کرمانشاه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای حلبچه عراق را پوشش می‌دهد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه، بااشاره به ارایه خدمات آموزشی به دیگر کشورها گفت: کرمانشاه نیازهای آموزشی فنی و حرفه ای استان حلبچه عراق را پوشش می‌دهد.

یاور محمدی روز چهارشنبه در نشستی خبری که به مناسبت هفته فنی و حرفه ای در محل این اداره کل برگزار شد، اظهارداشت: قرار بود استان حلبچه را از نظر آموزش فنی و حرفه ای تحت پوشش قرار دهیم که بحث کرونا مانع از برگزاری کلاس ها شد.
وی اعلام کرد: پس از عادی شدن ترددهای مرزی و کاهش خطر بیماری کرونا ارایه آموزش های فنی و حرفه ای به استان حلبچه عراق آغاز می شود.
مدیرکل فنی و حرفه ای کرمانشاه یادآور شد: براساس توافق استاندار کرمانشاه و استاندار حلبچه عراق بخشی از این دوره های آموزشی در شهرستان های مرزی استان برگزار می شود و بخشی نیز در عراق با حضور استادان ایرانی برگزار خواهد شد.
محمدی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اشتغالزایی دولتی در کشور در حال کاهش است و سالانه نهایتا هزار نفر در استان کرمانشاه جذب ارگان های دولتی می شوند.
وی افزود: ۱۲۹ هزار نفر در سال گدشته در کرمانشاه بیکار بودند که هر سال جمعیتی به آنها اضافه می شود.
مدیرکل فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با بیان اینکه در سال قبل بیش از ۵۰ هزار نیروی تحصیل کرده داشتیم که بیکار بودند، گفت: این یعنی دانشجویان در دانشگاه ما متناسب با بازار کار تربیت نشده اند.
محمدی افزود: در کرمانشاه بیش از ۵۰ درصد فرصت های شغلی مربوط به بحث خدمات می شود اما نیروهای تربیت شده استان با این نیاز منطبق نیستند.
وی به اجرای طرح تکاپو در کرمانشاه اشاره کرد و اظهارداشت: فرصت های شغلی متناسب با ظرفیت های هر شهرستان شناسایی شده اند از این رو باید آموزش ها را در مناطق موردنظر براساس نیاز ارایه دهیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کرمانشاه با بیان اینکه جزء پایین ترین سطح پرورش دانش آموزان برای رشته های صنعتی هستیم، ادامه داد: اکنون رشته های تجربی و ریاضی بیشترین متقاضی را در میان دانش آموزان کرمانشاهی دارند.
محمدی با تاکید بر اینکه باید در دانشگاه ها نیز آموزش ها را متناسب با بازار کار ارایه دهیم، گفت: در دانشگاه های سطح استان مراکز مشاوره ای و کارگاه های فنی و حرفه ای را راه اندازی کرده ایم.
وی به اجرای طرح جهش مهارت در کرمانشاه اظهارداشت: تمام دستگاه های متولی اشتغالزایی استان باید براساس توان خود بخشی از آموزش نیروی انسانی استان را بر عهده‌ گیرند.
مدیرکل فتی و حرفه ای کرمانشاه با بیان اینکه در این طرح دستگاه های متولی اشتغالزایی کرمانشاه ۱۴ هزار نفر را برای ورود به بازار کار آموزش می دهند، افزود: از این میزان بیش از چهار هزار نفر را مراکز فنی و حرفه ای سطح استان آموزش خواهند داد.
محمدی عنوان کرد: آموزش های مهارتی مربوط به بخش صنعت به خانه صنعت و معدن واگذار شده است و برای ارایه بهتر آموزش ها، فنی و حرفه ای نیز در کنار این ارگان قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: یک مدرسه گردشگری با همکاری اداره کل میراث فرهتگی و مجتمع گردشگری استان راه اندازی خواهد شد که پس از تایید سرمایه گذار مکان و امکانات در اختیار آن قرار خواهد گرفت.
مدیرکل فنی و حرفه ای کرمانشاه، ایجاد یک مرکز تربیت مربی را نیاز ضروری کرمانشاه دانست و گفت: تنها یک مرکز آموزش مربی در سطح کشور فعالیت می کند از این رو برای توسعه پرورش مربی کرمانشاه را به عنوان مرکز تربیت مربی غرب کشور فعال خواهیم کرد.
محمدی افزود: متقاضیان مربیگری فنی و حرفه ای استان های ایلام، لرستان، کردستان، همدان و خوزستان در ۲ رشته تخصصی در کرمانشاه آموزش خواهند دید.
وی به برنامه ها برای مقابله با بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری تا جایی که امکان داشته باشد دوره های آموزش را به صورت مجازی و یا با حداقل حضور افراد برگزار می کنیم.
مدیرکل فنی و حرفه ای کرمانشاه به راه اندازی قرارگاه مهارت آموزی سربازان در کشور اشاره کرد و گفت: امسال برای سربازان بومی فعال در مراکز نظامی آموزش های فنی و حرفه ای متناسب با نیازهای استان در دستور کار داریم.
محمدی در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام کرد: سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ نفر از نیروهای فعال در مراکز کارگاهی و صنعتی را به صورت حرفه ای و عملی آموزش دادیم.
وی افزود: در این راستا بخشی از استادکاران مراکز کارگاهی و صنعتی را برای ارایه آموزش به کارآموزان تایید صلاحیت کردیم تا آموزش ها در کارگاه ها ارایه شود.
مدیرکل فنی و حرفه ای ‌کرمانشاه به طرح محرومیت زدایی در مناطق محروم هم اشاره کرد و گفت: سال گذشته در مناطق حاشیه ای شهر کرمانشاه کلاس های آموزش فنی و حرفه ای را برای زنان سرپرست خانوار برگزار کردیم.
محمدی در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام ‌کرد: سال گذشته ۱۹ هزار و ۵۳۸ نفردر قالب سه میلیون و ۴۵۲ هزار ساعت در رسته های مختلف به متقاضیان ارایه شد.
وی به ارایه عملکرد فنی و حرفه ای در مقابل با بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: پس از شیوع این بیماری ۲‌ کارگاه فنی و حرفه ای را در شهر کرمانشاه، در شهرستان های قصرشیرین، گیلانغرب و پاوه هر کدام یک کارگاه تولید ماسک را راه اندازی کردیم که برای ۶۰ نفر از مددجویان کمیته امداد اشتغالزایی داشت.
مدیرکل فنی و حرفه ای کرمانشاه با بیان اینکه این کارگاه ها روزانه ۲۰۰ هزار ماسک تولید می کنند، گفت: این آمادگی وجود دارد که در صورت اعلام نیاز این ظرفیت ها افزایش پیدا کند.