تایلند و تایوان و اتهام دستکاری در ارزش پول

تهران – ایرنا- منابع خبری گزارش دادند: تایلند و تایوان با توجه به شرایط مشخص اعلام شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا درآستانه قرار گرفتن در فهرست کشورهای تحت نظر آمریکا در ارتباط با دستکاری در (ارزش) پول قرار گرفتند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روزنامه بانکوک پست تایلند، گروه خدمات مالی جهانی "یو بی اس" با انتشار گزارشی دراین زمینه اعلام کرد:  کشوری اگر دارای دو شرط از سه معیار مشخص شده باشد در این فهرست قرار می گیرد. این معیارها شامل مازاد تراز تجاری با آمریکا به میزان حداقل ۲۰ میلیارد دلار و مازاد حساب جاری حداقل ۲ درصد تولید ناخالص داخلی و مداخله مداوم و یکجانبه در پول معادل ۲ درصد تولید ناخالص داخلی در مدت ۶ ماه از سال است.

تحلیل های گروه یوبی اس حاکی است:  تایوان که در سال ۲۰۱۷ از این فهرست کنار گذاشته شد و همچنین تایلند، اکنون هر سه معیار مشخص شده را دارند اما هیچکدام از آنها در یافته های ماه ژانویه (دی ۹۸) وزارت خزانه داری وجود نداشتند.

استراتژیست های گروه یو بی اس از جمله "روهیت آرورا" و "تک کوان کو"  روز گذشته در گزارشی نوشتند: "تایلند و تایوان از محدوده مازاد تجاری ۲۰ میلیارد دلاری عبور کرده اند. انتظار داریم که در گزارش بعدی وزارت خزانه داری تایلند وارد فهرست شود و احتمال زیادی هست که تایوان نیز مجددا در این فهرست قرار داده شود.

"ویراتای سانتیپرابوب" رئیس بانک تایلند روز ۱۴ ژوییه گفت که او نگران گزارش آتی نیست زیرا که این کشور سیاست‌های مبادلات ارزی خود را برای وزارت خزانه داری آمریکا توضیح داده است. وی خاطرنشان کرد که "بات" (پول تایلند) در واقع نسبت به سال گذشته تضعیف شده است. وی افزود که بانک مرکزی تایلند فقط زمانی مداخله می کند که نوسانات بیش از حد وجود داشته باشد زیرا این بانک از سامانه شناوری مدیریت شده استفاده می کند و خزانه داری آمریکا این مساله را درک می کند.

آمریکا در گزارش قبلی خود نام چین را هم از فهرست کشورهای دستکاری کننده ارزش پول حذف و خاطرنشان کرد :  دومین اقتصاد بزرگ جهان "تعهدات اجرایی" داده که ارزش "یوان" را پایین نیاورد. سوئیس بتازگی به این فهرست کشورهای تحت نظر اضافه شد در حالی که چین ، ژاپن ، کره ، المان ، ایتالیا ، ایرلند ، سنگاپور ، مالزی و ویتنام در این فهرست حفظ شدند.

"یانگ چین-لونگ" رئیس بانک مرکزی تایوان نیز گفته که چنانچه آمریکا معیارهای خود را حفظ کند نام تایوان هم ممکن است در فهرست وارد شود. وی تاکید کرد: اصول ما در مورد زمان مداخله در بازار ارز تغییر نمی کند و آن زمانی است که حجم اعتباری عظیمی در مدت زمانی کوتاه وارد بازار ارز شده یا از آن خارج شود. بانک مرکزی ارزش دلار تایوان را حفظ خواهد کرد.

گزارش یو بی اس حاکی از آن است که حدود ۷۵ درصد از بانکهای مرکزی وارد "مداخلات مداوم در بازار ارز" شده اند. کشورهای آسیایی حدود ۶۰ درصد از اقتصادهایی را تشکیل می دهند که تحت مراقبت و نظارت پولی خزانه داری آمریکا قرار دارند.

استراتژیست های یو بی اس نوشتند: هر چند فکر می کنیم که هیچ کشوری برچسب دستکاری کننده در ارزش پول نخواهد خورد اما این گزارش از لحاظ نمادین برای بازارهای ارز حائز اهمیت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =