فروش ۱۷۰۰ تن شمش مجتمع آلومینیوم جنوب لامرد فارس در بورس

شیراز-ایرنا- روابط عمومی مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد فارس اعلام کرد: یک هزار و ۷۰۰ تن شمش آلومینیوم با بالاترین درجه خلوص (۹۹ و هشت دهم درصد) تولیدی این مجتمع در بازار اصلی بورس کالای ایران عرضه شد که به طور کامل به فروش رسید.   

بنا به گزارش این روابط عمومی که روز چهارشنبه انتشار یافت، پذیرش محصولات تولیدی (شمش، بیلت و اسلب) مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و پنجاه و هفتمین نشست کمیته عرضه، برای ارائه در بازار اصلی بورس کالای ایران، روز نهم تیرماه ۹۹ مورد تصویب قرار گرفت. 

به باور متخصصان صنعت آلومینیوم کشورمان، شمش ۵۰ پوندی، شمش یک هزار پوندی و دیگر محصولات اسلب و بیلت این مجتمع در آینده‌ای نزدیک، توان رقابت با عمده‌ترین کشورهای صاحب این صنعت پایه را دارد.

آلومینیوم جنوب از نخستین واحدهای تولیدی منطقه ویژه اقتصادی لامرد است که بخشی از محصولات خود را در بورس عرضه کرد و مقدمات لازم برای صادرات شمش آلومینیوم با همکاری امور گمرکی منطقه ویژه اقتصادی لامرد فراهم شده است.

فاز نخست مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو) که در منطقه ویژه اقتصادی شهرستان لامرد مستقر است، با تولید ۱۲۰تن شمش آلومینیوم در روز، چهارم اردیبهشت ۹۹ به طور رسمی با دستور رییس ‌جمهوری به بهره‌برداری رسید. افتتاح این مرحله از طرح در زمینی به مساحت ۹۰ هکتار برای ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده‌ است.
چشم‌انداز تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمس آلومینیوم برای این مجتمع در وسعتی به مساحت ۲۰۰ هکتار طرح‌ریزی شده است.
محصولات این مجتمع در صنایع هوا فضا، صنایع دفاعی، صنایع خودرویی، صنعت ساختمانی، صنایع کابل و مفتول سازی و صنایع بسته بندی کاربرد دارد.
این مجتمع در زمان بهره‌برداری کامل به صورت مستقیم یک هزار و ۵۰۰ نفر و به صورت غیرمستقیم پنج هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
برای اجرای این طرح ۱۸۶ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی و یا معادل ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی صورت گرفته است.
این طرح با سرمایه‌گذاری ۴۹ درصدی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و ۵۱ درصدی شرکت سرمایه گذاری غدیر احداث شده و در حال تکمیل است.
سرمایه در گردش مورد نیاز این مجتمع ۱۰ هزار میلیارد ریال با عاملیت بانک صادرات به عنوان بانک پیشرو و بانک‌های صنعت و معدن، ملت و ملی پیش‌بینی شده است.
اجرایی شدن این طرح از مصوبات سفر سال ۱۳۹۴ کاروان دولت تدبیر و امید به ریاست رییس‌جمهوری به استان فارس است که به گفته رییس‌جمهوری، اجرای این طرح پیرو گشایش‌های صورت گرفته بعد از برجام صورت گرفته است.

شهرستان لامرد در فاصله ۳۶۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =