واکنش فعالان سیاسی عراق به فتنه انگیزی سفیر انگلیس هنگام سفر ظریف

بغداد - ایرنا - شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و فعالان شبکه‌های اجتماعی عراق در واکنش به فتنه‌انگیزی تازه سفیر انگلیس در بغداد در جریان سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کشورشان، از او خواستند که مراقب حرف زدنش باشد.

«استیفان هیکی» سفیر انگلیس در واکنش به سخنان یکشنبه گذشته (۲۹ تیر) ظریف در بغداد که گفته بود: «ایران خواهان عراقی قوی و با ثبات است»، تهران را به حمایت از «گروه‌های موشک‌پران» در بغداد متهم کرده بود.

هیکی بدون اینکه دلیل و مدرکی مبنی بر این اتهام‌زنی خود به تهران ارائه کند، به اعتقاد صاحب‌نظران عراقی در صدد تحت‌الشعاع قرار دادن سفر ظریف به بغداد و اختلاف‌افکنی در روابط بین دو کشور دوست، برادر، همسایه و مسلمان بوده است.

صاحب‌نظران عراقی معتقدند که سفیر انگلیس در بغداد به سیاست معروف انگلیسی‌ها «تفرقه بینداز و حکومت کن» برای ایجاد اختلاف در مناسبات راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق روی آورده است.

در این راستا عضو کمیسیون روابط خارجی در پارلمان عراق در واکنش به این فتنه‌انگیزی سفیر انگلیس که نخستین بار نیست، دخالت‌های بی‌موردش در امور داخلی عراق، خشم و انزجار عراقی را به دنبال دارد، از هیکی خواسته که پا را فراتر از چارچوب‌های دیپلماتیک نگذارد.

«نعیم العبودی» در توئیتی خطاب به سفیر انگلیس نوشته است: به نظر می‌رسد مدتی که در عراق بودی به تو جرات داده که از چارچوب‌های دیپلماسی پا فراتر بگذاری».

وی ادامه داد: عراق قوی و با ثبات بر اساس دیدگاه‌های فرزندان این کشور ساخته می‌شود نه رویاهای تو؛ پیشنهاد می‌کنم به سرگرمی‌تان در یادگیری آشپزی عراقی بازگردی که اگر روزگار بر تو سخت گرفت، شاید به آن نیاز پیدا کنی!».

سفیر انگلیس در اقدامات عوام‌فریبانه هر از چندی با انتشار ویدئوهایی در صفحه شخصی خود، مدعی فراگرفتن یک غذای بومی عراق می‌شود تا به این صورت خود را در وجهه عموم مردمی، محبوب نشان دهد.

این ویدئوهای آشپزی به دلیل تلاش سفیر انگلیس برای اشاعه ناهنجاری‌های رفتاری در جامعه متدین عراق، با واکنش‌های بعضا تمسخر و طنزآمیز عراقی‌ها مواجه شده است.

بسیاری از عراقی‌ها در جریان اقدام چندی قبل سفیر انگلیس در بالا بردن پرچم همجنسگرایان در بغداد و حمایت از یک تشکل نابهنجار موسوم به «Iraqueer» (عراق کویر) (مورد حمایت سفارت انگلستان در بغداد) گفته‌اند که استفان هیکی از ناهنجاری رفتاری و اخلاقی رنج می‌برد و حتی خواهان اخراج او از عراق شدند.

هیکی متعاقبا در پاسخ العبودی درباره اهتمام جدی سفیر انگلیس به حرفه آشپزی برای روز مبادا در توئیتی گفته است: «آقای دکتر نعیم العبودی! به نظر می‌رسد که ما درباره مرزهای دیپلماسی اختلاف نظر داریم، اما از تشویق شما برای فراگرفتن حرفه پخت غذاهای عراقی تشکر می‌کنم».

وی ادامه داده است: «این مساله (حرفه آشپزی) فوق‌العاده است، آیا توصیه‌ای درباره این موضوع داری».

العبودی در پاسخ نوشته است: حرفه آشپزی بلد نیستم، بنابراین نمی‌توانم توصیه‌ای کنم، اما درباره مساله سیاست توصیه من به شما این است که به حاکمیت کشورم احترام بگذاری و به کار دیپلماتیک خودت بپردازی و از دخالت در امور داخلی که ممکن است خشم عراقی‌ها را به دنبال داشته باشد، دوری کنی».

از سوی دیگر، «نصر الشمری» معاون دبیرکل گروه مقاومت اسلامی «جنبش النجباء» نیز به سخنان فتنه‌انگیز سفیر انگلیس در کشورش واکنش نشان داده است.

وی خطاب به سفیر انگلیس در بغداد در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشته است: «آقای استیفان هیکی! آیا عراق حق دارد که ۲۰ پایگاه نظامی و سفارتخانه‌ای با هزاران سرباز عراقی و ۱۵ هزار کارمند نظامی و غیرنظامی در کشورت داشته باشد و در مرکز لندن اقدام به تمرین‌های نظامی کند.»

وی ادامه داده است: دست از فریب و دروغ‌بردار و نماینده دیپلماتیک کشور پیرت باش و در اموری که فراتر و بزرگ‌تر از حد و اندازه‌ تو است و کسی که تو را فرستاده است، دخالت نکن.»

سفیر انگیس در پاسخ به الشمری نیز گفته است: در پاسخ به پرسش شما می‌گویم که این مسأله به دولت انگلستان بستگی دارد که تصمیم بگیرد نیروهای خارجی در آن باقی بمانند.

وی ادعا کرده است: «نیروهای ائتلاف (به سرکردگی آمریکا) به دعوت دولت عراق برای مبارزه با داعش در این کشور حضور دارند.»

سفیر انگلیس در حالی این ادعای دروغ را در باره حضور نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا در خاک عراق کرده که در عمل هیچ مدرک مشخصی در این خصوص وجود ندارد و آمریکا با استفاده از ضعف عراق در ۲۰۱۴، حضور نظامی خود و متحدانش را بر این کشور تحمیل کرده است.

هیکی در خصوص مصوبه اخیر پارلمان عراق که خواهان اخراج همه نیروهای بیگانه از خاک عراق شده، سکوت کرده و توضیح نداده که چرا نیروهای بیگانه به قوانین این کشور دارای حاکمیت احترام نمی‌گذارند و خاک آن را ترک نمی‌کنند.

از شخصیت‌های مهم دیگری که به فتنه‌انگیزی سفیر انگلیس در روابط کشورهای منطقه واکنش داده، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق است که از هیکی خواسته، اگر زبان سکوت نگیرد، آزدیخواهان دهانش را «گل» خواهند گرفت.

«حسن سالم» خطاب به هیکی گفته است: «شاید بی‌شرمی شما، مزدورها و فاسدان را فریب دهد، اما آزادیخواهان دهن‌تان را گل می گیرند.»

وی از وزارت امور خارجه عراق خواسته که به خاطر حفظ عزت و حاکمیت ملی، سفیر انگلیس را فراخوانده و او را توبیخ کند و از دخالت در امور داخلی عراق باز دارد.

رفتارها و اظهارات تحریک‌آمیز و مداخله جویانه و بعضا فتنه‌انگیز سفیر انگلستان در بغداد در ماه‌های اخیر یکی از مسائل پرسش برانگیز در عراق بوده است.

این پرسش مطرح است که سفیر انگلیس با خواست لندن دست به چنین رفتارها و اظهارنظرها می‌زند یا اینکه انگیزه‌های شخصی در این کار دارد. در هر صورت کارشناسان، برآیند رفتار این سفیر را به زیان روابط بغداد – لندن می‌دانند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =