نماز جمعه فراجناحی و متعلق به نظام و انقلاب است

قزوین- ایرنا- رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قزوین با بیان اینکه پایگاه نماز جمعه فراجناحی و متعلق به نظام و انقلاب است، گفت: تربیون‌های نماز جمعه متعلق به هیچ جناح سیاسی و یا گروه خاصی نیست.

حجت‌الاسلام حسن دهقان‌نژاد روز پنجشنبه به مناسبت پنجم مردادماه، سالروز برگزاری نخستین نماز جمعه کشور در نشست خبری خود با رسانه‌های جمعی استان، افزود: اقامه نماز جمعه با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی امروز دارای جایگاه ویژه و برجسته‌ای در جمهوری اسلامی است.

وی اظهار داشت: نماز عبادی و سیاسی جمعه در طول این مدت توانسته خدمات شایسته‌ای در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به جامعه داشته باشد و از طرفی در حفظ و تداوم انقلاب و خنثی سازی توطئه‌های دشمنان و مقابله با جریان‌های نفاق نقش به سزایی ایفا کرده است.

حجت‌الاسلام دهقان‌نژاد مساله مهم در نماز جمعه را حضور و جذب حداکثری مردم در این اجتماع بزرگ عبادی و سیاسی دانست و یادآور شد: عبادی و سیاسی خواندن نماز جمعه به معنای سیاسی کاری نیست و ائمه جمعه باید از این مساله برحذر باشند.

 این مسوول با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در سال ۹۴ از پایگاه‌های نماز جمعه به عنوان قلب فرهنگی شهر و قرارگاه فرهنگی یاد کردند، افزود: نماز جمعه قرارگاه فرهنگی است و امام جمعه به عنوان فرمانده این قرارگاه نقش مهمی در ارتقای امور فرهنگی و سایر حوزه‌های مرتبط در جامعه دارد.

به گفته این مسوول مذهبی، نماز جمعه می‌تواند خدمات شایسته‌ای فراتر از فعالیت‌های کنونی از جمله تلاش در برنامه‌ریزی برای افزایش جذب نوجوانان و جوانان به عنوان یکی از برنامه‌های مورد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب، داشته باشد.

وی از ائمه جمعه به عنوان افسران فرهنگی جامعه نام برد و تصریح کرد: امام جمعه می‌تواند به عنوان زبان گویای مردم در نهاد و تریبون مقدس این جایگاه، مشکلات مردم را به گوش مسوولان برساند و به رفع آن کمک کند.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان  قزوین اضافه کرد: دشمن از سال‌های اول پیروزی انقلاب تاکنون اقدامات پیچیده‌ای را طرح ریزی کرد که باید با برنامه‌ریزی، همت و تلاش مضاعف در مقابل آنها ایستادگی کرد.

حجت‌الاسلام دهقان‌نژاد با اشاره به نقش ولایت فقیه در جامعه اسلامی  ایران، گفت: براساس سند ۲۰۲۰، دشمن بعد از هشت سال دفاع مقدس سه دهه را برای براندازی نهاد جمهوری اسلامی تبیین کرد اما با وجود تمام تلاش‌های خود نتوانست به اهداف خود در جهت براندازی انقلاب دست یابد.

این مسوول تاکید کرد: امروز با حقیقتی به نام تهاجم فرهنگی مواجه هستیم که به دنبال از بین بردن نهاد خانواده و فروپاشی ارتباطات اخلاقی مردم و احکام اسلامی ایرانی است و با صرف هزینه‌های بی‌شمار نیز تا حدودی توانست به طور نسبی نیز موفق شود که مقام معظم رهبری بر همین اساس نمازجمعه را قلب فرهنگی هر شهر نام نهادند تا مباحث فرهنگی در نقاط مختلف منتشر شود.

حجت‌الاسلام دهقان نژاد تصریح کرد: تلاش امامان جمعه، جامعه عمل پوشاندن به تمام امور محوله، به ویژه در مباحث فرهنگی است و شورای سیاست گذاری ائمه جمعه نیز برهمین اساس، سیاست‌هایی را در نظر گرفته و در استان قزوین نیز همین گونه بوده است.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه قزوین با اشاره به بازنشستگی برخی از امامان جمعه در استان، افزود: به زودی تغییر و تحول در برخی از شهرهای استان انجام خواهد شد و ائمه جمعه جوان با رویکردی انقلابی، انتخاب خواهند شد.

وی با اشاره به ۱۹ امام جمعه در سطح استان، یادآور شد: امامان جمعه قزوین و تاکستان در سطح مجتهد قرار دارند و مابقی نیز در سطح سه حوزه عملیه هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =