۲ پایه ستون سنگی تاریخی در موزه مهاباد به نمایش گذاشته شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: برای نخستین بار ۲ پایه ستون سنگی تاریخی با انتقال به موزه مردم شناسی این شهرستان به نمایش عموم گذاشته شد.

غلامرضا عبده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ۲ پایه سنگی تاریخی سال گذشته در بازدید و سرکشی ماموران یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی از آثار تاریخی روستای "برده‌رشان" در حیاط مسجد قدیمی این روستا شناسایی و جهت نگهداری به موزه مردم شناسی این شهرستان انتقال یافت.

وی ادامه داد: این پایه‌های سنگی از لحاظ ساختاری منحصر بفرد بوده و دارای زیبایی خاصی است و قدمت آنها بیش از ۱۰۰ سال تخمین زده می‌شود که نشان می دهد مربوط به دوره قاجار است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد اظهار داشت: این پایه‌های سنگی از ۲ قسمت شامل یک پایه "مکعب‌شکل" و "شال ستون" استوانه‌ای به صورت یکپارچه ساخته شده که با توجه به سطح ایستایی کم به احتمال زیاد پایه یک ساقه ستون چوبی بوده است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی قرار دارد و از شهرهای تاریخی استان با جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی به شمار می‌رود که دارای ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی است.

هزار و ۱۸۷ قلم انواع اشیای فرهنگی، تاریخی و مطالعاتی در موزه مردم‌شناسی این شهرستان هم‌اکنون برای بازدید عموم نگهداری می‌شود که شامل ۹۸۴ عدد شی اهدایی، ۱۳۹ شی فرهنگی - تاریخی، ۳۱ عدد شیء مطالعاتی، ۲۷ عدد شیء غیرفرهنگی - تاریخی و پنج شیء تقلبی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =