شریعتمداری: نهضت مهارت افزایی نیاز اساسی جامعه است

تهران- ایرنا- محمد شریعتمداری در نشست امضای تفاهمنامه همکاری‌های مشترک وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش با بیان اینکه نهضت مهارت افزایی نیاز اساسی جامعه ایران امروز است، تاکید کرد: آموزش های فنی و حرفه‌ای می تواند یک جامعه باسواد و دارای مهارت را به بازار کار ایران تحویل دهد.

به گزارش چهارشنبه شب وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، شریعتمداری در این نشست با تبریک هفته مهارت افزود: کارگروه مشترکی با همکاری معاونت های دو وزارتخانه تشکیل شد که شرایط همکاری های دوجانبه را در قالب یک نقشه راه فراهم کردند. ساماندهی این همکاری ها در قالب یک مسیر مشخص با زمان بندی معین و با اهداف کمی و کیفی روشن می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به زمینه های مختلف آموزش فنی و حرفه ای در کشور، اظهار کرد: وزارتخانه های آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعی با زمینه های مشترک بسیاری که دارند همکاری هایی را آغاز کرده اند که امیدواریم در شاخه های مختلف آموزشی به نقطه ای برسیم که سیستم آموزشی کشور حتی یک نفر بی مهارت را به جامعه تحویل ندهد.

شریعتمداری با بیان اینکه در سال ۱۳۹۸ حدود ۹۳۵ هزار نفر در سطوح مختلف آموزشی در وزارت آموزش و پرورش، مهارت آموخته اند، اظهار کرد: در مراکز آموزش فنی و حرفه ای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با در نظر گرفتن مراکز بخش خصوصی حدود یک میلیون و ۸۰۰هزار نفر در کشور به اشکال غیر رسمی آموزش دیده اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: تلاش شده است در همه اشکال و حتی در پادگان‌ها از فرصت ها استفاده و همه با یک مهارت آشنا شوند.

وی با بیان برگزاری شورای عالی مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به ریاست معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: این شورا می تواند به عنوان یک حلقه اتصال، همکاری های مشترکی را برای فعالیت های فنی و حرفه ای تعریف کند. 

شریعتمداری با اشاره به وجود شورا های عالی رفاه اجتماعی، اشتغال، مهارت های فنی و حرفه ای به عنوان پایگاه هایی برای همکاری های مشترک بین دستگاهی، اظهار کرد: همکاری‌های گسترده بین دستگاهی می تواند باعث افزایش سطح رفاه اجتماعی، رونق دادن به بازار کار و استفاده از شیوه های نوین در کسب و کار شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تلاش های صورت گرفته با بخش خصوصی برای ایجاد زمینه های کسب و کارهای نوین اظهار کرد: بنیادهایی  برای فعالیت های مرتبط با هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاکچین و توسعه فعالیت های مربوط به تولید محصولات دیجیتال در کشور تاسیس شده است که می توان برای افزایش مشارکت آموزش و پرورش در این حوزه ها قدم های خوبی  برداشت.

شریعتمداری،کودکان فقیر نیازمند آموزش، کودکان بازمانده از تحصیل و دارای معلولیت را  حوزه های مشترک فعالیت های دو وزارتخانه برای کاهش آسیب های اجتماعی بیان کرد و افزود: باید در یک همکاری مشترک با وزارت آموزش و پرورش بتوانیم برای حل مساله آموزش کودکان معلولی که توان آموزش پذیری دارند و کودکان کاری که از تحصیل بازمانده‌اند، اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: ایجاد و توسعه تشکل های تعاونی در اشکال گوناگون و حل مشکلات جامعه فرهنگیان با کمک حوزه تعاون از جمله این حوزه های مشترک است.

شریعتمداری، ترویج فرهنگ تعاون در بین نوجوانان را یکی دیگر از حوزه‌های مشترک همکاری با وزارت آموزش و پرورش توصیف کرد و گفت: اگر فرهنگ تعاونی از سطح مدرسه شروع شود در آینده در سطح جامعه نیز جاری خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حوزه های کارفرمایی، اتاق های تعاونی و بازرگانی و استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی مشترک را از دیگر موضوعات مشترک مورد تفاهم با وزارت آموزش و پرورش توصیف کرد.

وی تشکیل یک دبیرخانه مشترک بین دو وزارتخانه را ضمانت اجرای مفاد این تفاهم نامه مشترک توصیف کرد و گفت: این دبیرخانه مشترک در استان ها نیز تشکیل خواهد شد.

تسلیت شریعتمداری درپی درگذشت «سهیل گوهری» و «روح الله رجایی» 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دراین نشست با تسلیت درگذشت «سهیل گوهری» و «روح الله رجایی» به عنوان دو تن از فعالان با تجربه حوزه رسانه، از تلاش های اصحاب رسانه در پوشش اخبار در ایام شیوع ویروس کرونا، تقدیر و تشکر کرد.

«احمد میدری»  معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست با اشاره به برگزاری جلسات متعدد شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش در این جلسات را ضروری دانست و گفت: مشمولین این طرح از ۶ تا ۱۸ ساله ها هستند.

وی اظهار کرد:  امیدواریم با ارائه نظرات پیشنهادی و کارشناسی در این زمینه بتوانیم آیین نامه مربوطه را هرچه سریع تر در هیئت دولت به تصویب برسانیم.

میدری افزود: با امضای تفاهم نامه با نهضت سوادآموزی بحث آموزش کودکان معلول جسمی و آموزش پذیر که نمی‌توانند به مدارس استثنایی بروند دنبال شد.

در این نشست،«محمد کبیری» معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: کتاب «پس انداز ،سرمایه گذاری و تعاون» در راستای مهارت افزایی و افزایش دانش اقتصادی دانش آموزان و کار گروهی اقتصادی با هدف ترویج فرهنگ تعاون رونمایی می شود.

وی  با بیان اینکه بیشترین فراگیری انسان در دوران مدرسه شکل می گیرد اضافه کرد: این کتاب برگرفته از محتوای آموزشی که در سطح جهانی در این حوزه تولید شده و بر اساس چارچوب های اقتصادی و با رویکرد ترویج فرهنگ تعاونی تالیف شده است.

کبیری اظهار امیدواری کرد با انعقاد این تفاهم نامه پس از ایام کرونا تعاونی های آموزشگاهی در مدارس شکل گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =