برنامه‏‌های حمایتی وزارت فرهنگ از ناشران و کتاب‌فروشان اعلام شد

تهران - ایرنا - معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اعلام قطعی برگزار نشدن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بخشی از برنامه‎های حمایتی این وزارتخانه را تشریح کرد.

محسن جوادی روز سه شنبه با تشریح جزئیات این برنامه ها، گفت: برای حمایت از کتابفروشی‌ها طرح‌ فصلی تابستانه کتاب (در مردادماه) و پاییزۀ کتاب ( همزمان با هفتۀ کتاب در آبان‎ماه) با افزایش ۵۰ درصدی اعتبارات اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: با هماهنگی‏های به عمل آمده تلاش خواهد شد تا حداکثر سه هفته پس از برگزاری طرح‎های حمایتی از کتابفروشی‎ها، تسویه حساب با کتابفروشی‎های مجری انجام شود.

تاکید بر استمرار خرید کتاب از ناشران برای تقویت کتابخانه‏ های عمومی و تخصصی

معاون وزیر فرهنگ با تاکید بر استمرار خرید کتاب از ناشران برای تقویت کتابخانه‏ های عمومی و تخصصی در راستای حمایت از ناشران، گفت: دومین حلقۀ مورد حمایت معاونت امور فرهنگی تسویه حساب سریع با ناشران است. با برنامه‎ریزی‎های به عمل آمده تا حداکثر یک ماه پس از تحویل کتاب به انبار و تکمیل مدارک، تسویه‎سازی با ناشران انجام خواهد شد. در همین راستا پرداخت بدهی‌های خرید کتاب در چهار ماه گذشته در تهران و استان‏ها از مرداد ماه آغاز می‎شود. 

وی از حمایت این معاونت از ناشران تازه‎کاری که نخستین آثار آنها در ایام کرونا منتشر شده خبر داد و گفت: این گروه از ناشران که فروش آثار آنها مقارن با ایام کرونا بوده است بر حسب کیفیت آثار چاپ شده و میزان تولید مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

تقویت نقدینگی نشر کشور و توزیع عادلانه یارانه

جوادی به برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به صورت جامع و فراگیر ( شامل همه حوزه های نشر ) اشاره کرد و گفت: امکان برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی فراگیر در دست بررسی است و تا حداکثر یک ماه آینده جزئیات آن اعلام خواهد شد.

معاون امور فرهنگی تاکید کرد: این اقدام به منظور تقویت نقدینگی نشر کشور و توزیع عادلانه یارانه نشر انجام می‎شود و در تلاش هستیم تا حامی‏ های دولتی و خصوصی در برگزاری این نمایشگاه حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: از همین رو در موسسۀ نمایشگاه‎های فرهنگی ایران و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران جلساتی با این موضوع برگزار شده است. خوشبختانه با تلاش‎های خستگی‎ناپذیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نگاه ویژۀ نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی برای این منظور در نظر گرفته شده است. این اقدامات برای توزیع عادلانه یارانه نشر و جلوگیری از آسیب رسیدن به کتابفروشی‎های کشور و ایجاد فرصتی برای مراکز دانشگاهی، حوزوی، آموزش‌وپرورش و کتابخانه‏‎های عمومی و تخصصی و موسسات فرهنگی برای تجهیز منابع کتابخانه‎ای است. 

برنامه‎های حمایتی تسریع در توزیع کاغذ دولتی به ناشران

جوادی دربارۀ دیگر اقدامات معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران و کتابفروشان به دلیل برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران گفت: یکی دیگر از برنامه‎های حمایتی تسریع در توزیع کاغذ دولتی به ناشران متقاضی و تسهل در فرایند آن خواهد بود.

معاون امور فرهنگی با تاکید بر تحقق شعار «ایران تهران نیست» در برنامه‏ های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از ناشران و کتابفروشان استانی اعلام کرد: اعتبار خرید کتاب استانی در مراکز استان‏ها تا سقف ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت و صورتحساب‎های ارسالی ظرف یک ماه تسویه خواهند شد.

جوادی ادامه داد: از دیگر برنامه های حمایتی، تمدید تفاهم‎نامه با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای ارسال محموله‏ های فرهنگی (کتاب)  است. این برنامه در بهار شروع و مورد استقبال قرار گرفت که قرار شده است برای تابستان و پاییز تمدید شود.

ایجاد فرصت مناسب برای دریافت تسهیلات ویژه

وی اصلی‎ترین برنامۀ معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران را که در آستانه نهایی شدن است، ایجاد فرصت‎های مناسب برای دریافت تسهیلات ویژه اعلام کرد و گفت: این اقدام با همکاری چند سازمان و بنگاه اقتصادی دولتی و خصوصی در حال انجام است و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. همچنین با هماهنگی‎های انجام شده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال صدور کارت اعتباری خرید فرهنگی هستیم.

جوادی در پایان از آمادگی معاونت امور فرهنگی برای دریافت پیشنهادات فعالان حوزه کتاب خبر داد و گفت: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پیشنهادات فعالان حوزه کتاب و رسته‎های متنوع این حوزه استقبال می‏ کند و در تلاش است تا امکانات بیشتری در این حوزه به اهالی نشر و کتاب ارایه دهد. 

اعلام عدم برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: بنا بر اعلام صریح دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تکلیف همگانی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، توصیه‌های وزارت بهداشت مبنی بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از برگزاری هرگونه تجمع در سطح کشور و همچنین نبود چشم‌انداز روشن در امکان برگزاری نمایشگاه در ماه‌های آتی، شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران برگزاری این دوره از نمایشگاه را در سال جاری منتفی دانست.

بر اساس اعلام صریح دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تکلیف همگانی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، توصیه‌های وزارت بهداشت مبنی بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از برگزاری هرگونه تجمع در سطح کشور و همچنین نبود چشم‌انداز روشن در امکان برگزاری نمایشگاه در ماه‌های آتی، شورای سیاست‌گذاری برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال جاری را منتفی دانست.

سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران قرار بود از تاریخ ۲۶ فرودین تا ۵ اردیبهشت ماه سال ۹۹ برگزار شود که کرونا آن را به تاخیر انداخت و در نهایت تصمیم به لغو برگزاری این رویداد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =