فعالیت ۵۰ کارگاه گوهرتراشی در لرستان

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: با توجه به دوره های آموزشی و آشنایی مردم با صنعت گوهرتراشی اکنون ۵۰ کارگاه فعال سنگ تراشی در استان فعال است.

سید امین قاسمی روز چهارشنبه با اشاره به افزایش کارگاه های گوهرتراشی در استان بیان کرد: تقریبا در همه شهرستان های استان کارگاه های سنگ تراشی برپا است.

وی با اشاره به اینکه اکثر کارگاه های استان لرستان از سنگ های قیمتی وتزیینی استفاده می کنند، افزود: در لرستان کاربرد این صنعت زیبا بیشتر شامل زیورآلات و اکسسوری های زنانه ومردانه مانند انگشتر ،گردنبند، دستبند، پابند،گوشواره می شود.

قاسمی اظهار داشت: ۲۰۰ هنرمند لرستانی در این رشته مشغول به فعالیت هستند و در این زمینه آموزشهای مختلفی نیز توسط معاونت صنایع دستی استان در طول سال انجام می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد معادن لرستان شامل سنگهای تزئینی هستند و ۱۸ نوع ماده معدنی از معادن استان استخراج می شود،بیان کرد:سنگهای تزئینی معادن استان لرستان بیشتر مصارف ساختمانی داشتتند، لذا مواد اولیه جهت استفاده در کارگاه های استان عمدتا از استان های تهران یا خراسان رضوی خریداری می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در خصوص روش فروش این صنایع عنوان کرد:فروش تولیدات صنایع دستی در رشته گوهرتراشی به صورت سفارش مستقیم یا فروش آنلاین است که تولید امسال با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا و تعطیلی موقت اکثر کارگاه های مختلف صنایع دستی استان، چندان رضایت بخش نبوده اما در کل بیشترین صادرات در این حوزه مربوط به انگشتری مردانه بوده است.

در حال حاضر حدود سه هزار و ۵۰۰ کارگاه فعال صنایع دستی با ۵۲ رشته در استان وجود دارد که بیش از ۳۶ هزار هنرمند به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این زمینه فعالیت می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =