۱ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۹
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 83865113
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

توزیع ۷۳۸ تن شکر در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: ۳۲۴ تن شکر برای مصارف خانوارها و ۴۱۴ تن دیگر نیز در بین کارگاه‌های تولیدی آبنبات و شیرینی فروشان استان در سه ماه نخست امسال توزیع شد.

سیدجلال موسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا همچنین از انعقاد قرارداد تصفیه ۲۵ هزار تن شکر خام وارداتی در کارخانه قند شیروان برای تصفیه و تبدیل به شکر سفید خبر داد و گفت: این میزان شکر پس از تصفیه در اختیار شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه واردات شکر خام از سایر کشورها برای رونق تولید و تامین مایحتاج مردم صورت می گیرد، گفت: شکر وارداتی در کارخانجات قند  تبدیل به شکر سفید می شود که این امر علاوه بر تنظیم بازار، موجب اشتغال افراد زیاد به صورت مستقیم  و غیرمستقیم می شود و در این راستا قراردادی با کارخانه قند شیروان همانند سال های گذشته بسته شده است.

کشتزارهای استان نیمی از شکر موردنیاز را تامین می‌کنند

کارشناس مسوول چغندرقند خراسان شمالی گفت: ۵۰ درصد از شکر مورد نیاز استان در کشتزارهای چغندرقند منطقه تولید می‌شود.

فاطمه ستایش مهر اظهار داشت: براساس آمارهای موجود، میانگین تولید شکر در کشور یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که خراسان شمالی با تولید سالانه ۱۱ هزار تن شکر، یک درصد شکر کشور را تولید می‌کند.

وی سرانه مصرف سالانه شکر در استان خراسان شمالی را ۲۷ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: شکر مصرفی استان حدود ۲۳ هزار تن در سال است که مابقی نیاز ساکنان استان از طریق تبدیل و فراوری شکر خام حمل شده از دیگر استان‌ها، به دست می آید.

وی گفت: این استان با تولید ۱۰۸ هزار تن چغندر قند و میانگین عملکرد ۵۰ تن در هکتار با عیار ۱۷.۷ درصد،  در بین ۲۰ استان چغندرخیز کشور، جایگاه نهم را دارد.

کارشناس‌مسوول چغندر قند سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، سطح قرارداد چغندرکاران استان با کارخانه قند شیروان را هزار و ۹۸۸ هکتار دانست و افزود: عملکرد تولید این محصول در هر هکتار ۴۵ تا ۵۰ تن است که پیش بینی می شود امسال حدود ۱۰۰ هزار تن چغندر قند از کشتزارهای منطقه برداشت شود.

وی گفت: پارسال حدود ۸۵ هزار تن چغندر قند از اراضی این استان برداشت شده بود.

وی سطح کشتزارهای چغندر این استان در سال گذشته را هزار و ۷۰۰ هکتار عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود امسال ۳۰۰ هکتار بیشتر از سال قبل زیر کشت این محصول برود.

ستایش مهر اظهار داشت:  پارسال در مجموع ۱۷۱ هزار تن محصول چغندر تحویل کارخانه قند شیروان شده بود که از این میزان ۹۰ هزار تن متعلق به استان خراسان شمالی بود.

شرکت تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد، فروردین ۱۳۳۷ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در اسفند ۱۳۷۷ در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

این واحد هم اکنون جزو زیرمجموعه شرکت مادرتخصصی گسترش صنایع غذایی سینا است.

این کارخانه واقع در ۱۰ کیلومتری جاده شیروان - بجنورد، سالانه ۴۰۰ هزار تن چغندرقند مصرف می کند که کمتر از ۲۰ درصد آن از داخل استان تامین می شود

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که در ۸۲ هزار بهره بردار در این بخش فعالیت دارند.

                                                                    

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha