۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۶
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83881862
۰ نفر

برچسب‌ها

آغاز ماموریت کاوشگر چینی در مریخ

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه از پرتاب کاوشگر مریخ موسوم به "تیانون -۱" توسط چین خبر داد.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه در خبری فوری از پرتاب این کاوشگر معروف به "تیانون - ۱" خبر داد.

بر اساس برنامه فضایی چین، این ماموریت شامل پرتاب یک راکت حامل ربات کنترل از راه دور برای استفاده در سطح مریخ است.

روز نامه دیلی‌میل انگلیس پیشتر نوشته بود، چین در تلاش برای رسیدن به فعالیت‌های فضایی رقیب خود آمریکا و تایید جایگاهش به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دلار در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گذاری کرده است.

ماموریت چین به مریخ از جمله شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می‌کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲ است.

یورو نیوز می‌نویسد: چین روز پنج‌شنبه بلندپروازانه‌ترین ماموریت فضایی خود را آغاز کرد و با پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ، قدمی دیگر به فعالیت‌های فضایی رقیب خود، ایالات متحده آمریکا بویژه در موضوع فرود آوردن یک فضاپیما روی سیاره سرخ نزدیکتر شد.
در این روز کاوشگر «تیان‌ون-۱» با یک موشک از جزیره هاینان این کشور پرتاب شد. تصاویر منتشر شده حاکی از موفقیت عملیات پرتاب این کاوشگر است؛ صدها نفر از علاقمندان به ماموریتهای فضایی نیز در سراسر ساحل این جزیره تماشاگر این صحنه بودند.
پرتاب کاوشگر «تیان‌ون-۱» دومین ماموریت فضایی بود که این هفته به مقصد مریخ آغاز شد. دوشنبه گذشته، امارات عربی متحده کاوشگر «امید» را از یک مرکز فضایی در ژاپن رهسپار مدار مریخ کرد.
ایالات متحده آمریکا نیز قصد دارد مریخ‌نورد «پشتکار» را هفته آینده از پایگاه فلوریدا به فضا بفرستد.
کاوشگر چین، متشکل از مدارگرد و مریخ نورد، مدت هفت ماه در سفر خواهد بود تا به مریخ برسند. اگر همه چیز خوب پیش برود، کاوشگر «تیان‌ون-۱» می‌تواند پس از هفت ماه ماموریت خود را روی سیاه مریخ در موضوعاتی همچون یافتن نشانه‌هایی از وجود آب زیرزمینی همچنین یافتن شواهدی از احتمال وجود حیات در گذشته‌های دور در این سیاره آغاز کند.
چین پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش کرده بود، اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.
این بار چین نه تنها بطور مستقل برای اجرای این ماموریت وارد عمل شده، بلکه همزمان مجموعه‌ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام ماموریت‌هایش را افزایش دهد.
سرعت پیشرفت برنامه‌های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است. در سال ۲۰۰۳ میلادی یانگ لیوی، به عنوان اولین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال گذشته نیز فضاپیمای «چانگ ای-۴» توانست با «موفقیت کامل» توانست روی نیمۀ پنهان ماه بنشیند.
در صورت موفقیت چین در فرود آوردن کاوشگر روی سطح مریخ، این کشور وارد کلوپ نخبگان فضا خواهد شد.
فرود روی مریخ کار بسیار دشواری است و تا کنون تنها ایالات متحده توانسته است فضاپیماها را با موفقیت روی سیاره سرخ فرود آورد. در حال حاضر همچنان دو کاوشگر «این‌سایت» و «کنجکاوی» هر دو متعلق به ناسا، روی سطح مریخ مشغول فعالیت هستند.
شش فضاپیمای دیگر نیز (سه فضاپیمای آمریکایی، دو اروپایی و یک هندی) هم اکنون از مدار مریخ در تلاش برای کسب دانش بیشتر درباره این سیاره هستند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha