۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۷
کد خبرنگار: 1463
کد خبر: 83866130
۰ نفر

برچسب‌ها

رشد ۳۱ درصدی خرید تضمینی گندم در همدان

همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان گفت: تا پایان تیرماه ۱۹۳ هزار تن گندم از کشاورزان استان به صورت تضمینی خریداری شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد رشد دارد.

ظاهر پورمجاهد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افزایش میزان خرید گندم توسط دولت حاکی از اعتماد و اطمینان خاطر کشاورزان و فراوانی و برکت در مزارع استان است. 

وی اضافه کرد: تا پایان تیرماه کشاورزان ۱۹۳ هزار تن گندم به ۶۰ مرکز خرید فعال در سراسر استان تحویل دادند و در صف الکترونیکی پرداخت بها قرار گرفتند.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان ارزش گندم خریداری شده از دهقانان این منطقه را ۴۸۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۲۰۲ میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی هم در حال واریز به حساب کشاورزان است. 

به گفته پورمجاهد تاکنون ۴۱ درصد از طلب کشاورزان پرداخت شده که کار بی نظیری از دولت به شمار می رود. 

وی یادآوری کرد: شیوه خرید تضمینی علاوه بر کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها، به کشاورزان اطمینان خاطر می دهد که محصولشان را به موقع و با قیمت مناسب خریداری می کند تا آنها دغدغه فروش محصول نداشته باشند. 

نرخ خرید تضمینی برای یک کیلوگرم گندم در سال جاری ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. 

با هدف سامان‌دهی مشکلات کشاورزی در سال ۱۳۶۸ قانونی با عنوان تضمین «خرید محصولات اساسی کشاورزی» تصویب شد که موجب تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان می‌شد.

طبق این قانون دولت موظف شد همه ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی از جمله گندم، برنج، جو، ذرت، چغندرقند، پنبه، دانه‌های روغنی، سیب‌زمینی، پیاز و حبوبات را تضمین کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =