۲۸۲ روستای کردستان از طرح‌های آبخیزداری بهره‌مند می‌شوند

سنندج - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: با اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال جاری جمعیتی بیش از ۶۷ هزار و ۳۸۹ نفر در ۲۸۲ روستا از مزایای اجرای طرح های آبخیزداری بهره‌مند می‌شوند.

سعدی نقشبندی روز چهارشنبه در بازدید نماینده ولی فقیه در استان از طرح آبخیزداری و آبخوان داری روستای چمقلوی قروه، اظهار داشت:  برای انجام پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در سال جاری ۲۳۳ میلیارد ریال برای عملیات های بیولوژیکی بیومکانیکی و مکانیکی آبخیزداری در قالب ۲۵ زیر حوزه آبخیز مصوب شده است.

وی افزود: سال گذشته، میزان تخصیص اعتبار برای اجرای طرح‌های منابع طبیعی، نسبت به سال قبل از آن  ۸۵ درصد افزایش داشت.

نقشبندی گفت: پارسال با وجود شرایط تحریم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، به دستور رهبر معظم انقلاب، مبلغ قابل توجهی برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کل کشور هزینه شد که سهم کردستان  از این اعتبار برای اجرای طرح‌های بیولوژیک در جنگل، مرتع  و عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در حوزه های مصوب و دارای مطالعه آبخیزداری  ۴۱۰ میلیارد ریال بود. 

وی اظهار داشت: طرح‌های بیولوژیک، بیومکانیک و مکانیکی آبخیزداری در اجرای سیاست‌های سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور حفاظت توسعه اصلاح و بهره‌برداری اصولی از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی با هدف کنترل روان آب ها و کاهش مخاطرات سیل جلوگیری از فرسایش، افزایش نفوذپذیری خاک و تقویت سفره‌های زیرزمینی و در نهایت  تقویت پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع استان انجام می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان در باره حوضه آبخیز چمقلو هم گفت: این حوضه از سرشاخه های سد سفیدرورد است و هفت هزار و ۳۰۰  هکتار زمین کشاورزی در ۶ روستای شهرستان از مزایای آن برخورددار هستند.

 نقشبندی یادآور شد: از این میزان زمین، ۶۹ درصد اراضی ملی ومنابع طبیعی و ۳۱درصد اراضی کشاورزی اشخاص است.

وی با اشاره به بارندگی ۳۵۰ میلیمتری بارندگی سالانه در قروه، افزود:  حجم نزولات جوی ۲۶ میلیون مترمکعب است که ۱۲ میلیون آن بصورت رودخانه و رواناب از حوزه خارج می‌شود که با تزریق این آبها به سفره‌های آب زیرزمینی می توان بخش عمده ای از فرسایش و وقوع ریزگرد و افت منابع زیرزمینی را جبران کرد.

وی گفت: ۴۲ حلقه چاه در اطراف این حوزه قرار دارد و درهفت سازه بزرگ ۴۴۲ هزارمترمکعب در یک مرحله ظرفیت آبگیری دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان، این طرح را از بهترین طرح های تغذیه مصنوعی در استان دانست و گفت: دشت قروه از ۷۸ تا کنون ۳۸ متر افت آبهای زیرزمینی داشته و  با اجرای این طرح سطح ایستایی آب افزایش یافته تا کشاورزان از آن برای اراضی خود استفاده کنند.

فرماندار قروه نیز افت آبهای زیرزمینی را از مهمترین معضلات این شهرستان برشمرد و اظهار داشت: در حوضه دزج ۶۰ میلیون مترمکعب و در دشت قروه با کاهش  ۹۰ میلیون مترمکعبی آبهای زیرزمینی مواجه هستیم که خطری برای قطب کشاورزی استان است.

حسین الماسی  با اشاره به اینکه اجرای طرح های آبخیزداری توانسته است به جبران کمبود آب در این دشتها کمک شایانی داشته باشد، افزود: طرح آبخیزداری چمقلو  از طرحهای خوب کشور و از عنایات رهبری است که اقدامی ماندگار در استان به شمار می رود.

وی گفت: طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری در دزج، شیخ جعفر، سریش آباد و رودخانه جنیان در دست اجراست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =