ادعای تلاقی آب‌وفاضلاب در شبکه توزیع آب خوزستان صحت ندارد

اهواز - ایرنا- مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب خوزستان گفت: ادعای شبکه بهداشت خوزستان مبنی بر تلاقی فاضلاب با شبکه توزیع آب در استان صحت ندارد.

صادق حقیقی‌پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درخصوص خبر وجود فاضلاب در آب شرب استان بیان کرد: طبق گزارش شبکه بهداشت استان خوزستان مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب شرب شهرهای استان در سال ۹۸ به جزء شبکه مجزای آب اهواز ۹۷ درصد بوده است.
وی گفت: مطابق آمار ارائه شده مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب شهرهای باغملک، ایذه، دهدز، بهبهان، آغاجاری، دزفول، شوش و گتوند ۱۰۰ درصد بوده است.
به گفته حقیقی‌پور مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب لالی ۹۸.۸ ، شوشتر ۹۹.۷، هندیجان ۹۹.۳۲، آبادان ۹۹.۷، باوی ۹۸.۷ ، خرمشهر ۹۸.۶ و رامهرمز ۹۸.۳ درصد بوده است.
مدیرعامل شبکه آبفای استان گفت: طبق آمار شبکه بهداشت استان خوزستان مطلوبیت میکروبی شرق اهواز ۹۴ درصد، غرب اهواز ۹۲ درصد و شهرستان کارون ۹۴.۳ درصد است.
وی بیان کرد:میانگین مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب استان خوزستان همچون کشور ۹۷ درصد است، دلیل پایین تر بودن میانگین مطلوبیت میکروبی اهواز نسبت به میانگین کشوری وجود تعداد بالای انشعابات غیرمجاز به ویژه در مناطق حاشیه شهر است.
حقیقی پور گفت: آمار مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب مطابق آزمایشگاه مجهز آبفای خوزستان از درصد اعلام شده توسط شبکه بهداشت نیز بالاتر است زیرا در نوع نمونه گیری آب در آزمایشگاه های بهداشت و آبفا تفاوت‌هایی وجود دارد.

وجود ۵۰هزار انشعاب غیرمجاز آب در اهواز
وی ادامه داد: در اهواز بیش از ۵۰ هزار انشعاب غیرمجاز آب وجود دارد که برخی از آنها لوله های آب را از میان فاضلاب عبور داده اند.
حقیقی پور بیان کرد: از ساکنان مناطق حاشیه‌ای درخواست شده که در قبال مبلغ اندک ۵۰ هزار ریال انشعاب مجاز از شرکت آبفا دریافت کنند اما به هیچ عنوان حاضر به قبول این مساله نیستند.
وی افزود: مطابق گزارش ارائه شده توسط شبکه بهداشت استان خوزستان میزان کلر موجود در شبکه توزیع آب درصد از میانگین کشوری نیز بالاتر است.
مدیرعامل شبکه آبفای خوزستان توضیح داد: مطابق نتایج ارائه شده توسط آزمایشگاه های شرکت آبفای خوزستان مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب استان در سال ۹۸ عدد ۹۹.۳۹ درصد و مطلوبیت کلرسنجی نیز ۹۹ درصد بوده است.
وی افزود: مطلوبیت میکروبی سه ماهه نخست امسال نیز ۹۹.۵۶ درصد و مطلوبیت کلر باقی مانده در شبکه توزیع آب استان ۹۹.۵۶ درصد است که البته این آمار بدون در نظر گرفتن نمونه های شرکت آبفای اهواز است.
مدیرعامل آبفای خوزستان درخصوص تغییر رنگ و بوی آب شرب اهواز در برخی ساعات گفت: دلیل این مسئله پمپاژ مستقیم آب از شبکه توزیع است در برخی ساعات به دلیل اینکه مصرف شاهد افت فشار در شبکه هستیم و پمپ های خانگی با فشار بر این شبکه که باعث ایجاد مکش منفی می‌شوند.
وی افزود: سطح آبهای زیرزمینی در اهواز نسبت به وجود شبکه توزیع بالاتر است و این احتمال وجود دارد که در اثر فشار پمپ های خانگی در زمان پیک مصرف این آبهای زیرزمینی از طریق محل های جوش و ترک لوله ها وارد شبکه شوند.
حقیقی پور با رد وجود تلاقی آب و فاضلاب در آب شرب گفت: در صورت وجود چنین مسئله ای شبکه بهداشت باید به ما نامه بزند و نتایج نمونه گیری های خود را اعلام کند در حالی که تاکنون چنین نامه‌ای به ما ارجاع داده نشده است.
َرییس مرکز بهداشت استان خوزستان شامگاه سه شنبه در گفت‌وگو با صداوسیمای مرکز خوزستان گفته بود: در بسیاری از نقاط استان به خصوص در مناطق روستایی و حاشیه های شهر تلاقی آب و فاضلاب را به دلیل شکستگی خطوط داریم و مردم آبی را می خورند که آغشته به مدفوع انسانی است، در نتیجه باعث می شود تمام بیماری میکروبی که از طریق آب منتقل می شوند مانند هپاتیت A و E، سالمونلا، التور و هزاران بیماری دیگر سلامت مردم را تهدید کنند.

سیدمحمد علوی افزود: بارها مراکز بهداشت غرب و شرق اهواز در این خصوص اعلام جرم و شکایت کرده اند و در شورای سلامت استان نیز این موضوع را چندین مرتبه مطرح کرده ایم زیرا یکی از مسائل عمده ی ما در خوزستان آب و فاضلاب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =