نخستین سالنامه مهاجرتی ایران منتشر شد

تهران- ایرنا- نخستین سالنامه مهاجرتی ایران به همت رصدخانه مهاجرت ایران با ارایه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه‌های مهاجرتی منتشر شد.

این سالنامه به همت رصدخانه مهاجرت ایران و توسط انتشارات دانش بنیان فناور چاپ و منتشر شد. در این سالنامه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه‌های مهاجرتی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در خصوص این سالنامه گفت: این اقدام را باید گامی ارزشمند برای قرار گرفتن ایران در میان کشورهایی که به شکلی نظام‌مند به تدوین و انتشار داده‌های مهاجرت اقدام کرده‌اند، دانست، اطلاعات این سالنامه حوزه‌های گوناگون مهاجرتی را شامل می‌شود که در فصل‌های مختلف با ارائه اطلاعات دقیق به آن پرداخته شده است، آماری چون جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جا به جایی‌های دانشجویی، مهاجرت‌های کاری، اطلاعات مهاجرت‌های اجباری- پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارش های مرجع بین‌المللی برای مسئولان اجرایی و محققان در آن موجود است.
 

ارائه اطلاعاتی جامع در حوزه جمعیت مهاجران ایرانی

پرویز کرمی ادامه داد: این سالنامه که به همت رصدخانه مهاجرت ایران زیر مجموعه پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف تدوین شده، حاوی اطلاعات جامع مربوط به جمعیت مهاجران ایرانی در نقاط مختلف جهان به همراه سهم جمعیت مهاجران ایرانی از سبد جمعیت مهاجران جهان بر اساس شاخص‌های مختلف نکته برجسته این سالنامه است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روز سه شنبه به نقل وی آورده است: در این سالنامه مخاطبان با آخرین وضعیت و روند جابه جایی بین‌المللی دانشجویان ایرانی در طول چند دهه مختلف با اتکا به آخرین منابع موجود قابل استناد آشنا می‌شوند.  البته وضعیت فراز و فرود رتبه دانشجو  ایران در جهان، جمعیت دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران، نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی به داخل کشور، شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل‌های مهم این سالنامه است.

ارائه اطلاعات مفید مهاجرتی

کرمی با اشاره به اینکه مطالعه این سالنامه اطلاعات مفید دیگری را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، افزود: در این زمینه می‌توان به آخرین وضعیت تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کشور آمریکا به عنوان مهمترین مقصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در جهان و ایران، روند صدور انواع ویزاهای تحصیلی همراه با تعداد و جایگاه جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه برتر آمریکا و جهان در مقایسه با دیگر کشورهای دانشجوفرست به این کشور اشاره کرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: در این میان نکته مهمی وجود دارد، برای نخستین بار اطلاعات بسیار جامعی از وضعیت ایران در مهاجرت‌های اجباری و پناهجویی (ورودی و خروجی) در آن آمده است که می‌تواند برای دستگاه های اجرایی و افراد محقق و دانشگاهی جذاب و قابل استفاده باشد.  

گامی ارزشمند برای توجه جدی تر نهادهای بین المللی

کرمی انتشار «سالنامه آماری مهاجرت ایران» از بعد بین المللی را گامی مهم و ارزشمند دانست و گفت: برداشتن این گام، جایگاه ایران را در میان کشورهای در حال توسعه که برای سیاستگذاری و مدیریت هدفمند مهاجرت های بین المللی در تلاش هستند برجسته‌تر می‌کند. همچنین چنین اقداماتی می تواند در راستای میثاق نامه جهانی «مهاجرت های امن و نظام مند» زمینه توجه جدی تر سازمان ها و نهادهای بین المللی از جمله سازمان بین المللی مهاجرت را به منظور ارائه حمایت‌های مالی و معنوی بیشتر به ایران فراهم کند.  
 

رونمایی از سالنامه مهاجرتی ایران با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

وی خاطر نشان کرد: سالنامه آماری مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با همکاری گروه کثیری از محققان، دست اندرکاران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی در کشور توسط رصد خانه مهاجرت ایران تهیه و مقرر شد به صورت منظم و سالیانه به روز رسانی شود. این سالنامه از این منظر به عنوان مرجع علمی معتبر برای تحلیل و سیاستگذاری در حوزه مهاجرت خواهد بود. تدوین این سالنامه یک گام موثر و فراگیر در حوزه مطالعات مهاجرتی در کشور محسوب می شوود. این سالنامه اوایل هفته آینده با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha