مقبره رییس المجاهدین آبیک مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد

قزوین – ایرنا – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: مقبره رییس المجاهدین آبیک با استفاده از پتانسیل‌های میراث فرهنگی و دستگاه‌های اجرایی شهر آبیک به عنوان یک اثر تاریخی و گردشگری و میراث ثبت شده ملی مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد.

علی فرخزاد روز چهارشنبه در جلسه‌ای که با حضور مدیران دستگاه‌های مرتبط به منظور مرمت و بازسازی این مقبره برگزار شد، بر استفاده اصولی از فضاهای تاریخی موجود در سطح استان تاکید کرد و عنوان داشت: رسیدگی به اماکن تاریخی باید به عنوان یک ضرورت در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اقدامات موثر خاندان شیخ الاسلام در قزوین و میراث موقوفی به جا مانده از آنها در استان قزوین، عنوان داشت: باید از این گونه ظرفیت‌های استان به عنوان سرمایه مهم تاریخی و استانی استفاده کرد و با شناساندن این افراد به نسل جدید جامعه برای رونق بخشیدن به چهره تاریخی استان اقدام کنیم.

 میرزا حسن رییس المجاهدین فرزند میرزا مسعود شیخ الاسلام قزوینی است که از مجاهدان دوره مشروطیت در قزوین بود.

او در فتح تهران با سپاه آزادی خواهان که از گیلان حرکت کرده بود همکاری داشت و پس از فتح قزوین، سران مستبد این شهر را از میان برداشت.

مقبره رییس المجاهدین مربوط به دوره قاجار بوده و در سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۶۸۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =