مرگ یمنی ها در مقابل چشمان سازمان های بین المللی  

تهران – ایرنا – درحالی که خبرهای خوبی در سطح جهان از کشف واکسن کرونا منتشر شده و این اقدام با استقبال سازمان بهداشت جهانی نیز مواجه گردیده، اما انتشار اخبار پنج برابری نرخ مرگ و میر یمنی ها نسبت به دیگر نقاط جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا نگرانی های زیادی در این باره ایجاد کرده است.

ویروس کرونا که تا این ساعت ۱۴ میلیون و ۸۵۲ هزار ۷۰۰ نفر را در سراسر جهان مبتلا و جان بیش از ۶۱۳ هزار نفر را گرفته و برای همه مردم جهان مشکلات زیادی فراهم کرده، اما برای مردم در محاصره یمن مشکلات چند برابری در قیاس با مردم سایر  نقاط جهان به وجود آورده است.

«مایکل رایان» مدیر بخش برنامه‌های اضطراری سازمان جهانی بهداشت شب گذشته (دوشنبه) در کنفرانسی خبری در ژنو سوئیس از نتایج اولیه ساخت دو واکسن کرونا ابراز خوشحالی کرد و گفت که ما باید به سمت آزمایش‌هایی با مقیاس بزرگ‌تر در جهان واقعی حرکت کنیم.

وی افزود که دیدن اطلاعات و محصولات بیشتری که به این مرحله بسیار مهم از کشف واکسن رسیده، خوب است.

انتشار این خبر و رسیدن به تولید انبوه احتمالی آن، موضوع خوشایندی برای همه مردم جهان است، اما گزارش دوشنبه شب «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص شیوع ویروس کرونا در یمن، بسیار تاسف بار است، گزارشی که حکایت از پنج برابری نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در یمن نسبت به میانگین جهانی دارد.

دوجاریک گفته که، نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در یمن بیش از ۲۷ درصد مبتلایان است، میزانی که در هیج جای جهان همانند آن وجود ندارد.

اما وزارت بهداشت یمن اظهارات مقامات سازمان ملل را نمایشی دانسته و حتی پیش تر نیز اعلام کرده بود که سازمان ملل متحد از حجم آمار فاجعه بهداشتی در این کشور سخن می‌گوید، اما نسبت به دلیل و عامل ایجاد این فاجعه بی توجه است و از آن چشم‌پوشی می‌کند.

وزارت بهداشت یمن پیش از این نیز تاکید کرده بود که توقیف کشتی‌های حامل سوخت ازسوی نیروهای ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی سعودی، اوضاع بد بهداشتی در یمن را رغم زده و جان هزاران بیمار یمنی را در معرض خطر قرار داده است. 

بر اساس آخرین آمارهای جهانی، تا این ساعت یک هزار و ۶۱۹ نفر یمن در محاصره همه جانبه، به کرونا مبتلا شده اند که ۴۴۷ نفر از آنها  براثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند.

مردم یمن هم اکنون شرایط ویژه‌ای را می‌گذرانند؛ یمنی‌ها از طرفی با شیوع «ویروس کرونا» درگیر هستند و از طرف دیگر محاصره همه جانبه، بمباران‌های بی‌وقفه و ادامه جنگ ائتلاف عربی – آمریکایی که وارد ششمین سال متوالی خود شده، آمار تلفات غیرنظامیان به ویژه کودکان و زنان بی‌دفاع یمنی را بالا برده است.

در طول تجاوز ائتلافی به سرکردگی سعودی آمریکا به یمن که از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز شده، بخش بهداشت و درمان این کشور که از کمبود شدید دارو رنج می‌برد، متلاشی شده و در اثر گسترش بیماری‌های واگیردار نیز هزاران شهروند یمنی جان خود را از دست داده‌اند و این در حالی است که میلیون‌ها  یمنی در این کشور قحطی زده با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند و از کمبود لوازم پزشکی و بهداشتی در رنج شدید به سر می‌برند.

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده‌ است. 

محاصره همه جانبه یمن از سوی ائتلاف متجاوز، جمعیت حدود ۳۰ میلیونی این کشور به ویژه کودکان و زنان را با مشکلات بی‌شماری مواجه کرده، تا جایی که حتی صدای برخی مجامع بین‌المللی و در ظاهر حقوق بشری را که همواره با دریافت دلارهای سعودی سکوت اختیار می‌کنند نیز درآورده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) چندی پیش با انتشار گزارشی، هشدار داد که کمبود شدید کمک‌های بشردوستانه به یمن در نتیجه شیوع ویروس کرونا و محاصره همه جانبه این کشور، یک فاجعه انسانی را رقم خواهد زد. در این گزارش تصریح شده که میلیون‌ها کودک در یمن به دلیل کاهش شدید کمک‌های بشردوستانه (و محاصره همه جانبه) در سایه همه‌گیری ویروس کرونا ممکن است در آستانه گرسنگی و سوء تغذیه (و مرگ) قرار گیرند.

«یونیسف» خاطرنشان کرده که بخش بهداشت و تاسیسات زیربنایی یمن که در اثر جنگ از بین رفته‌اند، در حال مبارزه جهت فائق آمدن بر ویروس کرونا هستند و ممکن است وضعیت بد کودکان یمنی به شدت رو به وخامت بگذارد.

وزارت بهداشت یمن سال پیش اعلام کرده بود که بیش از ۱۰۰ هزار نفر بر اثر تجاوز سعودی - آمریکایی به یمن معلول و دچار نقص عضو شده‌اند و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یمنی نیز به دلیل مشکلات بهداشتی در طول سال‌های جنگ به وبا مبتلا شده‌اند که تاکنون ۳ هزارو۷۰۰ نفر آنها بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند که ۴۰ درصد آنها کودک بوده‌اند.

ادامه جنگ یمن فقط به نفع غربی‌ها به ویژه آمریکا و انگلیس و همچنین رژیم صهیونیستی خواهد بود و نه تنها هیچ نفعی برای منطقه نخواهد داشت، بلکه فقط منابع انسانی و مادی مسلمانان را از بین خواهد برد، از این رو کشورهای اسلامی باید برای توقف سریع آن چاره‌ای بیندیشند و سران سعودی و امارات را برای برقراری آتش‌بس در یمن تحت فشار قرار دهند.

نکته آخر این که خبرهای خوش در جهان همچون کشف واکسن کرونا، برای یمنی ها فرقی ندارد چون که چند سال است در محاصره همه جانبه ائتلاف متجاوز به سرکردگی سعودی و آمریکا قرار دارند و شرایط بسیار سختی را می گذارند و حتی در صورت تولید انبوه واکسن کرونا و پخش آن در سراسر جهان، یمنی ها به دلیل محاصره محروم خواهند ماند و آمار کشته های آنها بازهم افزایش خواهد یافت.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =