مجلس در هفته‌ای که گذشت

تهران- ایرنا- تصویب یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی، تصویب دو فوریت طرح تامین قیر مناطق روستایی، تعیین رییس و دادستان دیوان محاسبات کشور و حضور تعدادی از وزرا در کمیسیون‌های تخصصی از مهمترین رویدادهای این هفته مجلس شورای اسلامی بود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، نمایندگان مجلس روزهای یکشنبه و چهارشنبه گذشته در جلسات علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافتند تا فعالیت‌های تقنینی و نظارتی خود را پی بگیرند.

ناظران انتخابی نمایندگان در جلسه روز یکشنبه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یکشنبه، شارلی انویه تکیه منتخب مسیحیان آشوری و کلدانی را به عنوان ناظر بر شورای شهرسازی و معماری انتخاب کردند. همچنین امانقلیچ شادمهر به عنوان ناظر مجلس در شورای سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی بر مراکز غیردولتی انتخاب شد.

«رجب رحمانی» و «محسن فتحی» به عنوان اعضای ناظر مجلس در هیات امنای صرفه جویی ارزی در درمان بیماران و سید محمد پاکمهر به عنوان ناظر مجلس در شورای عالی نظام پرستاری انتخاب شد.

نمایندگان همچنین«رسول فرخی میکال» و «حسین محمدصالحی دارانی» به عنوان اعضای مجلس در هیات مرکزی حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراها انتخاب کردند. علی کریمی فیروز جایی و علیرضا منادی هم به عنوان ناظران مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو انتخاب شدند.در این جلسه مهدی اسماعیلی و مهدی روشنفکر به عنوان ناظر در شورای عالی آموزش و پرورش انتخاب شدند و روح الله متفکر و احمد دنیا مالی به عنوان ناظر در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شدند. «مهرداد ویس کرمی» هم به عنوان ناظر در شورای سنجش و پذیرش دانشجو انتخاب شد.

دیدار هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با دبیر شورای نگهبان

اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه با آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان دیدار کردند. در این دیدار راهکارهای افزایش تعامل و همکاری‌های مشترک در زمینه قانونگذاری و رفع مشکلات مردم بررسی شد و اعضای هیات رئیسه مجلس نکاتی را درباره مسائل روز کشور، مشکلات اقتصادی و معیشتی، اصلاح قانون انتخابات و... بیان کردند.

سه وزیر میهمان کمیسیونهای تخصصی مجلس

سید محمود علوی وزیر اطلاعات روز سه شنبه در کمیسیون اجتماعی مجلس حضور یافت و راهکارهای امنیت اجتماعی و سیاسی در حوزه های مختلف با حضور وی  مورد بررسی قرار گرفت. رضا اردکانیان وزیر نیرو هم این هفته در جلسه کمیسیون انرژی حضور یافت. سعید نمکی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی هم در کمیسیون بهداشت مجلس حضور یافت  و  از  تشکیل کمیته مشترکی بین دولت و مجلس برای مبارزه با شیوع کرونا خبر داد.

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی از فردو و نطنز

رییس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه از مجتمع غنی‌سازی شهید علیمحمدی (فردو) و مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن(نطنز) بازدید کردند. این بازدید در راستای تکلیف قانونی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مبنی بر تهیه و ارائه گزارش‌های دوره‌ای شش‌ماهه به نمایندگان در مجلس در خصوص اقدامات برجام و نیز به منظور بررسی‌ حادثه اخیر در یکی از سوله‌های سایت نطنز انجام شد.

دیدار قالیباف با سفیر هند در ایران

محمدباقر قالیباف روز دوشنبه با گدام دارمندرا سفیر هند در ایران دیدار و گفت و گو کرد.  رییس مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه ایران و هند دو کشور موثر در قاره کهن آسیا به شمار می‌روند بیان داشت: ما نباید اجازه دهیم برخی طرف‌های ثالث روابط عمیق و تاریخی ایران و هند را تحت تاثیر قرار دهند.

تصویب کلیات اختصاص یک میلیون تن قیر رایگان به روستاها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین روز چهارشنبه با کلیات طرح اختصاص یک میلیون تن قیر رایگان مورد نیاز شهرهای با جمعیت زیر یکصد هزار نفر موافقت کردند. براساس این طرح، شرکت ملی نفت ایران مکلف است یک میلیون تن مواد اولیه قیر رایگان از محل خوراک تحویلی به پالایشگاه  را تامین و در سقف سهمیه‌های مربوطه به صورت ماهانه در اختیار دستگاه‌های اجرائی ذی ربط برای تامین قیر مصرفی و سایر هزینه‌های تبدیل مواد اولیه به قیر و اجرای آسفالت طرح های مربوط قرار دهد.

نمایندگان در جلسه روز یکشنبه با اصلاح تبصره یک قانون بودجه سال ۹۹ را موافقت کرده بودند.

یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی تصویب شد

نمایندگان این هفته همچنین یک فوریت طرحی برای تامین کالاهای اساسی را تصویب کردند. در صورت تصویب نهایی، این طرح دولت را مکلف به فراهم کردن تمهیداتی برای اعطای کارت الکترونیک خرید کالاهای اساسی و دارو خواهد کرد. مشمولان این طرح دهک‌های پایین درآمدی هستند. طراحان به دنبال آن هستند که دسترسی دهک‌های پایین به کالاهای اساسی و دارو تضمین شود. 

بذرپاش رییس دیوان محاسبات شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز چهارشنبه مهرداد بذرپاش را به عنوان رییس و «علی کامیار» را به عنوان دادستان دیوان محاسبات کشور انتخاب کردند.

لایحه افزایش سرمایه شرکتهای بورسی روی میز نمایندگان

لایحه «افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم» روز چهارشنبه با قید دوفوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رییس جمهور هدف از تحویل این لایحه را  تقویت و مدیریت عرضه سهام شرکت ها در بازار سرمایه و تامین مالی شرکت‌های بورسی عنوان کرد.

 ناظران انتخابی نمایندگان در جلسه روز چهارشنبه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روزچهارشنبه غلامرضا شریعتی و قدرت‌الله حمزه شهمیرزادی را به عنوان ناظران مجلس در شورای عالی مدیریت بحران کشور انتخاب کردند. همچنین عادل نجف زاده هم به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی هماهنگی ترافیک انتخاب شد. نمایندگان همچنین فاطمه مقصودی، ابوالفضل ابوترابی، محمود عباس زاده مشکینی و علی اصغر خانی را به عنوان اعضای ناظرین مجلس در شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور انتخاب کردند.

نمایندگان  همچنین شهباز حسن پور بیگلری و سمیه محمودی را عنوان نمایندگان ناظر در هیأت عالی نظارت قانون نظام صنفی کشور انتخاب کردند. مصطفی نخعی هم به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی و سمیه رفیعی به عنوان نماینده ناظر در شورای عالی حفاظت محیط زیست انتخاب شدند. این هفته همچنین پرویز اوسطی به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب و عبدالحسین روح الامینی  و ملک فاضلی  به عنوان ناظران مجلس در شورای‌عالی‌نظام‌پزشکی انتخاب شدند. فاطمه محمدبیگی ،علی اصغرباقرزاده هم به عنوان ناظران مجلس در ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات انتخاب شدند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha