فقر مهارتی باعث تشدید بیکاری در جامعه می‌شود

شهرکرد- ایرنا- دبیر کانون انجمن صنفی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای کشور، با تاکید بر اینکه فقر مهارتی در جامعه امروز وجود دارد، گفت: فقر مهارتی به خصوص در بین دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها باعث تشدید بیکاری در جامعه شده است.

سید اسماعیل سیداشرفی روز پنجشنبه به مناسبت هفته ملی مهارت در جمع اعضای کانون انجمن‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد چهارمحال و بختیاری با تاکید بر وجود برخی ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروز که به بیکاری و مشکلات اقتصادی برمی‌گردد، افزود: نبود یک مهارت خاص برای جوانان و دانش آموختگان  دانشگاهی و پایین بودن فرهنگ مهارت‌آموزی در جامعه یک معضل است.

به گفته وی، جوانانی که فقط به سمت آموزش‌های آکادمیک و نظری رفتند، که این آموزش‌ها منتج به صدور یک مدرک دانشگاهی شده است و این مدرک به تنهایی برای ایجاد شغل پایدار برای فارغ‌التحصیلان به جزء در مواردی که استخدام‌های دولتی انجام شود، منتج به اشتغال نخواهد شد.

وی، به پایین بودن سن اشتغال در جامعه اشاره کرد و گفت: ترویج فرهنگ مهارت آموزی برای جامعه یک نیاز و ضرورت است.

سیداشرفی اظهار داشت: در راستای حمایت از مهارت‌آموزان، دولت وظیفه تسهیلگری دارد که با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و حمایت از افراد زمینه ایجاد اشتغال پایدار را  تسهیل کند.

دبیر کانون انجمن صنفی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای کشور، در ادامه بر تغییر نگرش نسبت به فعالیت آموزشگاه‌های آزاد در کشور تاکید کرد و گفت: آموزشگاه‌های دولتی باید آموزشگاه‌های آزاد را به عنوان یک شریک اجتماعی بدانند .

وی بر پویاسازی و فعال‌شدن فعالیت آموزشگاه‌های آزاد در کشور تاکید کرد و گفت: به دلیل پویا نبودن برخی آموزشگاه‌ها، هنوز در جامعه به این باور نرسیده‌ایم که آموزشگاه‌های آزاد می‌توانند فقر فرهنگی در جامعه را از بین ببرند.

سیداشرفی اظهار داشت: در کشور ۱۱هزار و ۷۳۵ آموزشگاه آزاد در چهار خوشه مهارتی از جمله  صنعت، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر با  ۶ هزار استاندارد شایستگی  فعالیت دارند.

وی گفت: برای رفع مشکل این آموزشگاه‌ها و درخواست مطالبات آنها ۳۱ کانون و تشکل صنفی استانی و ۲۴۰ انجمن صنفی در سطح کشور فعالیت دارند.

به گزارش ایرنا، یکم تا ششم مردادماه به عنوان هفته ملی مهارت نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =