کردستان در محدوده نارنجی و قرمز کرونا

سنندج - ایرنا - مردم کردستان از اوایل خرداد با کرونا پنجه در پنجه انداخته تا شکستش بدهند و حالا به گفته مسوولین علوم پزشکی با رعایت موازین بهداشتی اوضاع بر وقف مراد شده اما خطر همچنان در کمین است.

کردستانی ها اواسط این هفته را با خبرهای خوب کرونایی آغاز کردند، این استان ۲ روز پیاپی را بدون فوتی به ثبت رساند ولی عمر این خبر خوب کوتاه بود و دیروز ۶ بیمار دیگر در استان جان خود را از دست دادند.

این آمار نشان داد که کرونا نه ضعیف شده و نه از استان خارج شده است.

کودکان هم قربانی کرونا شدند و ۲ درصد مبتلایان و فوتی‌های کرونا زیر ۱۵ سال سن داشتند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۱۷ درصد مبتلایان به کرونا در کردستان بیش از ۶۰ سال سن دارند و قریب به ۷۱ درصد جانباختگان کرونا مختص به همین رده سنی و ۵۵ درصد مبتلایان مرد و ۴۵ درصد زن هستند.

دکتر ابراهیم قادری با اشاره به اینکه ۱۷ درصد مبتلایان به کرونا در کردستان بیش از ۶۰ سال سن دارند، افزود: قریب به ۷۱ درصد جانباختگان کرونا در استان بیش از ۶۰ سال سن داشته‌اند.

بیماران قلبی و عروقی با ۳۸ درصد در صدر آمار جانباختگان کردستان هستند.

و نکته قابل توجه برای آنانی که به هر بهانه‌ای متوسل می شوند تا نشان بدهند کرونا رد آنان اثر ندارد این است که ۳۵ درصد فوتی های کووید ۱۹ در کردستان هیچ بیماری زمینه‌ای نداشته‌اند و شاید مهمترین علت مرگ آنان بی توجهی به علائم بیماری و مراجعه دیرهنگام به مراکز درمای بوده است.

در کردستان تعداد مردانی که جان خود را بخاطر کرونا از دست داده اند، بیشتر از زنان است.

قادری با بیان اینکه ۳۱ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا در استان زنان و ۶۹ درصد آن مردان هستند، گفت: ۸۵ درصد مبتلایان به کرونا در استان ساکن شهر و ۱۵ درصد آن در روستاها سکونت دارند.

شهری‌ها هم گوی سبقت مرگ ناشی از کووید ۱۹ را از روستاییان ربوده‌اند و به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، قریب به ۳۲ درصد آمار جانباختگان کرونا ساکن روستا و ۷۸ درصد آن ساکن‌ شهرها هستند.

قادری این را هم گفت که چهار شهر قروه، مریوان، بیجار و دهگلان هنوز در محدوده قرمز و بقیه شهرها در محدوده نارنجی هستند و اگر قرمزها رعایت بیشتری در استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و بهداشت فردی داشته باشند، در طول ۲ هفته می توانند وضعیت خود را تغییر داده و مانند سنندج که با رعایت بسیار خوب مردم توانست وضعیت قرمز را پشت سر بگذارد، به سلامت از این موج عبور کنند.

اگر چه روند ابتلا به کووید ۱۹ در کردستان کاهشی شده، اما هنوز ۲۱۳ بیمار روی تخت بیمارستان ها با این ویروس دست و پنجه نرم می کنند و یک سوم آنها بدحال هستند، کرونا بیشتر قربانیان خود را از همین ها انتخاب می کند.

با مطلوب شدن وضعیت، سینماهای کردستان هم پس از وقفه پنج ماهه، از دیروز فعالیت خود را از سر گرفتند.

رییس حوزه هنری کردستان با اشاره به خسارت ۲۰ میلیارد ریالی سینماها به دلیل شیوع کرونا گفت: پنج سالن در سه سینمای استان پذیرای علاقمندان به هنر هفتم است.

این سالن ها با ۵۰ درصد ظرفیت خود و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی فیلم‌ها را اکران می‌کنند.

یک ماه گذشته برای مردم کردستان بسیار سخت گذشت و خانوادهای زیادی تابستان را با داغ عزیزانشان آغاز کردند ولی پایبندی به توصیه های بهداشتی باعث شد تا این استان بتواند ظرف مدت ۲۷ روز کرونا را کمی زمین‌گیر کند و کمرش را بشکند اما هنوز تا مهار کامل کرونا، قدم‌های زیاد و راهی طولانی پیش رو دارد، شاید راهی به طول یک سال.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =