۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۰۰
کد خبرنگار: 2065
کد خبر: 83882254
۰ نفر

برچسب‌ها

شناسایی ۱۷۰۰ واحد آسیب‌دیده از کرونا در قوچان

مشهد- ایرنا- رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوچان گفت: تاکنون هزار و ۷۵۳ واحد آسیب‌ دیده از کرونا در این شهرستان شناسایی ‌شده که اشتغال سه هزار و ۴۲۳ نفر را بر عهده داشته است.

حسین ولایتی روز پنجشنبه در جمع مدیران شهرستان قوچان افزود: مبلغ تسهیلات درخواستی این واحدهای آسیب‌ دیده ۳۶۵ میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریال است که در جلسه‌ای با حضور فرماندار و ۱۲ دستگاه اجرایی بررسی شد.

وی ادامه داد: تسهیلات ویژه واحدهای آسیب ‌دیده از ویروس کرونا در قالب ۱۵ رسته شغلی اصلی و ۷۶۶ زیر رسته توسط ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ابلاغ‌ شده که در قالب ۲ شیوه ‌نامه به واحدهای بیمه‌ شده با کارگر بیمه‌ای و واحدهای فاقد بیمه خوداشتغالی و خویش‌فرما تقسیم می‌شود.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوچان گفت: تاکنون حدود ۶۰۰ کارگر بیمه‌ شده که از ۱۰ اسفند پارسال تا ۳۱ اردیبهشت امسال بیکار شده بودند در سامانه بیمه بیکاری ناشی از کرونا ثبت‌نام کرده و بیمه ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت به ‌حساب آن‌ها واریزشده است.

وی جمعیت این شهرستان را ۱۷۴ هزار و ۴۹۵ نفر با ۵۶ هزار و ۲۴۱ جمعیت فعال برشمرد و افزود: ۴۶ هزار و ۵۵۳ نفر جمعیت شاغل این شهرستان هستند که ۵۰ درصد آن‌ها در حوزه کشاورزی، ۳۵ درصد در حوزه خدمات و ۱۵ درصد در حوزه صنعت فعالیت می‌کنند .

ولایتی با بیان اینکه نرخ بیکاری شهرستان در سال ۹۵ بر اساس  سرشماری ۱۷.۲ درصد بوده اما امروز با اجرای برنامه‌های متنوع اشتغال‌زایی حدود پنج درصد کاهش پیداکرده است، ادامه داد: سه هزار و ۳۰۰ کارگاه در قوچان زیرپوشش بیمه سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند که ۱۸ هزار و ۱۴۰ نفر را به ‌عنوان بیمه ‌شده خدمات می‌دهند.

وی با اشاره به تعهد اشتغال این شهرستان در سال گذشته و افزایش تحقق آن از ۲ هزار و ۳۷۵ نفر به ۲ هزار و ۴۹۴ نفر گفت: در سال جاری نیز از ۸۵ هزار و ۷۶۹ نفر اشتغال هدف‌گذاری شده در استان، سه هزار و ۵۸۴ نفر برای قوچان اختصاص ‌یافته که ظرف یک ماه گذشته ۱۷ درصد یعنی ۶۰۷ نفر مشغول کار شدند.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوچان افزود: در حوزه اعتبارات مشاغل خانگی سال گذشته برای ۱۰ طرح پشتیبان پنج میلیارد ریال اختصاص یافت که اشتغال‌ ۱۴۱ نفر را به همراه داشت.

وی تعهد قوچان در حوزه روستایی و عشایری را ۱۶۷ میلیارد و ۹۹۰ میلیون ریال دانست و ادامه داد: یک هزار و ۲۹۸ طرح با مبلغ ۹۵۳ میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی شدند که به ۵۲۰ طرح ۳۰۷ میلیارد و ۶۶۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد و اشتغال هزار و ۱۰۰ نفر را به همراه داشت.

ولایتی گفت: این شهرستان توانسته است پس از شهرهای مشهد، تربت‌جام و سبزوار رتبه چهارم استان را از نظر اعتباری و پس از تربت‌جام رتبه دوم استان را در حوزه اشتغال‌زایی از آن خود کند.

وی افزود: از محل اعتبارات همین طرح در حوزه عشایری نیز با پرداخت ۱۱۲ میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال برای ۱۶۸ طرح اشتغال‌زایی برای ۴۷۳ نفر انجام‌ شد که بر اساس اظهارات سازمان امور عشایری،  قوچان رتبه اول کشور را در این زمینه به دست آورد.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوچان با بیان اینکه از ۴۷۵ طرح در حوزه عشایری ۴۶۸ طرح توسط هسته نظارت مورد بازدید قرارگرفته است ادامه داد: در سرجمع اشتغال‌زایی دستگاه‌های اجرایی این شهرستان به یک هزار و ۱۹۱ طرح ۶۸۹ میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال پرداخت شد و اشتغال ۲ هزار و ۷۵ نفر را به وجود آورد.

شهرستان ۱۸۰ هزار نفری قوچان در ۱۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =