کاهش نرخ بیکاری البرز در ایام کرونایی

ایرنا - کرج - شیوع ویروس کرونا که از چند ماه پیش بسیاری از مناطق ایران و جهان از جمله استان البرز را در بر گرفته، آسیب‌ جدی به بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد وارد و افرادی زیادی را بیکار کرد اما در این حال مانع روند کاهشی نرخ بیکاری در این استان نشده است.

چندی پیش جهانگیر شاهمرادی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز با بیان اینکه شغل ۸۴ هزار نفر در استان بر اثر شیوع ویروس کرونا آسیب دید، گفت: کرونا تا یک ماه پیش بیش از چهار هزار میلیارد تومان به استان البرز آسیب وارد کرده است.

با این وجود، بر پایه داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان البرز در بهار ۱۳۹۹ همچون سال ۱۳۹۸ به روند کاهشی خود ادامه داده است؛ این در حالی است که سالانه ۸۰ هزار نفر هم به جمعیت این استان مهاجرپذیر و سه میلیون نفری افزوده می‌شود.

توجه به اشتغالزایی و عزم جدی مسوولان البرز برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری حداقل طی یکسال گذشته همواره در نشست‌ها و برنامه‌های مختلف مورد تاکید بوده و برای تحقق آن تلاش شده است.

برگزاری مستمر نشست شوراهای اشتغال و کمیسیون کارگری، دیدار با صنعتگران، کارفرمایان و کارگران و جویا شدن مشکلات آنان، پیگیری‌های مستمر خواسته آنان از جمله رفع ممنوعیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری برای اشتهارد از کرونا از جمله اقدامات مهم برای کاهش نرخ بیکاری در استان البرز است.

** تدبیر اشتغال مهارت محور

اشتغال مهارت محور، طرحی مطلوب برای ایجاد اشتغال بر پایه آموزش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای است که البرز به عنوان الگوی این طرح در کشور انتخاب شده است.

معاون استانداری البرز درباره ایجاد ۱۰ هزار شغل در قالب طرح اشتغال مهارت محور گفت: به دلیل شیوع کرونا در برگزاری دوره آموزشی در این خصوص با محدودیت‌هایی مواجه شدیم اما برای انجام تکالیف در این حوزه باید برنامه ریزی شود.

شاهمرادی افزود: نقش دستگاه‌هایی از جمله میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و یا بخش صنعت و کشاورزی در این خصوص مهم است.

به گفته وی، افراد بعد از گذران دوره‌های آموزشی مهارت محور و اخذ گواهینامه پایان دوره باید از تسهیلات ویژه بهرمند شوند.

 ۱۰ واحد صنعتی در استان البرز نیرو جذب کردند

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز گفت: در راستای اجرای طرح اشتغال مهارت محور در استان ۱۰ واحد صنعتی تاکنون نیروی کار جذب کردند.

تقی غیاثی تبار با اشاره به مدنظر قرار گرفتن سه موضوع استخدام محور، اشتغال محور و کارآفرین محور، افزود: در بخش اشتغال محور تاکنون ۳۷۰ واحد صنعتی نیازسنجی شدند، ۸۳ واحد اعلام نیاز کرده‌اند.

تخصیص ۱۲۵۲ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در البرز

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز چندی پیش از تعیین یکهزار و ۲۵۲ میلیارد تومانی تسهیلات ویژه کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا برای این استان خبر داد.

حسین فلاح نژاد به خبرنگار ایرنا گفت: شیوه نامه اعطای تسهیلات ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در استان البرز توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد و بر این پایه، سه نوع تسهیلات ۶ میلیون، ۱۲ میلیون و ۱۶ میلیون تومانی فراهم شده است.

عزیزاله شهبازی استاندار البرز نیز ۱۷ خرداد در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا البرز گفته بود که جذب اعتبارات مصوب ملی برای جبران خسارت های ناشی از کرونا در این استان به جد دنبال می شود.

کاهش ۱.۸ درصدی نرخ بیکاری البرزدر بهار ۹۹

نرخ بیکاری استان البرز در بهار ۱۳۹۹ بر پایه داده‌های مرکز ملی آمار ایران ۱.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

نرخ بیکاری استانهای کشور در بهار ۱۳۹۹

نرخ بیکاری البرز در بهار ۹۹، در حالی ۱۲.۳درصد اعلام شده که این رقم در بهار سال گذشته، ۱۴.۱ درصد بوده است.

کاهش نرخ بیکاری بهار ۹۹ در استان البرز نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حالی رخ داده که شیوع ویروس کرونا در این فصل به بسیاری از کسب و کار در استان آسیب جدی وارد کرده است.

همچنین نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشغال استان البرز در بهار ۱۳۹۹ به ترتیب با ۴.۷ و ۳.۳ درصد کاهش به ۳۹.۴ و ۳۴.۶ درصد رسید. نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال استان البرز در بهار ۱۳۹۸ به ترتیب ۴۴.۱ و ۳۷.۹ درصد بوده است.

با فراهم شدن زمینه اشتغال ۴۱ هزار و ۲۸۵ نفر در سال ۱۳۹۸ این استان، نرخ بیکاری البرز در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود سه درصد کاهش یافت.

در سال ۹۶ درخواست کنندگان بیمه بیکاری در البرز ۱۲ هزار نفر ، در سال ۹۷ حدود ۱۴ هزار نفر و در سال ۹۸ تا فروردین ماه ۹۹ این تعداد به ۲۶ هزار نفر در استان البرز رسید که از این میزان ۱۴ هزار نفر اعلام کردند که بیکاری آنها ناشی از شیوع کرونا بوده است. 

البرز که به دلیل مهاجرپذیری و وجود اقوام مختلف «ایران کوچک» لقب گرفته است، سال ۱۳۸۹ با مساحت پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر و جمعیتی حدود سه میلیون نفر به عنوان سی و یکمین استان کشور شناخته شد.

این استان مهاجرپذیر با داشتن ۶ شهرستان طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، کرج و فردیس در کنار پایتخت ایران قرار گرفته و روزانه ۳۰۰ هزار نفر از آن به تهران در حال تردد هستند. 

هر چند البرز از نظر مساحت کوچکترین استان کشور محسوب می شود اما جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن به خصوص جاده کرج - چالوس که به دروازه بهشت شمال ایران مشهور است، سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود می‌کشاند. 

این استان یک هزار و ۴۵۰ کیلومتر آزاد راه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی دارد و ۱۸ درصد ترافیک جاده ای کشور مربوط به راه های آن است. 

فعالیت بیش از سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی و ۱۵۰ برند (الگو) در البرز، این استان را به یکی از قطب های صنعت و تولید در کشور تبدیل کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha