همکاری مشترکان برق مانع از خاموشی درقم شده‌است

قم- ایرنا- مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت‌های شرکت توزیع نیروی برق قم گفت: همکاری خوب مشترکان صنعتی، کشاورزی و اداری مانع از خاموشی‌های اجباری در این استان شده‌است.

سید محمد ارجمندزاده روز چهارشنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ افزود: اوج مصرف برق در یک هفته گذشته که دمای قم به ۴۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر رسیده بود،‌ صورت گرفت.

وی با بیان این‌که ۳۰ تیرماه بیشترین مصرف برق در قم ثبت‌شده،‌ اضافه کرد: با تمهیداتی که از قبل انجام‌شده بود و با همکاری مشترکان صنایع، کشاورزی و اداری که از ساعت ۱۲ تا ۱۷ در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنند، خاموشی در استان رخ نداد.

به گفته وی، در حال حاضر استان قم با رعایت سقف تعیین‌شده در مصرف برق، در ناحیه سبز قرار دارد و مصرف برق از ابتدای سال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش نیافته‌است.

ارجمندزاده خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که شرایط گرمایی قم تا یک هفته آینده نیز پایدار خواهد ماند، ‌امیدواریم با همکاری متقابل بین شرکت توزیع برق و مشترکان بتوانیم تابستان بدون خاموشی را در سطح استان داشته باشیم.

وی گفت: بر اساس روشی که وزارت نیرو در پیش‌گرفته، شرکت‌هایی که حد مجاز تعیین‌شده را رعایت می‌کنند، در صورت کاهش تولید، خاموشی به آن‌ها تحمیل نمی‌شود و شرکت‌هایی که سقف پیک را رعایت نکرده‌اند،‌ در اولویت خاموشی قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم با همکاری مشترکان سقف مصرف را رعایت کنیم، مشمول خاموشی تحمیلی نخواهیم شد؛ در غیر این‌صورت وزارت نیرو برای خاموشی مناطق مختلف تصمیم‌گیری خواهد کرد.

مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت‌های شرکت توزیع نیروی برق قم گفت: با توجه به این‌که میزان تولید و مصرف برای برقراری شبکه باید مساوی باشد و تمام تجهیزات از جمله خطوط انتقال و برق داخل استان، ‌ظرفیت‌های مشخص و محدود دارند، ‌چنانچه مصرف از حد مشخص عبور کند، ‌در صورت عدم قطع برق و یا کاهش مصرف، باعث آسیب‌دیدگی تجهیزات از جمله سوختن کابل، ترانس و سیم می‌شود.

وی افزود: ‌بر همین اساس،‌ اگر مصرف افزایش یابد، باید برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات باید خاموشی اجباری رخ دهد؛ درصورتی‌که می‌توانیم با کاهش مصرف برق از خسارت به شبکه برق و خاموشی‌های احتمالی پیشگیری نماییم.

وی با تاکید بر کاهش مصرف در زمان اوج مصرف، گفت: مشترکان باید از ساعت ۱۳ تا ۱۷ وسایل پرمصرف از جمله جاروبرقی و اتو را خاموش کنند و کولرهای گازی را در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و کولرهای آبی را روی دور کند تنظیم کنند.

در حال حاضر بیش از ۵۷۰ هزار مشترک برق در استان قم وجود دارد؛ ۱۳ درصد برق قم در بخش کشاورزی، ۲۸.۴ درصد در بخش صنعت، ۳۶.۵۵ درصد در بخش خانگی، ۱۰.۴ درصد در بخش عمومی، ۹.۷۸ درصد سایر مصارف و ۱.۸۳ در بخش روشنایی معابر مصرف می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha