واکسن کرونا فاکتوری کلیدی در برگزار شدن یا نشدن المپیک توکیو است

تهران- ایرنا- رییس کمیته سازماندهی المپیک توکیو ضمن رد ایده برگزاری این بازی ها بدون حضور تماشاگران، تاکید کرد که  پیشرفت در تولید واکسن کرونا و درمان آن فاکتوری کلیدی در برگزاری یا عدم برگزاری المپیک و پارالمپیک در سال آینده است.

«یوشیرو موری» در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودو ژاپن اظهار داشت: نباید برای تماشاگران شرایط را سخت کنیم زیرا مفهوم رویدادهای ورزشی، همدلی کل کشور است.

«توماس باخ» رییس کمیته بین المللی المپیک جمعه هفته گذشته به احتمال برگزاری بازی‌های المپیک توکیو با کاهش تعداد تماشاگران اشاره کرد.

موری اما گفت که اظهارات باخ «با فرض بدترین شرایط و سناریو ممکن» مطرح شده است؛ با این حال وی تاکید کرد که در صورت مهار نشدن ویروس کرونا، سازماندهندگان باید چنین گزینه ای را مدنظر قرار دهند.

کمیته جهانی از سپتامبر هیاتی را متشکل از دولت‌های مرکزی و ملی تشکیل خواهد داد تا لزوم کاهش شمار تماشاگران را مورد بررسی قرار دهد.

موری همچنین در خصوص مراسم حمل مشعل المپیک اظهار داشت: بهتر است مراسم برنامه ریزی شده  تغییر نکند زیرا هرگونه تغییر در برنامه اولیه، بی‌احترامی به مناطقی است که همکاری کرده‌اند.

وی افزود: اگر ورزشکاران برای شرکت در مراسم افتتاحیه و اختتامیه به شدت تمایل داشته باشند، ما نمی‌توانیم به جای آنان حرف بزنیم. مراسم حمل مشعل تماشاگران را به وجد خواهد آورد و لغو آن گزینه روی میز نیست.

با توجه به اینکه هدف سازماندهندگان المپیک توکیو کاهش هزینه های اضافی ناشی از تعویق یک ساله بازی ها است، موری تاکید کرد: در فرآیند عملیاتی المپیک موضوعات زیادی نیازمند تغییر است. حتی اگر این بار نتوانیم به آنها پی ببریم، برای دور بعدی به ما کمک خواهد کرد. امیدوارم مقامات ارشد کمیته بین المللی المپیک بعدها بگویند که بازی‌های توکیو نقطه عطفی در کارآمدسازی المپیک بوده است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم آنها باید همواره بخش‌های الزامی را بازنگری، با معرفی ورزشی جدید، ورزشی دیگر را حذف کرده و یا ورزش‌هایی را که نیازمند ورزشگاه هایی جدید با هزینه ۳۰ تا ۵۰ میلیارد ین (۲۸ تا ۴۷ میلیون دلار) هستند، انتخاب نکنند.

موری تاکید کرد که اگر شرایط همچنان بدون تغییر بماند، نمی‌توان بازی‌ها را برگزار کرد اما در ادامه اضافه کرد کمیته بین المللی المپیک اختیار تصمیم‌گیری را دارد و درست نیست که وی به یک سوال فرضی پاسخ دهد.

وی معتقد است که در صورت برگزار نشدن بازی‌ها در سال آتی، تعویق دوباره آن کار سختی خواهد بود و از آنجا که میزبان‌های المپیک تا سال ۲۰۲۸  از جمله المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن و المپیک تابستانی ۲۰۲۴ پاریس مشخص شده‌اند، هیچکدام نوبت خود را به توکیو نخواهند بخشید.

موری در ادامه گفت که سازماندهندگان المپیک هم اکنون گزینه برگزاری بازی‌ها بدون تماشاگر را بررسی نمی‌کنند اما اگر تنها راه چاره این باشد، آنها این گزینه را انتخاب می‌کنند. به گفته وی، در این صورت گزینه لغو المپیک به یک سناریوی واقعی بدل خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =