نماز جمعه، قرارگاه وحدت و مطالبه‌گری برای پیگیری و حل مشکلات است

زنجان- ایرنا- امام جمعه خرمدره گفت: نماز جمعه، قرارگاهی برای همبستگی و تحکیم وحدت بوده که علاوه بر برگزاری نماز می‌توان با تشکبل کارگروه‌های فرهنگی در پی مطالبه‌گری و پیگیری برای حل مشکلات مردم بود.

اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ به امامت مرحوم آیت‌الله سیدمحمود طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد که به همین مناسبت و در آستانه چهل و یکمین سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی، امام جمعه شهرستان خرمدره انجام دادیم که مشروح آن در ذیل آمده است.

** جایگاه و اهمیت نماز جمعه چیست؟
برای معرفی جایگاه، فضیلت و اهمیت نماز جمعه از قرآن کریم و سنت الهی کمک می‌گیریم. نماز جمعه، فریضه‌ای است که خداوند در قرآن کریم و به‌ویژه سوره جمعه، سرمایه‌گذاری مهمی بر روی آن کرده است. پیامبر اسلام(ص) نیز در عظمت و اهمیت نماز جمعه، مطالب فراوانی دارند و ایشان در شب معراج برای نمازگزاران جمعه، طلب مغفرت و آمرزش کرده است.
همچنین در روایت‌ها آمده هر قدمی که از سوی فردی برای نماز جمعه برداشته شود، ثواب ۲۰ حسنه برای آن مقرر شده و مانند کسی است که تازه از مادر متولد شده است.
در بحارالانوار آمده که چنانچه کسی از روی عناد و استخفاف (کوچک شمردن) در نماز جمعه حاضر نشود، زندگی‌اش نامرتب و فنا شده و عبادت‌های دیگرش نیز مورد قبول واقع نمی‌شود و اگر شخصی سه مرتبه بدون عذر در نماز جمعه شرکت نکند، مُهر نفاق در قلبش زده می‌شود.
حضرت محمد(ص) هنگام هجرت از مکه به مدینه، در روز دوشنبه به مدینه رسید و مسجد قبا را بنیانگذاری کرد و ظهر روز جمعه، اولین نماز جمعه را در این مسجد برگزار کرد و درواقع، اولین کار پیامبر اسلام(ص) در هجرت به مدینه، برگزاری نماز جمعه بود.

** امام جمعه موفق چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
امام جمعه موفق، فردی است که ریشه فضایل اخلاقی یعنی حکمت، شجاعت، عفت و عدالت که از تعدیل قوای نفسانی به دست می‌آید را بشناسد و خود را ملبس به این لباس کند. امام جمعه موفق باید زمان‌شناس، مردم‌شناس و در واقع بصیر باشد و برای خود، شان خاصی بالاتر از مردم قائل نشود.

** روش‌های جذب جوانان و نوجوانان برای شرکت در نماز جمعه چیست؟
خداوند در سوره جمعه می‌فرماید که بر مردم با مردم و این یعنی باید به مردم و به‌ویژه جوانان، فارغ از پوشش ظاهری آن‌ها ارزش قائل شد.
حضور در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی، صحبت و اقناع فکری جوانان و تبیین ارزش، فضیلت و کارکردهای نماز جمعه و همچنین محول کردن وظیفه به جوانان در ستاد برگزاری نماز جمعه از جمله مواردی برای ترغیب جوانان برای حضور در نماز جمعه است و در این راستا مسؤول ستاد نماز جمعه خرمدره، مجری و مکبر از جوانان و نوجوانان هستند.

** چه اقدامات ابتکاری در نماز جمعه خرمدره برای تشویق و ترغیب مردم انجام شده است؟
یکی از ابتکارات ستاد نماز جمعه خرمدره، ایجاد مهدکودک در مصلای نماز جمعه برای نگهداری فرزندان است. همچنین از ظرفیت واحد خواهران ستاد در برنامه‌های عفاف و حجاب، برنامه‌های مناسبتی، آموزش‌های سبک زندگی و پیشگیری از طلاق و پخش نذورات در مناسبت‌ها استفاده می‌شود. پاسخگویی هفتگی مسؤولان شهرستان با حضور در میز خدمت در مصلای نماز جمعه نیز یکی دیگر از ابتکارات در سطح استان است که در این شهرستان نیز به صورت مستمر انجام می‌شود.
یکی از مشکلات جامعه ما این است که همیشه به دنبال درمان می‌رویم و در پی پیشگیری نیستیم که برای رفع این مشکل، پاسخگویی به سوالات حقوقی مردم با حضور کارشناسان مربوطه در مصلای نماز جمعه نیز یکی از اقدامات ابتکاری است همچنین اقشار مختلف مردم به‌ویژه جوانان که برای حل مشکلات خود از قبیل اشتغال، معوقات و تضمین‌های بانکی مراجعه می‌کنند برای تسهیل امور و گشایش در کار آن‌ها با مسؤولان مربوطه، رایزنی می‌کنیم.

** از فعالیت‌های اجتماعی نماز جمعه خرمدره بفرمایید:
پیگیری موانع خدمت‌رسانی به مردم، تشکیل کارگروه فرهنگی متشکل از اعضای امنای هیات‌های مذهبی و برگزاری برنامه تجمع عاشورائیان از جمله این فعالیت‌ها است. برنامه عزاداری هیات‌های مذهبی در گذشته به صورت پراکنده در مناطق مختلف شهر برگزار می‌شد که با پیگیری‌های لازم از سوی ستاد نماز جمعه و هماهنگی مسؤولان امر و با تاکید بر وحدت و همبستگی، برنامه تجمع عاشورائیان با حضور صدها نفر از مردم در مرکز این شهر و همراه با اقامه نماز ظهر عاشورا برگزار می‌شود.
رصد و احصای مشکلات در قرارگاه فرهنگی نیز از دیگر فعالیت‌های اجتماعی است که در شورای فرهنگ عمومی شهرستان مصوب می‌کنیم تا بتوانیم پیگیری کنیم چرا که مسؤولان اجرایی به دلیل نبود بودجه، برنامه‌های فرهنگی را کمتر به گردن می‌گیرند اما در جای دیگر برای اینکه بودجه برنگردد، ساختمان یک اداره را دوباره سنگ‌کاری می‌کنند تا به نحوی بودجه را مصرف کنند.

** مطالبه‌گری در کنار وحدت چگونه محقق می‌شود؟
همه افراد در هر قشر و جایگاهی باید خود را مسؤول بدانند و آحاد مردم می‌توانند از مسؤولان خود سوال کنند زیرا همیشه نمی‌شود و نمی‌توان تعرف کرد و باید نقاط ضعف و قوت در کنار یکدیگر بیان شود چرا که کشور برای همه ملت بوده و متعلق به دولت، جریان و گروه خاصی نیست و همه می‌توانند از مسؤولان سوال کنند.
سمپاشی اخبار در فضای مجازی برای وارونه نشان دادن حقایق بوده که در این موارد، وظیفه امام جمعه تبیین و روشنگری است.
کارکرد اصلی نماز جمعه ایجاد وحدت و همبستگی، بصیرت‌افزایی و حل مشکلات مردم و دعوت به ولایت است.

** ارتباط مسؤولان با مردم چگونه باید باشد؟
حضرت علی(ع) به جز اَسرار جنگی، تمام مسائل را با مردم در میان می‌گذاشتند و فقط اسرار جنگی برای جلوگیری از سوءاستفاده دشمن، محرمانه می‌ماند.
اکنون نیز در جامعه ما تمام مسائل باید به صورت شفاف برای مردم بیان شود. برای مثال در همین قرارداد بین ایران و چین که مطرح شده، ممکن است برای دور زدن تحریم‌ها خوب باشد اما امکان ندارد مطالب محرمانه بماند و مسؤولان باید توجه داشته باشند که زمان فروش جزیره‌ها و یا قسمتی دیگر از خاک وطن، گذشته و این حکومت‌های فاسد، بی‌غیرت بی‌دین و منفعل در برابر غرب بودند که خاک وطن را فواختند اما این انقلاب و کشور برای حفظ تمامیت ارضی خود ۲۳۰ هزار شهید داده و به هیچ دولتی اجازه داده نمی‌شود که خاک وطن را به دیگران بفروشد و هرگونه قرارداد بین‌المللی باید در مجلس شورای اسلامی و توسط نمایندگان مردم، شفاف‌سازی شود.

** با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه سوال کردن باید بدون دشنام و توهین باشد به نظر شما مردم و نمایندگان مردم چگونه باید از مسؤولان سوال کنند؟
گلایه، صحبت و انتقاد باید از قول سدید و حُسن نیت باشد و با موعظه به آن رسیدگی شود و هیچ توهینی به هیچ شخصیت افراد نشود اما نباید طوری هم باشد که با سلام و صلوات تمام شود بلکه مطالبه‌گری لازم باید صورت پذیرد.
مردمی که برای حفظ انقلاب خود،  خون داده و با مقاومت‌شان تحریم‌ها را تحمل کرده‌اند باید در جریان تمام امور کشور قرار گیرند و مسؤولان باید آگاهی لازم را داشته باشند و اینگونه نباشد که برخی افراد از رانت اطلاعاتی استفاده کرده و در موقع انتخابات، راهپیمایی‌ها و نماز جمعه‌ها از حضور مردم استفاده شود چرا که مسؤولان، تافته جدابافته نیستند و هر مسؤول باید بداند که خدمتگزار مردم است.
هیچ مسؤولی در کشور اسلامی نباید شان خاصی برای خودش قائل شده و با پوشش، گفتار، رفتار و معاشرت خود، مردم را از نظام و دین دلسرد کرده و تخم ناامیدی بپاشد.

** با تعطیلی نماز جمعه در دوران بیماری کرونا چه اقداماتی توسط ستاد نماز جمعه انجام شد؟
اقامه نماز جمعه، اصلی‌ترین و مهمترین وظیفه امام جمعه است اما در سایر روزهای هفته و به‌ویژه در این ایام که برگزاری نمازهای جمعه به دلیل پیشگیری از گسترش بیماری کرونا تعطیل شده به این معنی نیست که امام جمعه، بیکار باشد بلکه برای برنامه‌های مختلف تدبیر دارد.
با شیوع بیماری کرونا اقداماتی مانند حضور در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها برای قدردانی و تقویت روحیه کادر درمان و تبلیغ برای تامین کمک‌های مردمی از جمله اقدامات بود که صدها میلیون تومان کمک مردمی در این رابطه جمع‌آوری شد و هم امکانات درمانی خریداری شد و هم اقلام مصرفی برای اقشار ضعیف جامعه تامین شد.
حوزه علمیه برادران خرمدره به عنوان نقاهتگاه در اختیار شبکه درمان قرار گرفته، گروه‌های جهادی و پویش‌های مردمی تشکیل شده و وسایل بهداشتی تهیه و به صورت رایگان در بین مردم توزیع شده است.
طی رایزنی صورت‌گرفته، داروخانه دکتر جعفری شهرستان خرمدره نیز داروهای بیماران نیازمند را به صورت رایگان تامین می‌کند.

** سخن پایانی؟
نماز جمعه، مظهر کاملی از وحدت توحیدی ملت مسلمان و در عین حال، محل آگاهی و افشا کردن دسیسه‌های دشمنان و مطلع کردن تمام مسلمانان از وضعیت جامعه است.
مرحوم آیت‌الله طالقانی می‌فرمایند: نماز جمعه، صف عبادت، حق‌پرستی، قنوت، وجدان‌های بیدار خداپرستان و در عین حال، صف فرماندهی جنگ و فرمانبری است.
آن صف مختصری که در ابتدای هجرت، تشکیل شده امروز شرق و غرب را فرا گرفته و نماز جمعه حتی در واشنگتن نیز اقامه می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =