فاکتورهای فروش مصالح با قیمت ساعتی حذف می‌شود

تهران- ایرنا - نائب رییس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان از ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از طریق فروش مصالح ساختمانی به شیوه تهاتری خبر داد و گفت: «تامین تهاتری مصالح» راهکاری برای حذف فاکتورهای فروش مصالح ساختمانی با قیمت‌های ساعتی باشد که اکنون سازندگان مسکن درگیر آن هستند.

«علاءالدین ختایی» روز چهارشنبه در نشست خبری در خصوص شیوه تامین مسکن ارزان قیمت، افزود: با هدف مدیریت قیمت تمام‌شده مسکن، راه‌حل خرید مصالح از طریق کارت تهاتر را طراحی کردیم و طی تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، ستاداجرایی فرمان امام(ره) و در آینده نزدیک شرکت بازآفرینی شهری برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه تامین مصالح ساختمانی با نرخ پایه را برای ساخت مسکن ملی برعهده داریم.

وی با بیان اینکه به دلیل نوسان قیمت مصالح ساختمانی، قیمت تمام شده مسکن افزایش یافته است، گفت: مصالح ساختمانی نسبت به سال گذشته بیش از ۳۵ درصد رشد قیمت داشته و برنامه اصلی این است که با تامین مصالح ارزان، قیمت خانه را در طول دو سالی که معمولا برای ساخت خانه زمان صرف می‌شود، تحت کنترل نگه داریم.

وی توضیح داد: اکنون وزارت راه و شهرسازی زمین و جواز را به صورت رایگان در اختیار قرار داده است تا افراد به صورت گروهی و یا تعاونی‌های مسکن برای ساخت خانه در این زمین‌ها ثبت‌نام کنند. این اقدام توانسته تا حدود زیادی روی قیمت تمام شده مسکن تاثیر بگذارد.

به گفته مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان، ۳۰ درصد قیمت ساخت مربوط به دستمزد (نیروی انسانی)، ۳۵ درصد قیمت مسکن مربوط به مصالح عمومی و ۲۵ درصد مربوط به مصالح پایه (میلگرد و سیمان) و ۱۰ درصد مربوطه به هزینه حمل است که با برنامه خرید تهاتری مصالح از کارخانجات می‌توانیم تا حدود ۳۰ درصد روی قیمت نهایی ساخت تاثیرگذار باشیم.

وی توضیح داد: بر این اساس به صورت تضمینی برای مدت یکسال مصالح تولید کارخانجات را با قیمت سود متعادل و با حذف ارزش افزوده، مستقیم از کارخانه خریداری می‌کنیم و به پروژه‌های در حال ساخت تزریق می‌کنیم.

به گفته‌ ختایی خریدهای متمرکز به صورت تهاتری از کارخانجات تولید مصالح ساختمان منجر به انتقال این مصالح با قیمت پایه به تولید کننده می‌شود که نهایتا می‌تواند راهکاری برای حذف فاکتورهای فروش مصالح ساختمانی با قیمت‌های ساعتی باشد که اکنون سازندگان مسکن درگیر آن هستند.

ختائی از طراحی کارت‌های تهاتر خرید کالا برای بخش نیروی انسانی که درگیر ساخت مسکن هستند، خبر داد و گفت: از این طریق می‌توانیم دستمزد را به صورت سالیانه تعیین کنیم و با نهایی کردن قیمت دستمزد نیروی انسانی درگیر در ساخت پروژه، یکبار دیگر روی کاهش قیمت تمام شده مسکن تاثیرگذاری داشته باشیم.

وی گفت: با بخش حمل و نقل ریلی در حال تفاهم برای کنترل قیمت حمل مصالح از طریق روش‌های تهاتری هستند.

ختایی راهکار کاهش هزینه‌های تولید مسکن را تامین مصالح ساختمانی به صورت تهاتر اعلام و تاکید کرد: هم اکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی خالی است که هدف اصلی، تقویت برنامه جهش تولید با فعال شدن این کارخانه ها است، با توجه به افزایش تقاضای تامین تهاتری مصالح ساختمانی از طریق سارندگان مسکن و تعاونی ها از تمام کارخانجاتی که می توانند تولید مصالح ساختمانی داشته باشند برای مشارکت در این طرح دعوت به عمل می آوریم.

به گفته نائب رییس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان، سالانه به ساخت یک و نیم میلیون واحد مسکونی نیازمند هستیم که اگر بتوانیم با خریدهای تهاتری ساخت این واحدها را پیش ببریم می توانیم قیمت مسکن را طی دوسال ساخت تا زمان تحویل کنترل کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha