امام جمعه کرمانشاه: نماز جمعه اوج مردم‌سالاری دینی است

کرمانشاه- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: نماز جمعه نمونه بارز مشارکت عموم مردم در حکومت و اوج مردم‌سالاری دینی است.

آیت‌الله «مصطفی علما» روز چهارشنبه به مناسبت سالروز اقامه اولین نماز جمعه توسط مرحوم آیت الله طالقانی که بنا برحکم امام راحل صورت گرفت و همچنین سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد و روز کرمانشاه، افزود: نماز جمعه یکی از برکات انقلاب اسلامی است که مقدرات کشور را به گوش مردم می‌رساند و توطئه‌های دشمنان را خنثی می‌کند.

وی در ارتباط با اهمیت تریبون نماز جمعه، گفت: آنقدر نماز جمعه مهم است که همگان شاهد بودیم تعدادی از بهترین یاران انقلاب و امام را در همین سنگرهای مقدس نماز جمعه به شهادت رساندند، زیرا از طریق همین تریبون ها بود که مردم آگاهانه در جریان روند برنامه های انقلاب اسلامی قرار می گرفتند و همین موضوع نمونه بارز مردم سالاری دینی و مشارکت آگاهانه قاطبه مردم در تصمیم گیری های انقلاب محسوب می شد.

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه با اشاره به مدیریت و راهبری جنگ از طریق نماز جمعه تأکید کرد: در زمان دفاع مقدس این سنگر نماز جمعه بود که مقدرات جنگ را تعیین می کرد و به دعوت امام جمعه بود که تحرک عظیمی در جنگ حادث می شد و خیل داوطلبان برای حفظ میهن و انقلاب راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل می شدند.

آیت الله علما در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناسبت بزرگ دیگر پنج مرداد تصریح کرد: پنجم مرداد مناسبت بزرگ دیگری هم در خود نهفته دارد و آن سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد می باشد که به عنوان روز کرمانشاه نامگذاری شده است، در این عملیات بود که ماهیت پلید نفاق بر همگان روشن و آشکار شد و مردم بیشتر متوجه شدند این گروهک، بجز دشمنی با ایران و ایرانی تفکری در سر ندارد.

وی بیان داشت: در عملیات مرصاد دست خداوند از آستین رادمردان این سرزمین بیرون آمد و در کنار نیروهای داوطلب مردمی ، ارتش، سپاه و نیروهای انتظامی جانانه جنگیدند و اجازه ندادند یک وجب از خاک پاک میهن به دست اجانب بیفتد که این موفقیت بزرگ برگ زرین دیگری بر افتخارات انقلاب اسلامی محسوب می شود.

عملیات مرصاد پنجم مردادماه ۶۷ با رمز یا علی ابن ابیطالب (ع) بمنظور مقابله با حرکت منافقین و بازپس‌گیری مناطق اشغال شده از سوی نیروهای بسیج و سپاه با پشتیبانی ارتش در اطراف شهر اسلام آبادغرب در استان کرمانشاه انجام گرفت. 

در این عملیات که با فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب‌ اسلامی و با پشتیبانی هوانیروز ارتش اجرا شد، رزمندگان از سه محور چهار زبر، جاده قلاجه و جاده اسلام آباد - پل دختر، وارد عمل شدند و نیروهای ضد انقلاب را تا پشت نوار مرزی عقب راندند. 

در عملیات مرصاد، بیش از ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۲۴۰ قبضه خمپاره انداز ۶۰ و ۸۰ میلیمتری و ۳۰ عراده توپ ۱۰۶ میلیمتری دشمن منهدم شدند. همچنین بیش از ۲۰ تیپ مشترک منافقین و ارتش عراق متلاشی شد و تعداد کشته و زخمی‌های دشمن از مرز ۴۸۰۰ تن گذشت. 

در این عملیات، نزدیک به ۱۰۰۰ قبضه آر. پی. جی ۷، ۷۰۰ قبضه تیربار و کلاشینکوف، ده‌ها دستگاه خودرو، ده‌ها دستگاه تانک و نفربر، تعدادی تجهیزات پیشترفته الکترونیکی و مخابراتی و مقادیری اسناد درون گروهی منافقین به دست رزمندگان ایران افتاد. 

پرونده هشت سال دفاع مقدس در بعد سخت افزاری آن با شکست منافقان در عملیات مرصاد بسته شد.

استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه، ۹ هزار و ۸۰۰ شهید تقدیم انقلاب و اسلام کرده است و اکنون ۳۲ هزار نفر از حدود سه میلیون نفر جانبازان و خانواده های شهدای کشور، زیرپوشش بنیاد شهید استان کرمانشاه هستند.