جریمه ‌هزار و ۶۰۰ وسیله نقلیه پلاک مخدوش در همدان

همدان- ایرنا- رییس عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: هزار و ۶۰۰ خودرو و موتورسیکلت پلاک مخدوش و بدون پلاک از ابتدای امسال تاکنون در این استان اعمال قانون شدند.

سرهنگ سید جواد حسینی روز پنجشبنه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: یکی از تخلف هایی که پلیس حساسیت بالایی نسبت به آن دارد ناخوانا بودن پلاک، مخدوش کردن آن و تردد بدون داشتن پلاک است.

وی اضافه کرد: این قبیل تخلف‌ها در برخی مواقع موجب تضییع حقوق دیگر شهروندان می شود به گونه ای که شهروندان نمی توانند نسبت به ثبت پلاک خودروی رانندگان خاطی اقدام و پیگیری‌های مورد نیاز انتظامی و قضایی را انجام دهند.

رییس عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: طبق قانون، پلاک وسیله نقلیه باید از فاصله ۲۵ متری به وضوح قابل مشاهده و خوانا باشد اما برخی مواقع استفاده از تلق و وجود گل و لای روی پلاک موجب ناخوانا شدن آن می‌شود.

سرهنگ حسینی با بیان اینکه چهار ماهه نخست امسال یک هزار و ۳۵۰ خودروی دارای پلاک ناخوانا جریمه شدند ادامه داد: پلیس در مواجهه با خودروهای دارای پلاک ناخوانا اقدام به جریمه ۴۰ هزار تومانی راننده می کند و راننده پس از رفع موانع دیداری مجاز به ادامه تردد است.

وی تاکید کرد: اما برخی رانندگان به صورت عمدی اقدام به مخدوش کردن پلاک وسیله نقلیه و تغییر اعداد و حرف روی پلاک می کنند که این اقدام آنها علاوه بر تخلف، جرم است و طبق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی فرد متخلف به حبس از ۶ ماه تا یک سال محکوم می‌شود.

رییس عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان اظهار داشت: رانندگان باید پیش از حرکت اقدام به بازبینی وضعیت ظاهری خودرو به ویژه پلاک‌های وسیله نقلیه کرده و موانع دیداری را رفع کنند.

سرهنگ گفت: یکی از تخلف های موتورسیکات ها استفاده از زنجیر چرخ یا تلق های رنگی برای محدود کردن و پوشاندن پلاک های وسیله نقلیه است که پلیس این تخلف را عامدانه تلقی کرده و موتورسوار را به مرجع قضایی معرفی می‌کند که در این راستا ۲۵۰ خودرو و موتورسیکلت پلاک مخدوش علاوه بر جریمه به پارکینگ منتقل شدند.  

وی اظهار داشت: برخی رانندگان نیز با خودروهای بدون پلاک یا پلاک‌های دستنویس تردد می‌کنند که پلیس این اقدام را نیز تخلف تلقی می کند مگر اینکه مالک وسیله نقلیه از خودرهای کفی برای جابجایی وسیله نقلیه تا مقصد استفاده کند.

رییس عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان یادآوری کرد: نخستین خط تولید ساخت پلاک غرب کشور در همدان راه اندازی شده است و در کمتر از ۲ ساعت پلاک را تحویل مالک وسیله نقلیه می‌دهد.

سرهنگ حسینی ادامه داد: همچنین بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته بین ناجا و شرکت‌های خودرو ساز از ابتدای تیرماه امسال، خودرو در کارخانه پلاک گذاری و سپس از این محل خارج می‌شود تا شاهد تردد خودرهای بدون پلاک در سطح شهر نباشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =