نماینده مجلس: مطالبه اصلی ملت عراق خروج اشغالگران است

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مطالبه اصلی ملت عراق را پاکسازی از اشغالگران دانست و گفت: عمده مشکلات مردم عراق با حضور نیروهای آمریکایی در این کشور مرتبط است.

«محمود عباس‌زاده مشکینی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران و بیانات رهبر انقلاب در دیدار وی اظهار داشت: با توجه به روابط نزدیک و زمینه‌های تاریخی، مذهبی و دینی ملت ایران با ملت های همسایه خصوصا عراق، به‌خودی خود یک ارتباط استراتژیک نه فقط میان دو دولت، بلکه میان دو ملت هم وجود دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران مطابق با درخواست دولت عراق به این کشور کمک کرده است.  علاوه بر این ایران نه تنها بنای دخالت در امور عراق را نداشته و ندارد بر این باور است که همیشه کشوری مقتدر، خودکفا، مستقل،  منسجم در همسایگی غربی موجب اقتدار و تقویت ما نیز خواهد بود.  

عباس‌زاده مشکینی با بیان اینکه ما عراق را کشوری منسجم و توسعه‌یافته می‌خواهیم، عنوان کرد: اگر عراق در مسیر اقتدار و انسجام هر کمکی از جمهوری اسلامی بخواهد ما آنها را یاری می‌کنیم همچنان که تاکنون نیز هر زمان کمکی خواسته‌اند دریغ نکرده ایم.

وی تصریح کرد: روابط ما با عراق می‌تواند یک روابط استراتژیک و راهبردی بوده و موجب تقویت و توسعه هر دو کشور شود. براساس زمینه‌های مشترکی که با کشور عراق داریم این ارتباطات روز به روز گسترش خواهد یافت.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه دو کشور با یکدیگر تبادلات تکنولوژی و علمی داشته و روز به روز نیز این روابط تقویت شود.

عباس‌زاده‌مشکینی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب درباره خروج آمریکا از منطقه خاطرنشان کرد: ملت عراق ملت مسلمان، بافرهنگ و بسیار ریشه‌دار هستند و استکبارستیزی و مبارزه با اشغالگری در خون این مردم است و در طول تاریخ برای استقلال خود تاوان داده و پای انسجامش ایستاده است. طبیعتا حاکمیت و دولت برآمده از چنین ملتی، ویژگی‌هایی همچون استقلال، جمهوریت و اسلامیت و انسجام را خواهد داشت.  

مطالبه اصلی ملت عراق پاکسازی از اشغالگران است

عباس‌زاده ‌مشکینی افزود: به اعتقاد من خواست و مطالبه اصلی ملت عراق پاکسازی از اشغالگران است و آمریکا باید منطقه را ترک کند و این خواست ملت‌هاست. طبیعتا حاکمیت برآمده از این ملت نیز این مطالبات را پیگیری خواهند کرد.

وی ادامه داد:  البته ممکن است دولت عراق براساس منافع داخلی و در مورد کیفیت و کمیت و فازهای زمانبندی شده‌ این کشور،  یکسری محدودیت‌ها و ملاحظاتی داشته باشد.  لذا ما به ملاحظاتی که منطبق بر منافع ملی آنهاست احترام می‌گذاریم و در زمینه تحقق مطالبات مردم عراق هر کمکی از دست ملت و دولت ایران برآید انجام خواهیم داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: ما بسیاری از مشکلات عراق را مرتبط با حضور نیروهای آمریکایی در این کشور می‌دانیم.  خواست مردم عراق در خروج نیروهای آمریکایی از این کشور خواسته به‌حقی است و مجلس و دولت عراق نیز در این زمینه تلاش خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =