مراکز دامپزشکی تهران ساماندهی می شوند

تهران-ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، یک فوریت طرح «ساماندهی وضعیت خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران» را تصویب کردند.

به گزارش ایرنا؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز سه شنبه در دویست و بیست و هشتمین جلسه خود، بررسی یک فوریت طرح «ساماندهی وضعیت خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران» را در دستور کار قرار دادند.

«الهام فخاری» عضو شورای اسلامی شهر تهران در اینباره گفت که متاسفانه به صورت مکرر مشاهده می کنیم که هر از گاهی موجی از بستن و مناقشه با مراکز دامپزشکی در شهر ایجاد می شود و اختلافاتی میان شهرداری و مراکز دامپزشکی به وجود می آید.  

وی افزود: این مناقشه به این دلیل است که این مراکز در ساختمان های مسکونی نیز می توانند حضور داشته باشند.

فخاری عنوان کرد: در قالب این طرح تلاش می کنیم که ضوابط و مقرراتی تعیین شود و شهرداری دو ماه فرصت دارد که این ضوابط را مستند، تنظیم و به شورا ارائه کند تا مسئله از حالت سلیقه ای خارج شود.

فخاری تاکید کرد: مراکز دامپزشکی شهری برای سلامت شهر از اهمیت بسزایی برخوردار است و متاسفانه به صورت سلیقه ای در مناطق شهر تهران برخوردهای متفاوتی اعمال می شود.  

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: هدف این است که شهرداری ملزم شود ظرف دو ماه ضوابط این حوزه را دقیق مشخص کند.

«زهرا نژاد بهرام» عضو دیگر شورای شهر تهران نیز گفت: ضوابط مربوط به کلینیک های دامپزشکی توسط معاونت شهرسازی آماده شده و در دستور کار دبیرخانه ماده ۵ قرار گرفته است.

«احمد مسجدجامعی»   عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز در مخالفت با این طرح گفت: طبقه بندی حیوانات شهری و غیرشهری وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق و فضاهای پیرامونی مناطق شهر تهران شاهد حضور دامداری ها هستیم، افزود: آیا اینها حیوانات شهری تلقی می شوند یا خیر، لذا بهتر است که واژه حیوانات شهری از عنوان این طرح حذف شود.

«حجت نظری» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در موافقت با این طرح اعلام کرد که فوریت این طرح از این جنبه اهمیت دارد که اعضای شورا به صورت مکرر محل مراجعه افرادی هستند که قصد احداث کلینیک در سطح شهر تهران را دارند.

وی افزود: این افراد معمولا با شهرداری تهران درگیر می شوند و ضوابط مشخصی برای این حوزه وجود ندارد.  

به گفته نظری، بی تردید در شهر شهروندانی هستند که حیوانات خانگی دارند، لذا برای درمان آنها باید امکان لازم فراهم شود.

«حامد مظاهریان» معاون شهردار تهران نیز درباره این طرح گفت: شهرداری تهران فوریت این طرح را ضروری نمی داند چرا که این لایحه می گوید همانطور که پزشکان می توانند در ساختمان های مسکونی مستقر شوند دامپزشکی ها نیز می توانند در این ساختمان ها مستقر باشند

وی با بیان اینکه این امر مشکلات حقوقی را به همراه دارد، اظهارداشت: در مورد استقرار کلینیک های پزشکی در ساختمان های مسکونی، شهرداری تهران اخیرا با هجمه های بسیاری مواجه شد.

وی با بیان اینکه  در صلاحیت شهرداری تهران نیست که در مورد مراکز دامپزشکی اظهار نظر کند، گفت: یکی از لایحه های بالادستی در این حوزه لایحه قانونی حمایت از حیوانات است که در دولت در دست تهیه است و به مجلس ارسال خواهد شد.  

در نهایت  اعضای شورا با ۱۱ رأی از مجموع ۱۷ نفر حاضر در این جلسه یک فوریت این طرح را تصویب کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =