کرونا، وقفه‌ای در خدمات پزشکی قانونی ایجاد نکرده است

اردبیل - ایرنا - معاون آموزش و پژوهش سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: شیوع بیماری کرونا در پنج ماه گذشته وقفه‌ و خللی در خدمات‌رسانی مراجع پزشکی قانونی در استان‌های مختلف کشور ایجاد نکرده است.

به گزارش ایرنا، سیدامیرحسین مهدوی روز چهارشنبه در آیین معرفی مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان اردبیل گفت: پزشکی قانونی یکی از دوایر پر مراجعه خدمات‌رسان به مردم محسوب می‌شود و هم‎اکنون خدمات آن بدون وقفه با ملاحظات بهداشتی و پروتکل‌های تعیین شده برای کنترل بیماری کرونا انجام می‌شود.

وی  بیان کرد: در شرایط کنونی که کشور درگیر آثار اقتصادی ناشی از تحریم ظالمانه آمریکا و شیوع بیماری کروناست، مردم شریف ایران نیازمند بهترین و کیفی‌ترین خدمات همراه با تکریم هستند و سازمان پزشکی قانونی تلاش جدی برای تحقق این هدف دارد.

معاون آموزش و پژوهش سازمان پزشکی قانونی، خواستار ارائه خدمات کیفی، سریع همراه با دقت در همه مراجع سازمان پزشکی قانونی در کشور به مراجعان شد و افزود: سایر مراجع قضایی در استان‌ها نیز باید در کنار مراکز پزشکی قانونی قرار گرفته و از خدمات این تشکیلات تخصصی حمایت کنند.

وی ارائه نظر دقیق، کارشناسی و کیفی توسط پزشکی قانونی را موجب صدور آرای عادلانه، قانونی و دقیق در مراجع قضایی دانست و بیشترین مراجعه به دوایر پزشکی قانونی را مربوط به نزاع و تصادفات اعلام کرد.

مهدوی، اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل را از نظر نیروی انسانی، تجهیزات و آزمایشگاه‌های مرتبط با حوزه فعالیت خود، جزو ادارات کل موفق کشوری اعلام کرد و گفت: این اداره کل با داشتن آزمایشگاه مجهز، سالن تشریح کامل و مناسب و نیز نیروهای انسانی کافی، در کیفیت و شرایط ارائه خدمات هیچ تفاوتی با اداره کل تهران و سایر استان‌ها ندارد.

وی همچنین با اشاره به فعالیت ۱۰ آزمایشگاه ژنتیک در پزشکی قانونی سراسر کشور بیان کرد: به علت نبود تقاضا و نیاز استان اردبیل، تنها آزمایشگاه ژنتیک در پزشکی قانونی استان اردبیل دایر نیست و این استان در سایر فعالیت تخصصی خود، به استان‌های دیگر نیازی ندارد.

رییس‌کل دادگستری استان اردبیل نیز در این آیین با اشاره به نقش موثر خدمات و نظرات کارشناسی و تخصصی پزشکی قانونی در صدور آرای عادلانه، دقیق و قانونی در پرونده‌های کیفری، حقوقی و خانواده گفت: بدون وجود نظریه‌های کارشناسی پزشکی قانونی، به سرانجام رساندن بسیاری از پرونده‌ها ممکن نیست.

ناصر عتباتی، نظریه‌های کارشناسی و تخصصی توام با تیزبینی پزشکی قانونی را مکمل فعالیت تیم قضایی در پرونده‌های کیفری دانست و افزود: فعالیت تخصصی کارشناسان پزشکی قانونی در پرونده‌های خانواده، ژنتیک، سلامت روان و شخصیت، گره بسیاری از پرونده‌های قضایی را گشوده است.

وی خواستار نقش آفرینی پررنگ و سریع کارشناسان پزشکی قانونی برای تعیین تکلیف پرونده‌های کیفری شد و بیان کرد: حضور کارشناسان پزشکی قانونی در کمیسیون‌های تخصصی بویژه کمیسیون نظام پزشکی نیز موجب صیانت از حقوق افراد ذی‌حق شده است.

عتباتی، پزشکی قانونی را از دوایر مهم و پرمراجعه در استان اردبیل برشمرد و خواستار اهتمام بیش از پیش این دستگاه عضو شورای قضایی استان در سرعت و دقت در پاسخگویی به مراجعات مردمی شد.

وی فعالیت دقیق و سریع پزشکی قانونی را موجب ارتقای اعتماد مردم به دستگاه قضایی و نظام اسلامی دانست و ادامه داد: برخی از خدمات این دستگاه تخصصی که نقس موثری در تامین امنیت عمومی و اجتماعی جامعه دارد، به علت برخی محدودیت‌ها و ملاحظات قانونی بیان و منتشر نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، در این آیین ضمن تقدیر از خدمات هشت ساله حامد پورعزیز، علیرضا فرخی به عنوان سرپرست اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل معرفی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =