ائمه جمعه شیعه و سنی گنبدکاووس: کم‌توجهی به کرونا شرعا جایز نیست

گنبدکاووس - ایرنا - ائمه جمعه شیعه و اهل سنت گنبدکاووس با تاکید برضرورت رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برای پیشگیری و مقابله با کرونا خاطرنشان کردند: تسامح و سهل‌انگاری درخصوص این بیماری که سبب آسیب به سلامت افراد جامعه می‌شود، از لحاظ شرعی جایز نیست.

 امامان جمعه گنبدکاووس امروز پنجشنبه در نشست اعضای ستاد کرونا با علما و روحانیون این شهرستان، با استناد به آیات قرآن و احادیث نبی مکرم اسلام(ص) گفتند: در آموزه‌های دینی، حفظ جان مسلمان بر همه چیز اولویت دارد و انسان مسلمان به لحاظ عقلی و شرعی وظیفه دارد از ضررها و مفسده‌هایی که به سلامت انسان آسیب می‌رسانند، پرهیز کند.

امام جمعه گنبدکاووس در این نشست با تبریک در پیش بودن اعیاد بزرگ اسلامی قربان و غدیر و با قدردانی از تلاش مجموعه کادر پزشکی و پرستاری شهرستان، گفت: از چند ماه قبل کرونا در سراسر جهان فراگیر شده و به خاطر آن حتی مناسک حج تعطیل شدهکه در این شرایط وظیفه داریم، دستورالعمل‌های بهداشت اجتماعی و فردی را رعایت کنیم.

حجت الاسلام محمود ترابی با یادآوری اینکه به سبب تساهل و سهل انگاری که پس از موفقیت نسبی کنترل بیماری کرونا در پیک اول داشتیم بار دیگر شاهد سیر صعودی این بیماری هستیم، افزود: براساس آموزه‌های دینی، مسلمانان در قبال جان دیگر همنوعان خود دارای مسوولیت شرعی هستند و نباید با غفلت و کوتاهی، زمینه رنج و بیماری و یا مرگ دیگران را فراهم کرد.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس نیز دراین نشست بابیان اینکه در مهلک بودن کرونا تردیدی وجود نداردد گفت: همه در قبال سلامت جامعه مسوول هستیم و باید اصول بهداشتی و جوانب احتیاط را تا زمانی که برای درمان بیماری چاره‌اندیشی شود، رعایت کنیم.

آخوند عبدالباسط نوریزاد با اشاره به سخنن چند ماه پیش مقام معظم رهبری مبنی بر عمل به دستورات ستاد مقابله با کرونا، افزود: با توجه به اهمیت عید قربان که هرساله با شور و شوق خاصی در بین مسلمانان بویژه اهل سنت منطقه برگزار می‌شود، درخواست داریم امسال شهروندان به خاطر حفظ سلامت خود، خانواده و دیگران، دید و بازدیدهای این عید بزرگ را لغو و با تلفن و ارتباط تصویری آنرا انجام دهند.

امام جمعه اهل سنت شهر مرزی اینچه‌برون هم در این نشست امیدواری و خوف را دو بال زندگی دانست و گفت: براساس آیات قرآن، از پس هر سختی یک آسانی و گشایس هست بنابراین اگر شرایط سخت امروز بیماری کرونا را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ازجمله ماسک زدن، شستن دست‌ها و پرهیز از حضور در تجمعات را رعایت و تحمل کنیم، بدون تردید به آسایش می‌رسیم.

آخوند مدد هوشمند با تاکید بر همراهی و مشارکت همگانی برای کنترل و ریشه‌کنی بیماری کرونا، افزود: علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مسلمانان نباید دعا کردن، توبه کردن و توسل به اهل بیت (ع) و اولیای الهی را برای رفع این بیماری و خطر فراموش کنند.

وی اضافه کرد: در ایام عید سعید قربان هم از مردم تقاضا داریم دید و بازدیدها را بسیار محدود و یا درصورت امکان به صورت تلفنی انجام دهند و امسال فقط "قربانی کردن" را که از دستورات الهی است بجا آورند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس نیز دراین نشست تنها راه عبور از وضعیت فعلی کرونا و قطع زنجیره شیوع و انتقال این بیماری را رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بویژه ماسک زدن توسط همه گروه‌های سنی دانست و گفت: خریدهای پیش از عید قربان و دید و بازدیدهای این عید بزرگ از جمله نگرانی‌های ستاد مقابله با کرونا است که باید متنفذین جامعه بویژه علما و روحانیون با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نسبت به ایجاد رفتار دائمی در مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تلاش کنند.

دکتر فرهاد بدیعی بابیان اینکه تا زمان نامعلوم بیماری کووید ۱۹ درجامعه ماندگار است، افزود: تنها کار همه مردم در کنار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و ماسک زدن، تلاش برای کاهش عوارض بیماری در افراد جامعه است و دراین خصوص نباید غفلت و کوتاهی صورت گیرد.

همچنین فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز دراین نشست گفت: علما و روحانیون از افراد مورد اعتماد جامعه‌اند و مردم از آنها حرف شنوی دارد بنابراین با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته در یک ماه گذشته به همراهی و مشارکت بیشتر مردم بویژه در ایام 2 عید بزرگ قربان و غدیر برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و برگزار نکردن دید و بازدیدها و جشن‌های این ایام برای گذر از این روزهای سخت نیاز داریم .

عبدالقدیر کریمی افزود: آگاهی بخشی علما و روحانیون به مردم نسبت به تهدیدهای بیماری کرونا مهم است و امیدواریم با همراهی مردم مانع روند صعودی مجدد کرونا در منطقه شویم.

وی همچنین از کمک ۳۵۰ میلیارد ریالی نیکوکاران گنبدی برای خرید تجهیزات پزشکی و بیمارستانی مورد نیاز بیماران کرونایی و تهیه ماسک و البسه محافظت فردی ویژه پزشکان و پرستاران از ابتدای شیوع کرونا تاکنون خبر داد و گفت: علاوه بر این ۳۵ هزار بسته غذایی نیز با همکاری برخی ادارات و نهادهای انقلابی و نیکوکاران تهیه و بین خانواده‌های آسیب دیده از این بیماری توزیع شد.

کریمی اضافه کرد: برای عبور از پیک دوم کرونا در گنبدکاووس بویژه ایام عید قربان و غدیر دستورالعمل ۲۱ ماده‌ای حاوی توصیه‌ها و نکات بهداشتی تهیه شده که صدور بیانیه مشترک ائمه جمعه شیعه و اهل سنت به همراه فرماندار، نماینده مجلس و مدیر شبکه بهداشت شهرستان و تهیه کلیپ‌های ویدئویی از اشخاص حقیقی و حقوقی شاخص گنبدکاووس و انتشار آن از طریق فضای مجازی از جمله مواد این دستورالعمل است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

طبق اعلام دیروز چهارشنبه سخنگوی وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۹ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴ هزار و ۸۵۳ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =