لاوروف: شاهد تلاش های تفرقه افکنانه برخی شرکای غربی هستیم

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به رویکرد برخی کشورها در ایجاد تفرقه در کشورهای اسلامی گفت: ما شاهد تلاش های تفرقه افکنانه برخی شرکای غربی در کشورهای اسلامی هستیم.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در نشست خبری در ساختمان ضیافت های رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما همیشه خواهان آن بودیم و هستیم که در همه نقاط دنیا با جذب همه کشورها توازن منطقه ای برقرار شود. 

وی با بیان اینکه هر کشور منافع خود را دارد اظهار کرد: باید به منافع کشورها احترام گذاشت. بازیگران خارجی باید برای ایجاد اشتراک تلاش کنند و از تفرقه افکنی بپرهیزند. 

لاوروف گفت: ما متاسفانه شاهد تلاش های تفرقه افکنانه هستیم و چنین رویکردی از سوی برخی همکاران غربی ما در کشورهای اسلامی مشاهده می شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه تصریح کرد: ما عضو ناظر سازمان همکاری اسلامی هستیم. روسیه به عنوان عضو این سازمان برای ایجاد فضای همکاری و مساعدت تلاش می کند.  
وی خاطرنشان کرد: روسیه با ایران و ترکیه برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه همکاری می کند. 

امنیت خلیج فارس با همکاری کشورهای منطقه تامین می شود

وزیر امور خارجه روسیه گفت: در مورد وضعیت منطقه خلیج فارس معتقدیم که تنها راه تامین امنیت این پهنه آبی این نیست که ائتلافی شبیه آنچه که آمریکا به نام ناتوی خاورمیانه اعلام کرده است، ایجاد شود.

وی ادامه داد: چنین ائتلافی رویارویی به دنبال دارد و شامل منزوی کردن یک کشور می شود. ما رویکرد خود را مطرح می کنیم که همه کشورهای منطقه مشارکت می کنند و چنین طرحی را پیشنهاد کرده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در مورد طرح امنیت خلیج فارس که ازسوی مسکو ارائه شده است، اظهار کرد: ما معتقدیم که بازیگران خارجی شامل اعضای دائمی شورای امنیت و اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی می توانند در این طرح مشارکت کنند و این همکاری به نفع تمام کشورهای منطقه است.

لاوروف افزود: در این پیوند، طرح صلح تنگه هرمز که ایران پیشنهاد داده است در همین راستا است.

لاوروف علت مخالفت برخی کشورهای منطقه با این طرح را ضدیت ها و اختلافات در منطقه عنوان کرد که مانع پذیرفتن آن می شود.

وزیر خارجه روسیه وحدت کشورهای اسلامی را عاملی برای حل و فصل مسائل منطقه توصیف کرد و گفت: همکاری کشورها در مساله سوریه می تواند در حل مسائل دیگر خاورمیانه کارساز باشد. 

گفتنی است تابستان سال گذشته روسیه طرح امنیت منطقه خلیج فارس را ارائه کرد که بر اساس آن امنیت این منطقه توسط کشورهای این حوزه تامین می شود و نیروهای بیگانه این پهنه آبی را ترک می‌کنند.
در این طرح، امنیت خلیج فارس توسط کشورهای منطقه تامین می شود و پنج عضو دائمی شورای امنیت نیز در این زمینه با کشورهای منطقه مشارکت می‌کنند.

مشارکت برابر اعضای برجام به اجرای توافق های آن کمک می کند

وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که با همتای ایرانی خود به تفصیل درخصوص برجام رایزنی و گفت وگو کرده است.

وی با بیان اینکه این توافق مهم پنج ساله شد، اظهار کرد: این توافق مهم واقعا سبب تقویت امنیت و ثبات جهانی شد و ما اتفاق نظر داریم که تمام تلاش ها را باید برای حفظ آن بکار گیریم. 

لاوروف افزود: ما معتقدیم که مشارکت برابر و سازنده همه شرکت کنندگان در برجام و نیز در چارچوب اژانس بین المللی انرژی اتمی، به اجرای توافق های قید شده در قطعنامه 2231 کمک می کند.

به هماهنگی اقدامات در مساله سوریه ادامه می دهیم

لاوروف با اشاره به رایزنی با طرف ایرانی در مساله سوریه اظهار کرد: این رایزنی با توجه به نتایج کنفرانس وبیناری سران ایران، روسیه و ترکیه در فرمت مذاکرات آستانه و به همت ایران در روز اول ماه جولای صورت گرفت. 

وی افزود: ما توافق کردیم به هماهنگی اقدامات خود برای برقراری صلح پایدار و بهبودی اوضاع انسانی در سوریه ادامه دهیم.

گفت وگو درباره مسائل منطقه ای و بین المللی

لاوروف سپس به مذاکرات خود با ظریف درخصوص مسائل منطقه اشاره کرد و افزود: درخصوص اوضاع افغانستان و پیرامون آن، بحران یمن، و حل و فصل مسائل خاورمیانه و مساله فلسطین گفت وگو کردیم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که مذاکرات ما رضایت بخش بود و به تماس های فشرده در این زمینه ادامه می دهیم.

لاوروف خاطرنشان کرد که مواضع ایران و روسیه در مسائل منطقه ای و بین المللی کاملا مطابقت دارد یا بسیار نزدیک به یکدیگر است.

گفت وگو درخصوص دورنمای توسعه همکاریهای اقتصادی ایران وروسیه 

لاوروف در ادامه گفت: در خصوص سرمایه گذاریهای دو کشور گفت وگو و به موفقیت ها بویژه در طرح های مشترک دو کشور اشاره کردیم.  

وزیر خارجه روسیه سپس به غیرقانونی بودن تحریم های یکجانبه اشاره کرد و افزود: این اقدامات یکجانبه برای مسدود کردن روابط اقتصادی خارجی جمهوری اسلامی ایران هدف گیری شده است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همکاریهای دو کشور در عرصه هایی مانند حمل و نقل، انرژی، اقتصادی و کشاورزی را خوب توصیف کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha