۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83865740
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام چینی: آمریکا مسئولیت اقدامات تنش زا را بپذیرد

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه به آمریکا هشدار داد چنانچه تصمیم خود برای بسته شدن کنسولگری چین در هیوستون تگزارس را نپذیرد، باید پاسخگوی اقدامات تنش زای خود باشد.

به گزارش ایرنا «وانگ ون بین»  روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن ضمن تاکید بر اینکه آمریکا مسئول تنش های ایجاد شده است و باید مسئولیت آن را بپدیرد، افزود: چنانچه واشنگتن بلافاصله تصمیم نادرست خود مبنی بر بسته شدن کنسولگری چین در هیوستون را باطل نکند واکنش لازم را انجام خواهد داد.

واشنگتن امروز چهارشنبه از پکن خواسته بود تا طی ۷۲ ساعت کنسولگری خود در هیوستون تگزاس را ببندد، دولت چین به این اقدام ناگهانی دولت ترامپ شدیدا اعتراض و اعلام کرد که مقابله به مثل می کند.  

پکن ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرد حق قانونی خود می داند که دست به اقدام متقابل بزند.

آمریکا حد و مرزی برای شایعه‌سازی نمی‌شناسد

«وانگ ون بین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به انتشار پیام یکی از دیپلمات‌های آمریکایی پس از بازدید از پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان در سال ۲۰۱۸ میلادی گفت: تعداد اندکی از سیاستمداران آمریکایی همواره در حال شایعه‌سازی هستند و حتی با مطرح کردن ادعای «در دست داشتن شواهد فراوان» در جهت تایید این شایعات، از تمام مرزهای اخلاقی عبور کرده‌اند.

او تاکید کرد: «این به اصطلاح محتوای فاش شده توسط این سیاستمداران بار دیگر به جهان نشان داد که چنین شواهد و حقایقی چقدر واقعیت دارد؟  حتی کارشناسان آمریکایی نیز نمی توانند این موضوع را تاب بیاورند و گفتند که پیام دیپلمات آمریکایی هیچ مدرکی را دال بر سرچشمه گرفتن ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان تایید نمی‌کند حالا که در باره حقایق صحبت می کنیم، ما نیز از دولت آمریکا انتظار داریم که حقایق مربوط به پایگاه فورت دیتریک را علنی کند و به تردیدهای مردم آمریکا و جهان پاسخ دهد.»

وانگ ون بین خاطرنشان کرد: یوان جی مینگ مدیر آزمایشگاه ایمنی زیستی ووهان در مصاحبه ای با اشاره به مدیریت و تحقیقات در پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان تاکید کرده است که این آزمایشگاه با بالاترین معیارها ساخته شده و تحت یک نظام مدیریتی دقیق و جدی اداره می‌شود و کلیه پژوهشگران آن ابتدا باید آموزش‌های لازم را بگذرانند تا بتوانند مجوز کار در این مرکز را دریافت کنند.

چین: حرف‌های پمپئو اعتباری ندارد

وانگ در ادامه به حملات لفظی «مایک پمپئو»  وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: حرف‌های پمپئو پر از دروغ است و همچنان نشان دهنده اشتباه‌های روزافزون آمریکا در سیاست‌های اخیر خود نسبت به چین و رویکردی حاکی از پارانویای مک کارتیسم است.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: تلاش آمریکا برای تشکیل یک گروه از هم‌پیمانان خود و ترویج مقاومت ایدئولوژیک بر خلاف روند عصر کنونی مبنی بر صلح، پیشرفت و همکاری است و با خواست اکثر کشورهای جهان همسو نیست از این رو، بدون شک موفق نمی شود.

او گفت: چین به عنوان یک کشور بزرگ مسئولیت‌پذیر، قاطعانه از حقوق حاکمیت، منافع امنیتی و توسعه خود دفاع و با سلطه‌جویی و نابرابری مقابله می کند و بر تقویت گفتگو و همکاری با دیگر کشورهای جهان پایبند خواهد بود تا بتواند همچنان روند ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک را به پیش سوق دهد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =