۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۷
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83882293
۰ نفر

برچسب‌ها

تظاهرات در استان ذی قار عراق علیه کمبود برق

بغداد - ایرنا - شماری از اهالی «ذی قار» در جنوب عراق روز پنجشنبه در اعتراض به کمبود برق در برخی شهرهای این استان دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایرنا از منابع عراقی، تظاهرکنندگان خواستار بهبود عرضه برق در طول ساعت های شبانه روز هستند.

معترضان در شهر «سوق الشیوخ» در اعتراض به بحران قطع برق خواستار برکناری مدیر برق منطقه شدند و ورودی ساختمان دادگستری را بستند.   

در همین حال، دسته ای دیگر از تظاهرکنندگان مکان ها و ایستگاه های توزیع انرژی برق استان ذی قار را تعطیل کردند.

معترضان در اعتراض به کمبود برق با توجه به افزایش شدید دمای هوا با آتش زدن لاستیک و بستن خیابان های شهر خشم خود را نشان دادند.   

در هفته های گذشته و با اوج گیری گرما، استان های جنوبی «بصره، ذی قار، میسان، دیوانیه و کوت» شاهد اعتراض های مردمی به کمبود برق بوده است.

کمبود شدید و قطع طولانی مدت برق که گاهی تا ۱۵ ساعت هم در روز هم می رسد، یکی از چالش های عراق است به طوری که از عوامل اصلی شکل گیری اعتراضات گسترده خیابانی مهر ماه ۹۸ در جنوب و مرکز این کشور بود.

عراق با حدود ۱۱ هزار مگاوات کمبود برق مواجه است و اکنون جمهوری اسلامی ایران تنها کشور تامین کننده انرژی برق به میزان یک هزار و ۳۵۰ مگاوات در ساعت برای عراق است و حجم صادرات گاز برای تامین سه نیروگاه گازی تامین برق در عراق نیز بالغ بر ۱۸ میلیون مترمکعب در روز است.

دولت عراق در سال ها و ماه های گذشته تلاش گسترده ای را برای افزایش تولید و تامین برق انجام داده است با این وجود کمبود برق همچنان یکی از بحران های اصلی این کشور به شمار می رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =