استاندار: طرح آبیاری نوین در سطح ۲۸ هزار هکتار اراضی لرستان اجرا شد

خرم‌آباد – ایرنا – استاندار لرستان گفت: ۵۶ هزار هکتار از اراضی آبی استان به سیستم‌های آبیاری نوین اجرا شده که ۲۸ هزار هکتار آن طی فعالیت ۲ دوره دولت تدبیر و امید بوده است.

سیدموسی خادمی  روز پنجشنبه در آیین بهره برداری ازچهار هزار و ۴۰ هکتار باغ در اراضی شیبدار لرستان با حضور رییس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس افزود:  از مجموع۷۳۰ هزار هکتار اراضی  کشاورزی لرستان  ۲۳ درصد ابی و ۷۷ درصد دیم است در حالیکه متوسط زمین های آبی در کشور ۴۴ درصد می باشد.

وی اظهار داشت: از مجموع حدود سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع محصول  زراعی و باغی استان  تن ۸۱ درصد ازطریق اراضی آبی و ۱۹ درصددر اراضی  دیم تولید می شود که این رقم بیانگر اهمیت آبی شدن زمین های کشاورزی لرستان است.

استاندار لرستان گفت: بیش از ۷۰ درصد مساحت لرستان اراضی شیبدار است و در عین حال بارندگی بالای ۵۵۰ میلی متر دارد که این مزیت نسبی استان را برای احداث باغ در اراضی شیبدار مستعد کرده است.

خادمی افزود: سال ۹۶ در یک هدفگذاری چهار ساله ممقرر شد ۱۵ هزار هکتارباغ در اراضی شیبدار و کم بازده استان ایجاد کنیم که تا کنون ۶ هزار هکتار از این رقم محقق شده و امسال نیز پنج هزار هکتار در دستور کار است.

وی همچنین با یادآوری وقوع سیل فروردین ۹۸ در لرستان اضافه کرد:حمایت های رییس جمهوریبرای جبران خسارت های این حادثه  قابل تقدیر و  بخش عمده ای از مشکلات و مطالبات مردم در حوزه های مختلف از جمله کشاورزیحل و پرداخت شده است.

وی ادامه داد: اما در حوزه زیرساخت ها تعدادی از طرح ها به دلیل عدم تامین اعتبار نیمه تمام مانده  که چنانچه تکمیل نشوند با بارش های آینده، اقداماتی که تاکنون هم انجام شده از بین خواهد رفت بنابراین درخواست می شود اعتبار ویژه ای برای اتمام این طرح ها تخصیص یابد.

طرح احداث باغ در سطح چهار هزار و ۴۰ هکتار اراضی شیبدار وکم بازده لرستان روز پنجشنبه ازطریق ویدئوکنفرانس با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان دراین خصوص به ایرنا گفت: طرح احداث چهار هزار و ۴۰ هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده استان طی سال ۹۶ تا پایان ۹۸ انجام شده است.

احمدرضا احمدوند افزود: ۱۵۲ هکتار از این سطح مربوط به صنایع دفاع دورود است که چاله کنی و تامین نهال آن توسط جهاد کشاورزی انجام شده و آیین بهره برداری همزمان نیز به صورت پایلوت در این منطقه برگزار می شود.

وی اظهار داشت: برای احداث هر هکتار باغ در اراضی شیبدار و کم بازده ۱۴ میلیون تومان هزینه شده و به طور متوسط در هر سه هکتار یک فرصت شغلی مستقیم ایجاد شده است.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان پیش بینی تولید این میزان باغ را ۲ هزار و ۲۰ تن برشمرد و گفت: در مجموع ۵۶۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال با اشتغالزایی یکهزار و ۳۴۶ نفر برای این طرح ها هزینه شده و ارزش افزوده تولید در این مناطق نیز یکهزار و ۱۰ میلیارد ریال می باشد.

به گفته وی تا پیش از سال ۹۶ طرح های ناچیزی در خصوص توسعه باغات در اراضی شیبدار و کم بازده اجرا شده است.

لرستان بین ۲.۹ تا سه میلیون تن تولید کشاورزی و باغی دارد، ۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و  ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر با تولید ۲۸۰ هزار تن ظرفیت بزرگی برای این استان محسوب می شود و  پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ارزش  تولیدات کشاورزی لرستان در زیر بخش‌های زراعی، دامی و باغی است.

امروز دوم مردادماه بهره برداری از چندین طرح ملی وزارت جهاد کشاورزی با عنوان پویش ملی جهاد برای جهش تولید در مراسم ویدئو کنفرانسی با حضور حسن روحانی رییس جمهوری در کشور آغاز شده است.

این طرح ها با سرمایه گذاری سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان شامل بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه ای به مساحت ۴۷۳ هکتار، پنج طرح آب و خاک به مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هتار و ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار هستند که ۱۰ هزار و ۳۴۰ فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =