۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۸:۴۹
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83881814
۰ نفر

برچسب‌ها

نزاع چین و آمریکا به برنامه‌های گوشی موبایل رسید 

تهران- ایرنا- در ادامه تنش‌های میان آمریکا و چین، طبق تصویب لایجه مجلس سنا آمریکا، نصب برنامه تیک تاک چینی بر روی گوشی‌های مقامات دولت این کشور ممنوع است. 

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از رویترز، تحت لایحه‌ای که به تصویب کمیته سنا در آمریکا رسید، کارمندان فدرال ایالات متحده از استفاده از برنامه چینی تیک تاک در گوشی‌های موبایل منع می‌شوند. 

لایحه "نه به برنامه تیک تاک در دستگاه‌های دولتی" که توسط سناتور جاش هاولی ارائه شده بود به اتفاق آرا در کمیته امور دولتی و امنیتی سنای آمریکا به تصویب رسید و برای رای آوری به مجلس سنا آورده می‌شود. 

مقامات آمریکا در حالی به بهانه نفوذ اطلاعاتی شرکت‌های چینی به اطلاعات شهروندان، این لایحه را به تصویب رساندند که برنامه تیک تاک از محبوبیت ویژه‌ای میان جوانان آمریکایی برخوردار است. 

به گزارش رویترز، ۶۰ درصد از کاربران ۲۶.۵ میلیونی برنامه تیک تاک شهروندان ۱۶ تا ۲۴ سال آمریکایی هستند. 

جیمی فاواززا سخنگوی برنامه تیک تاک در پاسخ به بهانه‌های مقامات آمریکا گفت: تیم این شرکت در ایالات متحده اولویت بالاتری نسبت به ارتقاء یک تجربه برنامه ایمن برای محافظت از حریم شخصی کاربران ندارد. 

در ادامه تنش‌های میان واشنگتن و پکن، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که به دلیل "محافظت از مالکیت معنوی و اطلاعات شخصی" کنسولگری چین در هیوستون تگزاس را بسته است. 

وزارت خارجه چین اعلام کرد از آنجایی که واشنگتن از پکن خواست تا ظرف ۷۲ ساعت کنسولگری خود در هیوستون را ببندد، دولت چین به این اقدام ناگهانی دولت ترامپ شدیدا اعتراض و اعلام کرد که مقابله به مثل می‌کند. 

وزارت خارجه چین این اقدام آمریکا را «تحریک سیاسی» دانست و افزود: این اقدام یک جانبه، به طور جدی قوانین بین المللی، هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل و توافقنامه دوجانبه کنسولی بین چین و آمریکا را نقض می‌کند. چین، چنین حرکت ظالمانه و غیرقابل توجیهی را که موجب خرابکاری روابط چین و آمریکا می‌شود، محکوم می‌کند.  ما از ایالات متحده می‌خواهیم که بلافاصله تصمیم نادرست خود را پس بگیرد در غیر این صورت چین واکنش‌های مشروع و لازم را انجام خواهد داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha