سهم تسهیلات یزد در حوزه دانش بنیان کشور ۴۵ میلیارد تومان اعلام شد

یزد _ایرنا _ رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد با اشاره به آخرین وضعیت عملکرد استان در زمینه‌های مختلف در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور گفت:سهم استان از تسهیلات حوزه دانش بنیان ۲,۲ درصد معادل تقریبا ۴۰ میلیارد تومان و از کمک‌های بلاعوض حدود ۵ میلیارد تومان از اعتبارات کشوری است.

 سید مجتبی حسینی پور افزود: برنامه های تولید و اشتغال ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه شامل ۱۴ برنامه در حوزه‌های  مختلف است که هفت برنامه آن شامل سیاست‌های  فعال بازار کار، بافت فرسوده شهری، کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شرکت های دانش بنیان، صنعت و معدن و فرهنگ و هنر به استان یزد ابلاغ شده است.  

وی  اظهار داشت: بررسی آخرین وضعیت عملکرد اجرای برنامه های تولید و اشتغال استان، موضوع بند الف تبصره ۱۸ قوانین بودجه درسالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نشان می دهد در برخی از بخش ها خیلی خوب عمل نموده ولی در برخی از بخش هم  دارای عملکرد ضعیفی هستیم.
وی منابع اصلی تامین مالی تبصره ۱۸ را سپرده گذاری صندوق توسعه ملی، تسهیلات بانکی (که در برخی بخشها مشمول کمک سود بوده) و کمک های بلاعوض ذکر کرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تشریح آخرین وضعیت عملکرد استان در بخش‌های  مختلف گفت : برنامه بازآفرینی شهری دارای دو بخش کمک های بلاعوض و تسهیلات می باشد که میزان تخصیص در این برنامه ۴۰ درصد بوده است. 
به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، حسینی پور افزود: باتوجه به تخصیص صورت پذیرفته میزان عملکرد مالی این بخش در استان ۱۲,۴ درصد می باشد که از میانگین کشور (۲۰ درصد) پایین تر است.

وی یادآور شد: همچنین سهم استان یزد از عملکرد کشوری ۲ درصد میباشد که براساس برنامه باید ۳.۲ درصد باشد.
حسینی پور ادامه داد : در حوزه تسهیلات بازآفرینی نیز پیش بینی پرداخت تسهیلات به ۳۳۰۰ واحد در برنامه صورت گرفته است که عملکرد استان در این زمینه مناسب نیست.
وی  گفت : ضروری است تمام  دستگاه‌های  اجرایی مرتبط با موضوع بازآفرینی شهری  شامل راه و شهرسازی ، شهرداری ها، نظام مهندسی راه و ساختمان، فرمانداری ها و بانک مسکن اقدامات لازم را جهت اطلاع رسانی مطلوب و اجرایی شدن طرح تسهیلات مسکن در محلات هدف مبذول نمایند.
وی همچنین خاطر نشان کرد :در بخش کشاورزی، طبق برنامه سهم استان از تسهیلات و کمک سود ۳,۷ درصد بوده که با پیگیری های مناسب مجموعه سازمان جهاد کشاورزی استان و دستگاه های همکار ،حدود ۲ برابر سهمیه استان، منابع مالی جذب شده است. 

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد گفت :در بخش صنعت، تقریبا میزان اعتبار و سهمیه پیش بینی شده برای استان جذب شده است که باتوجه به متمرکز بودن اعتبارات مذکور در کشور و امکان استفاده منابع بیشتر از سهمیه (درصورت داشتن پروژه) توسط استان ها، باید تمهیدات لازم جهت جذب حداکثری منابع صورت پذیرد.
حسینی پور خاطرنشان کرد: در خصوص برنامه سیاست های فعال بازار کار، در مجموع کارورزهای جذب شده طی سال های ۹۷ و ۹۸ در استان ۳۶۶ نفر بوده است که ۱,۴ درصد از عملکرد کشور می باشد.

وی اضافه کرد:به نظر می رسد اگر شهرستان ها و دستگاه های اجرایی در این خصوص فعالیت و مساعدت بیشتری داشته باشند، قطعا عملکرد بهتری در استان رخ خواهد داد. 
وی  تصریح کرد: ضروری است تمام دستگاه‌های ذیربط طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی با محوریت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اقدامات لازم را جهت اطلاع رسانی و اجرای مطلوب طرح مذکور با همکاری انجمن ها و تشکل های بخش خصوصی به عمل آورند.
حسینی پور همچنین گفت: در حوزه تسهیلات گردشگری سهم استان از برنامه ۵,۱ درصد از منابع کل کشور بوده که متاسفانه تاکنون هیچگونه جذبی صورت نگرفته است. 
وی افزود: از جمله دلایلی که شاهد عملکرد مناسب استان در جذب منابع در حوزه گردشگری نبوده ایم متمرکز بودن روند تایید و پرداخت تسهیلات این بخش در مرکز (وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ) می باشد.
وی  اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در این بخش تصمیم گیری در مرکز برای  طرحها  است که باید مساله تفویض اختیار به استان در راستای جذب بهتر و بیشتر تسهیلات تبصره ۱۸ در حوزه گردشگری پیگیری شود.
وی  ضمن تاکید بر ظرفیت بالای تبصره ۱۸ در استان گفت: باید بگونه ای پیگیری و اقدام شود تا تمامی مفاد دستورالعمل های منعقده بین سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه های مرتبط در این زمینه توسط دستگاه های استانی عملیاتی گردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =