سفیر پیشین ایران در سازمان ملل: کرونا فرصتی برای رسیدن به مدارا و مفاهمه است

شیراز - ایرنا- پژوهشگر و استاد حوزه و دانشگاه و سفیر پیشین ایران در سازمان ملل، عصر پسا کرونا را دوران مدارا و مفاهمه دانست و اظهار داشت : کرونا همه مردم را به انزوا کشاند ، همه تمدن‌ها در این انزوا اندیشیدند که گام بعدی حیات بشری چگونه باید باشد ، دیدگاه غالب در دوران پسا کرون رسیدن به صلح و مدارا و مفاهمه بین المللی است.

حجت لاسلام دکتر محمد جعفر محلاتی پژوهشگر و استاد حوزه و دانشگاه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در شیراز اظهار داشت : همه جهان می اندیشند که باید برای سالهای آینده چکار کنند تا جهان از ستیزه جویی ، جنگ ، نفرت و انزجار دور باشد و مردم در آرامش بیشتر و شرایط بهتر زندگی کنند ، کرونا به جهانیان ثابت کرد و نشان داد که زندگی را بدون مفاهمه و مدارا نمی‌توان ادامه داد.

این نویسنده و پژوهشگر شیراز با بیان اینکه تقریبا این اجماع در جهان وجود دارد  که ما به یک جهش تمدنی نیاز داریم افزود: تمدن جاری با معادلات جنگ و ستیزه جویی به بن‌بست رسیده است. تمدن غالب و اندیشه فاخر در قرن جدید هجری خورشیدی تمدن همزیستی ملت ها و مفاهمه جمعی است.

وی از شیراز  به عنوان شهر جهانی صلح و مدارا و همزیستی یاد کرد و افزود: شیراز می تواند با برخورداری از مفاخر ارزشمندی چون حافظ و سعدی یک مرکز صلح جهانی باشد ، شیراز می تواند کانون صلح  در بین کشورهای اسلامی باشد و نقش آفرین گردد ، همین حرکت های مردمی باتوجه به اینکه در شیراز خیریه های بسیار است که به تولید ماسک در سطح وسیع پرداختند و تعداد زیادی بسته معیشتی هم بین نیازمندان توزیع شد برگرفته از روح نوع دوستی مردم شیراز است.

سفیر سابق ایران در سازمان ملل تاکید کرد : ما سرمایه‌های اجتماعی مهمی در شیراز داریم از جمله سعدی و حافظ که بنای اندیشه آنها مدارا محبت ،  عشق ، دوستی و صلح است 
صلح سرمایه فرهنگی شیراز است که باید از آن دفاع کنیم و فعالیت‌هایی در این راستا و در حد توان صورت  گیرد ، البته این فعالیت ها نیاز به حمایت‌های سیاسی و اجتماعی دارد.

استاد و دانشور منتخب در مطالعات اسلامی و الهیات صلح در دانشکدهٔ مطالعات مذهبی با بیان اینکه با تقویت صلح در طول زمان می‌توان فرهنگ آن را غالب کرد ادامه داد : بسیاری از انسان ها به دلیل تنهایی از انواع بیماری های روانی و جسمانی رنج می‌برند ، از همین رو است که در انگلستان موضوعی به نام ایجاد وزارت امور تنهایی مطرح و ایجاد می شود ،  کرونا حساسیت بشر به سلامت را به حداکثر رسانده است بنابراین تکانه‌هایی به تفکر انسانها در همه جهان وارد شده است و بر اثر انزوای چند ماه اخیر همه به مطالعه روی آورده‌اند و سطح دانش جهان ارتقا یافته است.

پزوهشگر گسترش صلح دوستی در ادامه گفت: ما در آستانه یک جهش قرار داریم و فارس به‌عنوان پایتخت صلح و دوستی خاورمیانه در این باره نقش آفرین است. شیراز باید به صلح گستری و ایجاد نهادهای صلخ بیندیشد چراکه هیچ استانی به اندازه فارس سابقه صلح گستری نداشته است و وظیفه دارد نهادهای مبتنی بر صلح و دوستی به صورت تخصصی ایجاد کند در این زمینه صرفا نباید روی کمک دولت  حساب کرد و باید با کمک سازمان های مردم نهاد این فعالیت ها را گسترش دهیم.

حجت الاسلام محلاتی با تاکید بر اینکه ما باید نهادهای صلح گستر را وارد سیستم وقف کنیم گفت: وقف صرفا  نباید برای توسعه مجالس رسمی سنتی باشد بلکه باید از وقف در جهت ایجاد نهادهای جدید بهره گیری کرد ، این تفکری است در آستانه قرن راهگشاست.فارس باید صلح گستری را به وقف گستری بدل کند و از دل آن سازمان های مردم نهاد را ایجاد نماید.

پژوهشگر حوزه و دانشگاه همچنین وقف گستری را کاری مهم دانست که در شیراز با وجود موقوفه های بزرگی مانند موقوفه نمازی به عنوان نگین نهادهای سلامت در خاور میانه ایفای نقش کرده است و گفت: شیراز و فارس وظیفه دارد مرکز صلح در خاورمیانه و در جهان باشد و میتواند این نقش را ایفا کند ، باید در دفاع از صلح و مدارا و همزیستی از وضعیت واکنشی به سمت کنش گری برویم ،  باید در این راستا متوجه صلح پژوهی باشیم.

متولی خیریه اسلامی شیراز در ادامه با بیان اینکه این خیریه قدیمی ترین خیریه دینی فارس است گفت: خیریه اسلامی نهادی مردمی به معنای واقعی کلمه است و بیش از نیم قرن است که خدمات مردمی و عام المنفعه ارایه می‌کند ، ولی باید در آستانه قرن پانزدهم شیب فعالیت های ابداعی خود را حفظ کند ، ما به این نتیجه رسیدیم که بین صلح و سلامت پیوند بزنیم و با حمایت خیریه اسلامی شیراز مرکز مطالعات صلح و سلامت ایجاد شده است، در شیراز موزه صلح و نمایشگاه صلح نیاز داریم ، اکنون این موضوع   به صورت پروژه‌های اجرایی مطرح شده است  ،  همه اقشار اجتماع می‌توانند در ایجاد نهادهای صلح با خیریه اسلامی شیراز  مشارکت کنند.

حجت الاسلام محلاتی همچنین به تاسیس مرکز تحقیقات صلح و سلامت وابسته به خیریه اسلامی شیراز  اشاره کرد و گفت: این موسسه در راه ایجاد موزه صلح در شیراز گام بر می دارد ، فراخوان دو جشنواره بین‌المللی با موضوع صلح ومدارا داده شده در این راستا همچنین یک  جشنواره کارتون صلح و یک جشنواره بین‌المللی عکس صلح ایجاد خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه دو سال از برگزاری کنگره بین‌المللی صلح و سلامت  در شیراز می گذرد گفت: امسال به دلیل شیوع کرونا این کنگره   به صورت وبینار برگزار خواهد شد.انتشار چهار کتاب و دو نشریه درباره صلح در حوزه یادشده نیز در همکاری این همایش صورت گرفته است.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها