افزایش ۱۵ درصدی آبدهی قنات‌های شیروان

بجنورد- ایرنا- مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بارندگی‌های مناسب امسال موجب افزایش ۱۵ درصدی آبدهی قنات‌های شهرستان شیروان شده است.

سیدابراهیم سیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارش های مساعد ۲ سال اخیر تاثیری بسزایی بر وضعیت منابع آبی منطقه و تقویت سفره های آب داشته است و افزایش آبدهی قنات ها در شیروان نیز متاثر از سیلاب، برف، باران و اقدامات آبخیزداری است.
وی با بیان اینکه دبی قنات ها متفاوت است و آمار صحیحی از آبدهی قنات های شیروان در دست نیست، گفت: این شهرستان ۷۰ رشته قنات دارد که آبدهی سالانه کل قنات های آن، ۵.۷ میلیون متر مکعب است.
سیدی در خصوص مرمت قنات ها نیز افزود: با توجه به سیلاب ها، تخریب و مسدود شدن مسیرها، قنات ها هر چند سال نیاز به مرمت و لایروبی دارند که سالانه اعتباراتی برای این حوزه در نظر گرفته می شود.
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پارسال ۲۷ میلیارد ریال اعتبار برای مرمت قنات های شیروان اختصاص یافت که ۲۰ رشته قنات به طول ۱۳.۵ کیلومتر مرمت و لایروبی شد.
استان خراسان شمالی ۶۲۹ رشته قنات دارد که ۷۰ رشته آن با آبدهی سالانه ۶ میلیون متر مکعب مربوط به شهرستان شیروان است.
شهرستان شیروان افزون بر ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد که حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از کشتزارهای آن با آب قنات مشروب می شود.
شهرستان شیروان در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد که افزون بر ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =