وزیر خارجه فنلاند: اتحادیه اروپا مشتاق به همکاری با عراق است

بغداد - ایرنا - «پکا هاویستو»، وزیر امور خارجه فنلاند امروز (پنجشنبه) در نشست مطبوعاتی با همتای عراقی خود گفت که اتحادیه اروپا مشتاقانه آماده همکاری با بغداد در بخش های گوناگون است.

به گزارش ایرنا، هاویستو افزود: فنلاند نیز به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا علاقه مند به همکاری اقتصادی با عراق است.

«فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق هم در این نشست گفت که کشورش از افتتاح سفارت فنلاند در بغداد استقبال خواهد کرد.

وی افزود که بغداد مشتاقانه از شرکت های فنلاندی برای سرمایه گذاری و کار در عراق دعوت می کند.

حسین اضافه کرد: ما با وزیر امور خارجه فنلاند درباره وضعیت جامعه عراق در این کشور نیز گفت و گو کردیم و برای حل مشکلات آنها با هم همکاری خواهیم کرد.

پکا هاویستو پیش از نشست مطبوعاتی، با فواد حسین وزیر امور خارجه عراق دیدار و گفت و گو کرده بود.

از سوی دیگر، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق روز پنجشنبه در دیدار با وزیر خارجه فنلاند گفت که بغداد از تجربه هلسینکی به منظور حل و فصل اختلافات بین المللی برای دستیابی به صلح و ثبات بهره خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه ای اعلام کرد که الکاظمی امروز در بغداد با «پکا هاویستو»، وزیر امور خارجه فنلاند دیدار و گفت و گو کرد. 

در این بیانیه آمده است که هاویستو مراتب قدردانی خانم  «سانا مارین»، نخست وزیر فنلاند را از اقدام های الکاظمی به وی ابلاغ کرده است.

وزیر امور خارجه فنلاند گفت که هلسینکی از موضع واقع گرایانه و متوازن عراق در روابط با همسایگان، منطقه و جهان قدردانی می کند. 

هاویستو همچنین بر تمایل فنلاند برای برقراری بهترین روابط با عراق و تقویت همکاری های دو جانبه در زمینه های گوناگون تاکید کرد.

نخست وزیر عراق نیز با قدردانی از سفر وزیر امور خارجه فنلاند و هیات همراه وی به بغداد از مواضع مثبت این کشور در حمایت از عراق در زمینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی و همچنین آینده روابط دوجانبه و نیز اتحادیه اروپا ابراز خوشبینی کرد.

الکاظمی بیان کرد که عراق خواستار استفاده از تجربه و نقش فنلاند در حل و فصل اختلافات بین المللی برای دستیابی به صلح و ثبات است. 

وی همچنین بر اهمیت توسعه همکاری در زمینه سرمایه گذاری و تقویت نقش شرکت های فعال فنلاندی در عراق و پشتیبانی از آنها تاکید کرد. 

نخست وزیر عراق گفت که بغداد خواستار ادامه همکاری های امنیتی با فنلاند در ائتلاف بین المللی علیه تروریسم است.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha