانی افزود: با وجود ظرفیتهای بسیار و ثروت زا در کوهسرخ، یک چهارم از جمعیت این شهرستان زیرپوشش نهادهای حمایتی هستند و ۸۰۰ خانوار از کوهسرخ به حاشیه شهر مشهد مهاجرت کرده‌اند.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی نیز گفت: شهرستان کوهسرخ از نقشه راه برای توسعه برخوردار است و نیازی به تدوین یا مطالعه مجدد در این خصوص وجود ندارد.

علی اکبر لبافی افزود: بیشتر روستاهای شهرستان کوهسرخ از کسب و کار برخوردار هستند، عملکرد معین اقتصادی پیشین کوهسرخ چندان رضایت بخش نبود و امید است معین اقتصادی جدید این شهرستان بتواند ظرفیتهای پنهان توسعه کوهسرخ را شکوفا سازد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =