۳۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 1224
کد خبر: 83864069
۰ نفر

برچسب‌ها

حجم آب سد بارزوی شیروان کاهش یافت

بجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: حجم کنونی آب سد بارزوی این شهرستان کاهش یافته و به ۴۲ میلیون مترمکعب رسیده است.

اسحاق خسروپناه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان آب سد بارزو اردیبهشت امسال با رکوردی بی سابقه از ابتدای افتتاح سد در سال ۸۱، به ۵۲ میلیون مترمکعب رسیده بود که با توجه به تحویل و فروش آب به بخش کشاورزی، شرب و صنعت اکنون به ۱۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
وی گفت: اینک ورودی آب سد به صفر رسیده است و در بارش های هفته قبل حجم ورودی سیلاب به سد، ۱۵ صدم مترمکعب بوده که بیشترین آبدهی در اوج سیلاب شهرستان مربوط به رودخانه قلجق، شاخه قوردانلو به میزان،  ۱۱ مترمکعب بر ثانیه بوده است.
خسروپناه افزود: سطح اراضی کشاورزی پایاب سد بارزوی این شهرستان، پنج هزار و ۷۱۳ هکتار است که کشاورزان منطقه استقبال خوبی برای مراجعه و تحویل آب از این سد داشته اند.
مدیر امور منابع آب شیروان گفت: با توجه به وضعیت بارش های امسال و براساس تصمیم برنامه ابلاغی وزارت نیرو و استان، ۱۴ میلیون مترمکعب از آب سد برای کشاورزی، سه میلیون مترمکعب برای شرب و یک میلیون مترمکعب برای صنعت مصرف خواهد شد.
خسروپناه افزود: هدف اول سد، تامین آب شرب شیروان و تحویل آب به حقابه برها است که در راستای صیانت از منابع آب مخزن سد و توسعه و رونق شهرستان، حق صنعت را هم باید ادا کرد.
وی با بیان اینکه توزیع آب براساس اعلام نیاز آبی از سوی متقاضیان است، گفت: با توجه به دستورالعمل ها برای پایداری سد، آب خروجی سد باید به میزان مساوی بین ۱۳ شرکت تعاونی آب بر تقسیم شود.
سد بارزوی شیروان، پس از شیرین دره مانه و سملقان، دومین سد بزرگ خراسان شمالی به شمار می آید که توان ذخیره سازی مخزن آن ۹۲ میلیون مترمکعب است و هم اکنون حجم تراز و ایمنی پایدار این سد ۸.۵ میلیون متر مکعب است.
سد بارزو در سال ۱۳۸۱ با هدف مهار و کنترل سیلاب های فصلی و تامین قسمتی از آب صنعت، آشامیدن شهر شیروان و کشاورزی اراضی پایاب به بهره برداری رسید.
توان تنظیم آب این سد سالانه ۴۴ میلیون متر مکعب و گنجایش مخزن آن ۹۲ میلیون متر مکعب است.
سد بارزو در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها