بهره برداری از ۸۱۱ هکتار باغات دیم در کردستان آغاز شد

سنندج - ایرنا - همزمان با سراسر کشور بهره برداری از ۸۱۱ هکتار باغ احداث شده در اراضی شیب دار کردستان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، آیین بهره‌برداری از این باغات در قالب پوش ملی جهاد برای جهش تولید به صورت ویدیو کنفرانس با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد که طی آن ب صورت همزمان در سراسر کشور  ۸۱۵ طرح ملی وزارت جهاد کشاورزی با سرمایه گذاری ۳ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومانی برای اشتغال ۱۰ هزار بهره‌بردار افتتاح شد.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این ارتباط به ایرنا گفت: ۸۱۱ هکتار باعات دیم کردستان در سال زراعی جاری در شهرستان‌های بانه، سروآباد، سقز، سنندج، کامیاران و مریوان احداث شده که برای ۱۶۲ نفر به صورت مستقیم در آنها اشتغال ایجاد شده است.

مهدی فتحی افزود:این اراضی شامل ۷۳۰ هکتار انگور، ۱۶ هکتار سماق، ۳۰ هکتار بادام و ۳۵ هکتار گل محمدی بوده که با اجرای آنها هم اکنون کل باغ‌های دیم کردستان به ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار با ظرفیت ۷۱ هزار و ۵۰۰ تن تولید محصول سالانه رسیده است.

وی یادآور شد: پیش بینی می‌شود این اراضی پس از سه تا چهار سال به سن باروری برسند و از هر هکتار انگور دیم هفت هزار و ۷۰۰ کیلوگرم، هر هکتار سماق یک هزار و ۷۰۰ کیلوگرم، گل محمدی ۲ هزار و ۵۰۰ و بادام یک هزار کیلوگرم محصول برداشت شود.

فتحی گفت: توسه باغات دیم در اراضی شیب‌دار علاوه بر افزایش تولید و کاهش نرخ مهاجرت از روستا به شهر، موجب کاهش فرسایش خاک و آبشویی زمین شده و از طرف دیگر باعث حفظ ربوطت خاک و جذب آب باران در اراضی شده و موجب تقویت سفره‌های آب زیرزمینی می شود.

وی افزود: این طرح‌ها در راستای پویش ملی جهاد برای جهش تولید افتتاج شد که طرح‌های بهره برداری شده در سطح کشور شامل  که ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۴۷۳ هکتار، پنج طرح زیربنایی آب و خاک در مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره‌برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۴۰۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

استان کردستان دارای ۲۸۲ هزار هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است.

کردستان دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =